X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Polskie Radio

W sobotę wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 09:58
Ok. 80 osób weźmie udział w XIX Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który wyruszy z Warszawy. W tym roku uczestnicy pojadą dwoma trasami, które skrzyżują się w Katyniu. Odbędzie się tam polowa msza św. i oddanie hołdu Polakom pomordowanym na terenie Memoriału.
W sobotę rano z pl. Piłsudskiego wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
W sobotę rano z pl. Piłsudskiego wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd KatyńskiFoto: PAP/Artur Reszko

Katyń serwis.jpg
Katyń - odwiedź serwis specjalny

W sobotę rano z pl. Piłsudskiego wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W tym roku będzie on przebiegał dwom trasami.

- Jedna z nich, "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia", wiedzie aż do Archangielska, gdzie motocykliści będą porządkować cmentarze polskich zesłańców. Natomiast druga trasa "Semper Fidelis" biegnie standardowo przez tereny obecnej Ukrainy, Rosji, Białorusi - opowiadał wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Michał Szeliga.


Katyń_pap_20150410_2A3_663x364.jpg
"Katyń 1940" - posłuchaj archiwalnych nagrań z wyjątkowego albumu Polskiego Radia

Pamięć o ofiarach zbrodni komunistycznych i niemieckich

Uczestnicy Rajdu Katyńskiego odwiedzą miejsca zbrodni komunistycznych i niemieckich. - Ideą Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy ginęli na Wschodzie. Jak również chęć przybliżenia polskiej historii osobom, które zamieszkują m.in. Rosję, Białoruś i Ukrainę. Dodatkowo stawiamy sobie za cel pomoc Polakom na Wschodzie np. przez dowożenie im darów - powiedział Szeliga.

- Rajd jest dosyć specyficznym wydarzeniem. Każdego dnia jego uczestnicy pokonują założoną trasę, spotykają się z Polakami zamieszkującymi odwiedzane tereny, dokonują upamiętnień miejsc związanych z polską historią. Jest to wyprawa, która wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, motocykliści nocują też głównie w namiotach, co stanowi również pewne wyzwanie - relacjonował wiceprezes Zarządu.

W tym roku w Rajdzie weźmie udział ok. 80 motocyklistów w różnym wieku. - Od osób młodych do bardzo dojrzałych. Ich motywacje są oczywiście bardzo różne. Głównie chcą poznać bliżej naszą historię oraz miejsca związane z polską martyrologią czy - jak jest w moim przypadku - dotknąć swoich korzeni, bo ich rodziny pochodzą z Kresów - zaakcentował Szeliga.

pap sławomir frątczak 1200.jpg
Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Punkt kulminacyjny 24 sierpnia w Katyniu

- Podczas Rajdu spotykamy się z bardzo dobrymi reakcjami ze strony mieszkających tam Polaków. Co roku na nas czekają, wręcz uważają, że to "Polska do nich przyjeżdża", kiedy kilkadziesiąt motocykli z biało-czerwonymi flagami przybywa do ich miejscowości. Zawsze jesteśmy bardzo dobrze przyjmowani, nigdy się nie spotkaliśmy z żadnym aktem wrogości - podkreślił.

Obie trasy Rajdu skrzyżują się w Katyniu na wspólnych uroczystościach 24 sierpnia. - Katyń, jak sama nazwa Rajdu wskazuje, jest takim punktem kulminacyjnym. W ramach uroczystości jest odprawiana polowa msza św. i zostaje oddany hołd pomordowanym Polakom na terenie Memoriału - dodał Szeliga. Jedna z tras Rajdu ma wrócić do Polski pod koniec sierpnia, druga na początku września.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 r. Jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Falaise przełamała obronę niemiecką w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 06:30
- Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów, umiera tylko dla Polski – mawiał generał Stanisław Maczek, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej na froncie zachodnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Chmielnicki - wróg Rzeczypospolitej, bohater Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 06:05
- Nie on zgromadził tę beczkę prochu, która wybuchła w 1648 roku, ale on zapalił lont i on sprowadził na ojczystą ziemię najstraszliwszego przeciwnika – mówił prof. Henryk Wisner, oceniając Bohdana Chmielnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 08:13
- Zbrodnia katyńska jest to ludobójstwo, którego de facto nigdy nie osądzono. W Katyniu złamano wszystkie możliwe cywilizowane zwyczaje - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy warszawscy wspominali Rzeź Woli. "Rzucanie granatów do mieszkań, serie z automatów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:36
W 75 lat po Rzezi Woli, jednej z największych niemieckich zbrodni okresu II wojny światowej, wspomnienia powstańców warszawskich i świadków tamtej tragedii są wciąż żywe. Między 5 a 7 sierpnia Niemcy zabijali mieszkańców dzielnicy w masowych egzekucjach, mordowali rannych w szpitalach i dopuszczali się gwałtów. W ten sposób, według historyków, zginęło od 40 do 60 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Pamięci w Warszawie. Mieszkańcy uczcili ofiary Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 00:16
Marsz Pamięci na Cmentarz Powstańców Warszawy zwieńczył uroczystości w 75. rocznicę Rzezi Woli. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego Niemcy wymordowali, według szacunków historyków, od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy.
rozwiń zwiń