Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Prof. J. Odziemkowski: NATO daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa

Prof. J. Odziemkowski: NATO daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa

- Trzymanie się Unii Europejskiej jest w najbardziej dobrze pojętym polskim interesie narodowym, państwowym i politycznym. Ważna jest też obecność w NATO - mówi prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. A jak sojusze międzynarodowe w Europie wyglądały 101 lat temu, kiedy Polska odzyskała niepodległość?

Veronika Jóźwiak: Węgry próbują zaistnieć w polityce międzynarodowej

- To było bardzo na rękę prezydentowi Erdoganowi, że w momencie dużych napięć z Unią Europejską, jedno z państw członkowskich tak wyraźnie poparło jego działania - mówi w "Więcej Świata" Veronika Jóźwiak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego premier Węgier Viktor Orban twierdzi, że turecka interwencja w Syrii została przeprowadzona również w interesie jego kraju?

Wyzwania i problemy transformacji energetycznej w Polsce

W Warszawie zorganizowano dwudniową konferencję EuroPower. To już 30 z kolei spotkanie ekspertów i przedstawicieli rządu poświęcone wyzwaniom polskiej energetyki. Na ile Polsce w ostatnich latach udało się poprawić bezpieczeństwo energetyczne? 

Prof. K. Wielecki: finanse rozbijają Unię Europejska od środka

- Ograniczenia funduszu spójności będą powodowały zwiększanie się dysproporcji majątkowych, a w konsekwencji napięcia, które będą rozrywały Unię od środka - stwierdził na antenie Jedynki prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Raport o stanie świata

Liban. Państwo dysfunkcjonalne, zawłaszczone przez elity

Liban. "Państwo dysfunkcjonalne, zawłaszczone przez elity"

– Głównym motorem protestów w Libanie jest poczucie beznadziei i braku wpływu, możliwości zmiany sytuacji w kraju, który jest przecież jedną z najstarszych demokracji na Bliskim Wschodzie – mówi Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ameryka łacińska wrze. Dlaczego Latynosi wychodzą na ulice?

Ameryka łacińska wrze. Dlaczego Latynosi wychodzą na ulice?

Zamieszki w Chile, Ekwadorze, niepokoje po wyborach w Boliwii. Demonstracje w Chile trwają od ośmiu dni. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Dotychczas podczas manifestacji zwanych "chilijską wiosną" zginęło dziewiętnaście osób.

Brexit. Brytyjski parlament chce opóźnienia

Brexit. Brytyjski parlament chce opóźnienia

Brytyjscy parlamentarzyści zagłosowali za opóźnieniem decyzji w sprawie przyjęcia umowy brexitowej argumentując, że potrzebują więcej czasu na przestudiowanie treści porozumienia. 

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.