X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

7 grzechów głównych kierowców. Popełniasz je? [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:43
Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu czy jazda pod wpływem alkoholu. Reporter portalu PolskieRadio24.pl sprawdził, jakie grzechy kierowcy popełniają na drodze. Tu nikt nie jest święty.

W 2017 roku w wypadkach drogowych poszkodowanych zostało ponad 42 tys. osób, w tym ponad 2 tysiące ze skutkiem śmiertelnym. - Wprawdzie, w porównaniu z poprzednimi latami, możemy powiedzieć, że sytuacja na polskich drogach się poprawia, jednak w dalszym ciągu kierowcy popełniają te same wykroczenia - mówi młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Stołecznej Policji.

Lista grzechów głównych polskich kierowców jest długa, my jednak wskazujemy te najczęściej popełniane błędy. Z raportów policyjnych wynika, że najczęściej dochodzi do wypadków, których przyczyną jest nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, czy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Często nie zdejmujemy też nogi z gazu, gdy na sygnalizacji świetlnej pojawia się czerwone światło. 

Rafał Grodzicki, egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego mówi z kolei, że Polacy wykazują się niską kulturą jazdy. - "Jechanie na zderzaku" innej osoby, zmuszanie nas, abyśmy zmieniali pas ruchu, to jest agresja - tłumaczy ekspert.

Filipa Nivette'a, mistrza Polski w rajdach samochodowych z 2017 roku irytuje natomiast to, że kierowcy zapominają, do czego służą lusterka samochodowe. - Najpierw wykonujemy manewr zmiany pasa, a dopiero potem włączamy kierunkowskaz. Często nie patrzymy przy tym, czy możemy wykonać manewr - tłumaczy rajdowiec. Nie wychodzi nam też ustępowanie pierwszeństwa osobom przechodzącym przez pasy.

Ostatnim i chyba najpoważniejszym grzechem jest jazda pod wpływem alkoholu. - Kierowcy wracający np. z rodzinnych imprez często jadą pod wpływem alkoholu sądząc, że już mogą siąść za kółkiem, bo już wytrzeźwieli, tymczasem alkomat pokazuje coś innego - mówi starszy posterunkowy Tomasz Radwański z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

przygotował Paweł Kurek

Czytaj także

Akcja "Bezpieczna majówka". Już 1700 nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:42
Od początku długiego weekendu, czyli od 27 kwietnia, na polskich drogach doszło do 504 wypadków, w których zginęło 45 osób, a 640 zostało rannych. Zatrzymano też 1700 nietrzeźwych kierowców. - To zatrważające dane - mówi przedstawiciel policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej kierowców "pod wpływem". Policja podsumowała długi weekend na drogach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:58
Od środy do niedzieli na polskich drogach doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a ponad 600 zostało rannych. Policjanci zatrzymali prawie 2 tys. kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji.
rozwiń zwiń