X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Polskie Radio

100-lecie odzyskania niepodległości. Tak świętowaliśmy odrodzenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 13:46
Tysiące wydarzeń w kraju, setki tysięcy ludzi na marszu niepodległości, celebrowanie rocznicy na całym świecie i ponad 40 cykli audycji w Polskim Radiu – ubiegły rok bez wątpienia ubiegł pod hasłem "Niepodległość".
Festiwal Niepodległa
Festiwal "Niepodległa"Foto: PolskieRadio24.pl

Przez cały rok, w całym kraju oraz za granicą odbywały się pod patronatem projektu "Niepodległa" tysiące wydarzeń, których celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Do projektu koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogły zgłosić się instytucje, organizacje pożytku publicznego, samorządy oraz osoby prywatne. 11 listopada nie oznaczał zakończenia projektu. W trakcie realizacji jest ich nadal około 770.

Wyjątkowe Święto Niepodległości

Najważniejsze obchody przypadły oczywiście na Święto Niepodległości - 11 listopada. Obchody zaczęły się już poprzedniego wieczoru, kiedy na PGE Narodowym odbył się Koncert dla Niepodległej, który był podróżą przez sto lat muzyki polskiej. Koncert zobaczyło 40 tys. widzów na stadionie oraz około 7 milionów widzów przed telewizorami.

Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęła akcja Niepodległa do Hymnu, która zgromadziła śpiewających Mazurka Dąbrowskiego w blisko 1000 miejscach na 5 kontynentach – Euroazji, Afryce, obu Amerykach i Australii oraz na wyspach Oceanii. W samo południe Polacy i przyjaciele Polski zgromadzili się w udostępnionych lokalizacjach, żeby razem zaśpiewać Hymn. Do akcji zagrzewały też prawie wszystkie stacje radiowe w kraju, które w południe odtworzyły hymn państwowy.

11 listopada o godzinie 15.00 warszawskimi ulicami ruszył marsz niepodległości pod hasłem "Dla Ciebie Polsko". Na czele pochodu stanęli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

"Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, pokolenia Polaków po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, po to, byśmy mogli się pod nimi zgromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego - to jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona" – mówił prezydent Andrzej Duda.

W stulecie odzyskania niepodległości ponad 300 000 Warszawiaków i odwiedzających stolicę wzięło udział w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Od godz. 13:00 do 21:00 odwiedzający mogli posłuchać muzyki granej na żywo, uczyć się Polskich tańców, zobaczyć pokazy filmowe w Kinie "Kultura" oraz spróbować przysmaków kuchni polskiej. Dla najmłodszych przygotowany był namiot z grami i zabawami. Można było również posłuchać głosów świadków odzyskania niepodległości dzięki specjalnym, interaktywnym planszom Polskiego Radia.

12 listopada miała miejsce premiera filmu "Niepodległość" – niezwykłego dokumentu skompilowanego z fragmentów kronik filmowych sprzed stu lat.

Biało-czerwony świat

"Powiedz światu jak Polska jest piękna" - to przesłanie przekazał załodze "Daru Młodzieży" minister Marek Gróbarczyk podczas ceremonii wpłynięcia w Rejs Niepodległości, 20 maja tego roku. W rejsie wzięło udział w sumie tysiąc młodych Polaków, którzy przez ponad pół roku przeżywali przygodę życia i przypominali ludziom na całym świecie o wielkim, polskim święcie. 

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniono na wszystkich pięciu kontynentach. Biało-czerwone barwy przybrały m.in. egipskie piramidy, statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro i najwyższy budynek na świecie - Burdż Chalifa w Dubaju. 

Serca polskich internautów podbiły Litewskie Koleje Państwowe, udostępniając filmik, na którym "Mazurek Dąbrowskiego" wygrywany jest przez "orkiestrę" złożoną z pociągów.

Specjalny spot promujący rocznicę odzyskania niepodległości przygotowała Polska Fundacja Narodowa.  Występuje w nim znany hollywoodzki aktor Mel Gibson.

- Pokazaliśmy polską drogę do wolności jako uniwersalną, tożsamą dla każdego opowieść o powrocie do ukochanego domu po długiej podróży. Domu jako miejsca, za którym się tęskni i które jest dla każdego, niezależnie od szerokości geograficznej ważne – podkreślał wiceprezes PFN Robert Lubański.

Życzenia dla Polski i Polaków złożyły głowy państw całego świata. Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze: "Polsko, wielki kraju - gratulacje w 100. rocznicę niepodległości! Nigdy nie zapomnę mojej wizyty w Polsce!". "Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej ojczyzny" – podkreślał z kolei papież Franciszek.

 

W Polskim Radiu

Polskie Radio uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości przygotowując specjalny serwis internetowy Niepodlegla.polskieradio.pl, na którym można znaleźć audycje przygotowywane przez wszystkie anteny Polskiego Radia oraz artykuły i filmy powstałe dzięki pracy dziennikarzy portalu Polskieradio.pl.


src="http://static.prsa.pl/6e92bbe3-273f-41b7-9143-759d20f68098.file"

W niezwykle bogatej ofercie znalazło się ponad 40 cykli audycji poświęconych tematyce niepodległościowej. Od szczegółowej kroniki tego, co wydarzyło się dzień po dniu w 1918 roku, poprzez analizy i oceny przełomowego czasu odrodzenia Polski, przedstawienie sylwetek znanych i mniej znanych twórców odrodzenia kraju, na dokonaniach polskiej kultury, nauki i myśli technicznej ostatniego stulecia kończąc. Przed radiowymi mikrofonami i kamerami stanęli najwybitniejsi specjaliści.

W sumie powstała rekordowa ilość ponad dwóch tysięcy audycji traktujących o odzyskaniu niepodległości. Reporterzy i prowadzący audycje zjechali cały kraj by relacjonować wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Polskie Radio towarzyszyło też Rejsowi Niepodległości.

Na platformie Niepodległa.polskieradio.pl nie mogło zabraknąć największych, unikatowych skarbów Polskiego Radia – głosów Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Polskie Radio przygotowało również internetowy edukacyjny Quiz o tematyce niepodległościowej. Test posiada dwa poziomy trudności – junior i ekspert – jest zatem edukacyjną rozrywką dla całej rodziny.

bm/niepodlegla.gov.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak