X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Polskie Radio

Rok 1939. Pokój czy wojna?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 16:10
"Czy musimy umierać za Gdańsk?" Taki artykuł ukazał się w paryskim dzienniku "L'Oeuvre" 4 maja 1939 roku, z kolei następnego dnia szef polskiej dyplomacji dobitnie przedstawił stanowisko Polski w kwestii przyłączenia Gdańska do Rzeszy. 
Adolf Hitler w drodze do ratusza w dniu zajęcia Kłajpedy przez III Rzeszę 23 marca 1939 roku.
Adolf Hitler w drodze do ratusza w dniu zajęcia Kłajpedy przez III Rzeszę 23 marca 1939 roku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zanim doszło do podpisania niemieckiego rozkazu zawierającego termin zakończenia przygotowań do wojny na 1 września 1939 roku i zapis o tzw.Fall Weiss (kryptonim agresji na Polskę) nasz Sztab Główny pracował nad planem „Zachód” - wojny obronnej z Niemcami. Ukończono plan „Wschód” - wojny obronnej z ZSRR.  Polskę odwiedził także włoski minister spraw zagranicznych Galeazzo Ciano badający możliwość złagodzenia napięcia w naszych relacjach z Niemcami. Za naszą południową granicą powstała niepodległa Słowacja, w której Niemcy rozlokowały wojsko wzdłuż granicy z Polską. Wcześniej  doszło do nieuznanej przez Polskę aneksji Czech przez Niemcy. Na terenie Czech, Moraw i zachodniej Słowacji powstał protektorat Wodza  Rzeszy. Ale  kiedy Niemcy wkroczyli do Kłajpedy Polska ogłosiła w marcu tajną mobilizację.   Zacieśniała się niemiecka pętla wokół Polski. To, że  nie pozostaniemy samotni w razie konfliktu z Niemcami miały potwierdzić gwarancje  wsparcia ze strony  Wielkiej Brytanii i Francji. Choć stolica apostolska  nalegała na ustępliwość wobec roszczeń niemieckich. Tymczasem Hitler wypowiedział polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy. W jego publicznych wystąpieniach nie było  jednocześnie ataków na ZSSR jak to miało miejsce w nieodległej przeszłości. Zbliżenie niemiecko-sowieckie zmaterializuje się  w antypolskim pakcie Ribbentrop-Mołotow o nieagresji pomiędzy ZSRR i III Rzeszą  podpisanym w Moskwie 23 sierpnia, a  nazywanym IV rozbiorem Polski. Hitler wyznaczył termin gotowości do akcji zbrojnej przeciwko Polsce  na 26- sty sierpnia.

Gościem audycji będzie prof. Andrzej Nowak.

*** 

Na "Historię żywą" w sobotę (18.05) o godz. 14.10 zaprasza Dorota Truszczak. 

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Beck odpowiada na żądania Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 06:01
- Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor! - mówił Józef Beck, minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej w słynnym przemówieniu wygłoszonym 5 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń