more_horiz
Polskie Radio

Jak Sienkiewicz doszedł do "Trylogii", czyli negatywne skutki pozytywizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Młody Henryk Sienkiewicz był aktywnym twórcą pozytywistycznym. Jako jeden z pierwszych zaczął tracić złudzenia, że program tego nurtu może coś zmienić. Odwrócił się od niego, co niektórzy mieli mu potem za złe.
Audio
  • O pierwszych próbach pisarskich w czasach studiów i staraniach młodego Sienkiewicza o udział w powstaniu, aud. dr Piotra Dmitrowicza i Andrzeja Sowy z cyklu "Mieć 19 lat". (PR, 16.09.2005)
  • Dr Eligiusz Szymanis o okolicznościach powstania Trylogii Henryka Sienkiewicza
  • O "Panie Wołodyjowskim" Henryka Sienkiewicza mówią: historyk literatury polskiej prof. Stefan Treugutt i Aleksander Wiktor Piotrowski "Sto książek - sto rozmów". (PR, 10.04.1988)
  • O "Potopie" Henryka Sienkiewicza mówią: historyk literatury polskiej prof. Stefan Treugutt i Aleksander Wiktor Piotrowski "Sto książek - sto rozmów". (PR, 27.03.1988)
Henryk Sienkiewicz sportretowany przez Kazimierza Pochwalskiego
Henryk Sienkiewicz sportretowany przez Kazimierza PochwalskiegoFoto: Wikimedia/CC

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej. Od 1855 r. związany był z Warszawą, gdzie chodził do gimnazjum. Jak zauważył dr Piotr Dmitrowicz, nie przykładał się do większości przedmiotów, za to bardzo dużo czytał i świetnie znał historię. Jako 17-latek chciał wziąć udział w powstaniu styczniowym, lecz nie dopuszczono go do walki ze względu na wiek.

Pisarski życiorys Sienkiewicza zapoczątkowała twórczość w duchu pozytywistycznym. Gdy jednak po dekadzie stało się jasne, że program pozytywizmu, skądinąd słuszny w założeniach, nie jest skuteczny w sytuacji, w jakiej znajdował się naród polski bez własnego państwa, twórca odwrócił się od niego. – Uznał, że zadaniem pisarza jest budowania wizji moralnej, wizji mitycznej – mówił dr Eligiusz Szymanis, literaturoznawca z UW.

Druk "Ogniem i mieczem" rozpoczął się 2 maja 1883 r. Odcinki kolejnych części "Trylogii" drukowane były w prasie przez pięć lat. Począwszy od 1884 co dwa lata ukazywały się książkowe wersje powieści. W końcu 1888 r. ukazał się "Pan Wołodyjowski", ostatni tom cyklu. Lata, w których Sienkiewicz tworzył swoje najpopularniejsze dzieło, były trudnym momentem w życiu pisarza. W trakcie pisania "Potopu" stracił ukochaną żonę - Marię z Szetkiewiczów, która zmarła z powodu gruźlicy.

mc

Zobacz więcej na temat: Henryk Sienkiewicz
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem