more_horiz
Polskie Radio

Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli nagradzać sportowców. Siatkarze otrzymają premie za mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 20:00
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Ministrów oraz niektórych innych ustaw, co umożliwi premierowi przyznawanie nagród specjalnych, m.in. za wybitne osiągnięcia sportowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda.Foto: prezydent.pl

Dzięki temu możliwe będzie np. wypłacenie siatkarzom obiecanych premii za mistrzostwo świata, które wywalczyli we wrześniu 2018.

Celem ustawy z dnia 31 stycznia 2019 jest umożliwienie prezesowi Rady Ministrów przyznawania osobom fizycznym, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, m.in. za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, nagród specjalnych ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa. Wcześniej możliwość przyznawania nagród lub wyróżnień o charakterze specjalnym mieli m.in. niektórzy ministrowie, natomiast takiego uprawnienia nie miał szef rządu.

Z kolei zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie przyznanej przez premiera nagrody specjalnej z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nagroda ta nie będzie także wliczana do dochodu służącego do ustalania prawa do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

W połowie października premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu dodatkowej dotacji Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej w wysokości 15 mln zł. Zaznaczono wówczas, że część tej sumy ma zostać przeznaczona na premie dla zawodników i sztabu szkoleniowego, którzy zdobyli mistrzostwo świata, broniąc tym samym tytułu z 2014. Później okazało się, że uniemożliwia to obowiązująca wówczas ustawa. Nagrody dla reprezentacji siatkarzy mają wynieść trzy miliony złotych.

HB

Zobacz więcej na temat: SPORT Siatkówka Andrzej Duda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd idzie na wojnę z dopingiem w sporcie. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:41
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Jej celem jest dostosowanie krajowego systemu antydopingowego do zmieniających się międzynarodowych standardów w tym zakresie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojownicy odc.3 - Małgorzata Glinka: to porażki nas budują, a my musiałyśmy być najpiękniejsze

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 21:00
Pasja, upór, konsekwencja, a przede wszystkim charakter wojownika. Co odróżnia zwykłych sportowców od mistrzów? Cechy fizyczne, wolicjonalne, wyszkolenie czy nastawienie? Bohaterką trzeciej odsłony cyklu jest najlepsza polska siatkarka XXI wieku.
rozwiń zwiń