more_horiz
Nowe Technologie

Nowy trojan typu "Phish Locker"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 04:08
Najnowszy raport RSA (EMC) „Online Fraud Report” przedstawia najważniejsze informacje odnośnie do trendów w atakach typu Phishing.
Nowy trojan typu Phish Locker

Nowy trojan typu „Phish Locker”

Najnowszy raport RSA (EMC) „Online Fraud Report” przedstawia najważniejsze informacje odnośnie do trendów w atakach typu Phishing.

Według raportu RSA

  • W lipcu 2013, RSA zidentyfikowało 45 232 ataków typu phishing, co oznacza wzrost o 26% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
  • Marki amerykańskie są nadal najczęściej celem ataków phishingowych (28%), następnie marki brytyjskie i indyjskie.
  • 45% wszystkich ataków phishingowych było hostowanych przez Stany Zjednoczone. Inne kraje z największym odsetkiem hostingu ataków to Kanada (6%), Niemcy (5%), Wielka Brytania (4%), Holandia (4%), i Francja (3%).
  • Ponad połowa ataków phishingowych (58%) w lipcu była ukierunkowana na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków to Niemcy (9%), Wielka Brytania (8%), a także Indie, Kanada, Francja, RPA i Włochy (po 3%).

W najnowszym raporcie eksperci RSA informują o podwyższonej aktywności groźnych trojanów zwanych „Phish Lockerami”, służących hakerom do wykradania poufnych informacji. Tego typu złośliwe oprogramowanie nie jest określane jako trojan bankowy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Phish Locker jest raczej prostym kodem, który pozwala na przeprowadzenie za jego pomocą pewnych działań na zainfekowanym komputerze, ale nie jest programem typu rootkit, a także nie posiada funkcjonalności keyloggera, możliwości monitorowania aktywności użytkownika w Internecie czy wstrzykiwania kodu na stronie webowej.

Phish Locker aktywuje się, gdy użytkownik za pośrednictwem zainfekowanego urządzenia loguje się do strony na liście celów trojana (ang. malware’s trigger list).W następnym kroku okno przeglądarki, z której korzysta użytkownik, jest zamykane, przycisk „START” znika, zaś trojan na podstawie wpisanego wcześniej do przeglądarki adresu URL wyświetla stronę phishingową, która wygląda identycznie jak właściwy portal, z prośbą o podanie danych wrażliwych jak numer konta, czy hasło do systemu bankowego. Zebrane dane Phish Locker przesyła mailem do przestępcy.

Ataki na banki przy pomocy trojanów Phish Locker były dotychczas zaobserwowane na początku roku w Ameryce Łacińskiej, ostatnio jednak zaczynają być wykorzystywane w coraz to nowych regionach.

Eksperci RSA uważają, że używanie tego typu złośliwego oprogramowania opartego na prostym kodzie może być związane z trendem idącym w stronę „prywatyzacji” Trojanów bankowych, gdzie kupno bardziej rozbudowanego złośliwego kodu stanowi dużą przeszkodę dla wielu cyberprzestępców.

 autor: Jan Petersen/RSA

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem