more_horiz
Polskie Radio

7 grzechów głównych kierowców. Popełniasz je? [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:43
Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu czy jazda pod wpływem alkoholu. Reporter portalu PolskieRadio24.pl sprawdził, jakie grzechy kierowcy popełniają na drodze. Tu nikt nie jest święty.

W 2017 roku w wypadkach drogowych poszkodowanych zostało ponad 42 tys. osób, w tym ponad 2 tysiące ze skutkiem śmiertelnym. - Wprawdzie, w porównaniu z poprzednimi latami, możemy powiedzieć, że sytuacja na polskich drogach się poprawia, jednak w dalszym ciągu kierowcy popełniają te same wykroczenia - mówi młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Stołecznej Policji.

Lista grzechów głównych polskich kierowców jest długa, my jednak wskazujemy te najczęściej popełniane błędy. Z raportów policyjnych wynika, że najczęściej dochodzi do wypadków, których przyczyną jest nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, czy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Często nie zdejmujemy też nogi z gazu, gdy na sygnalizacji świetlnej pojawia się czerwone światło. 

Rafał Grodzicki, egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego mówi z kolei, że Polacy wykazują się niską kulturą jazdy. - "Jechanie na zderzaku" innej osoby, zmuszanie nas, abyśmy zmieniali pas ruchu, to jest agresja - tłumaczy ekspert.

Filipa Nivette'a, mistrza Polski w rajdach samochodowych z 2017 roku irytuje natomiast to, że kierowcy zapominają, do czego służą lusterka samochodowe. - Najpierw wykonujemy manewr zmiany pasa, a dopiero potem włączamy kierunkowskaz. Często nie patrzymy przy tym, czy możemy wykonać manewr - tłumaczy rajdowiec. Nie wychodzi nam też ustępowanie pierwszeństwa osobom przechodzącym przez pasy.

Ostatnim i chyba najpoważniejszym grzechem jest jazda pod wpływem alkoholu. - Kierowcy wracający np. z rodzinnych imprez często jadą pod wpływem alkoholu sądząc, że już mogą siąść za kółkiem, bo już wytrzeźwieli, tymczasem alkomat pokazuje coś innego - mówi starszy posterunkowy Tomasz Radwański z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

przygotował Paweł Kurek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Bezpieczna majówka". Już 1700 nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:42
Od początku długiego weekendu, czyli od 27 kwietnia, na polskich drogach doszło do 504 wypadków, w których zginęło 45 osób, a 640 zostało rannych. Zatrzymano też 1700 nietrzeźwych kierowców. - To zatrważające dane - mówi przedstawiciel policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej kierowców "pod wpływem". Policja podsumowała długi weekend na drogach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:58
Od środy do niedzieli na polskich drogach doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a ponad 600 zostało rannych. Policjanci zatrzymali prawie 2 tys. kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji.
rozwiń zwiń