X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
13 grudnia

Ryszard Majdzik: traktowano nas jak pospolitych przestępców

Członek zarządu "Solidarności" regionu małopolskiego, jeden z jej współtwórców, a także komisarz strajkowy. Ryszard Majdzik to zasłużony krakowski działacz opozycyjny. W Polskim Radiu 24 wspominał, jak w jego przypadku wyglądał 13 grudnia 1981 roku, gdy władza komunistyczna zdecydowała o wprowadzeniu stanu wojennego. W ubiegły czwartek przypadła 37. rocznica tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL historia Polski 13 grudnia 1981 opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Debata dnia. 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

- Jest podłością wysyłać swoich, polskich żołnierzy, żeby strzelali do obywateli tego samego kraju, tej samej narodowości. To nie powinno było się zdarzyć, nie powinien strzelać Polak do Polaka – powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem "Debaty dnia" był także Antoni Trzmiel (portal "Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski HISTORIA Wojciech Jaruzelski 13 grudnia Solidarność POLSKA

Historyk IPN: stan wojenny nazywano wojną polsko-jaruzelską

– W Magdalence doszło do zbyt dużego zbliżenia pomiędzy komunistami, a przedstawicielami "Solidarności". Uważam, że brak rozliczenia wydarzenia, które rozpoczęło się 13 grudnia 1981 roku, to w pewnym sensie efekt ducha Magdalenki – ocenił dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. O stanie wojennym w Polskim Radiu 24 mówił także dr Jan Olaszek, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia PRL historia PRL Wojciech Jaruzelski fakty opinie ciekawostki Związek Sowiecki IPN

Historyk IPN: stan wojenny był gwałtem na polskim narodzie

– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 PRL historia PRL historia Polski opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Czy młodzież wie, czym był stan wojenny?

Według sondażu CBOS 80 proc. nastolatków nie umie podać dokładnej daty wprowadzenia stanu wojennego. Natomiast u dorosłych Polaków zdania na temat tego wydarzenia są podzielone. O tym czy w kwestii młodzieży należy bić na alarm i o niejednoznacznej ocenie naszej historii rozmawiali dr Jacek Konik, historyk, nauczyciel w liceum im. Mikołaja Reja i Mateusz Zaremba, politolog z SWPS.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Polskie Radio 24 13 grudnia PRL

13 grudnia pod znakiem podziałów politycznych

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Warszawie upłynęła pod znakiem manifestacji. Osobne marsze zorganizowały Komitet Obrony Demokracji i PiS. – Nastroje polityczne w Polsce są podgrzane, podziały są widoczne nawet przy tak symbolicznych rocznicach – mówił w audycji Punkt Widzenia dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego, Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Trybunał Konstytucyjny Komitet Obrony Demokracji PiS 13 grudnia stan wojenny

"To ludzie zdecydują, jaka będzie Polska w przyszłości"

Ulicami Warszawy przeszły 13 grudnia dwie manifestacje, organizowane przez KOD i partię rządzącą. Według szacunków stołecznego ratusza, w marszu opozycji wzięło udział ok. 25 tys. osób, a w uroczystościach PiS, niecałe 3 tys. – To ludzie zdecydują, kto wygra wybory, jaka będzie Polska w przyszłości. Wczoraj mieliśmy taką pierwszą jaskółkę – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Platforma Obywatelska PiS 13 grudnia demonstracje Komitet Obrony Demokracji Warszawa