X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Polskie Radio

Ks. Roman Bogacz: w ziemskim życiu należy rozwiązać wszystkie sprawy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 09:05
- Tekstów o czyśćcu w Piśmie Świętym jest co najmniej kilka. W Ewangelii wg św. Łukasza jest mowa, że trzeba pogodzić się z naszym przeciwnikiem, gdy jesteśmy jeszcze w drodze. Oznacza to, że tutaj w życiu należy rozwiązać wszystkie sprawy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Roman Bogacz, biblista, prof. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Gościem audycji była również Monika Waluś, doktor teologii. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MarySan/shutterstock.com

Ks. Roman Bogacz podkreślił, że Wszystkich Świętych "to dzień, w którym oddajemy cześć wszystkim świętym zbawionym, a 2 listopada modlimy się za naszych zmarłych, by pomóc im w osiągnięciu zbawienia. Oprócz nieba czeka człowieka także czyściec lub piekło. Jeśli człowiek starał się żyć uczciwie, ale mu to niezbyt dobrze wychodziło, musi odpokutować swoje grzechy w czyśćcu, ale potem też zostanie zbawiony. Najtrudniejszy los spotyka tych, którzy idą do piekła".

- Niektórzy myślą, że piekło to wymysł średniowiecza. Chodzi tu o piekło duchowe, gdzie przechodzi się przez straszne cierpienia. Obraz smażenia na ogniu przeszedł na wyobrażenie piekła jako smażenie na ogniu, czyli cierpienie, które nie ma granic i nie ma nadziei na zmianę. Zagrożenie piekłem i wiecznym potępieniem jest bardzo realnym zagrożeniem, które zależy od realnych wyborów człowieka - przyznał. 

1200_Powązki_pixabay.jpg
Grażyna Houwalt: nasze podejście do zmarłych jest wyjątkowe w Europie

- Tekstów o czyśćcu w Piśmie Świętym jest co najmniej kilka. W Ewangelii wg św. Łukasza jest mowa, że trzeba pogodzić się z naszym przeciwnikiem, gdy jesteśmy jeszcze w drodze. Oznacza to, że tutaj w życiu należy rozwiązać wszystkie sprawy. Czyściec to kara, w której trzeba wszystkie sprawy uregulować do końca i tam będzie to bardzo trudne. To ważne, abyśmy umieli pojednać się z ludźmi, z którymi jesteśmy skłóceni i uregulować wszystkie długi. Myślenie o tych sprawach jest bardzo ważne. Od tego czy potrafimy przebaczyć zależy to jak Bóg nas potraktuje - dodał.

- Niebo jest wiecznym szczęściem. Jeśli chcemy zrozumieć czym jest niebo, warto pomyśleć sobie o chwilach, kiedy kogoś bardzo kochamy i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Nie musimy nawet rozmawiać, wystarczy że ten ktoś jest koło nas. Niebo to szczęście tak wielkie, że nie pojawia się już żadne inne pragnienie i chcemy, aby ten stan trwał wiecznie. Pewne jest to, że będziemy wypełnieni miłością, szczęściem i nie będziemy niczego więcej oczekiwać - mówił ks. Bogacz. 

"Okazja do przemyślenia życia"

- Wszystkich Świętych to bardzo szczególne święto zwłaszcza w Polsce. Ma atmosferę zadumy. Mi kojarzy się rozjaśnionym światłem świec cmentarzem. To bardzo wyjątkowa specyfika. Każde światełko jest symbolem pamięci. Jest to coś, co łączy naszą przeszłość i teraźniejszość. To wielkie święto jedności, które jest bardzo ważne - mówiła dr Monika Waluś.

- Każdy katolik ma możliwość przygotowania się do tego święta. To także okazja do przemyślenia naszego życia i możliwość uzyskania odpustu. To naprawdę ważne dary i prezenty dla zmarłych. Stawianie zniczy i kwiatów to też jakiś rodzaj naszej pamięci o zmarłych. Jeśli te gesty są połączone z modlitwą i odpustami, to świetny prezent. Nie wszyscy pójdą na cmentarz, ale zawsze można się pomodlić i to bardzo skuteczny prezent - podkreśliła. 

Ks. Bogdan Bartołd 1200.jpg
Ks. Bogdan Bartołd: Wszystkich Świętych to uroczystość pełna radości

- Kościół katolicki zauważa, że większość z nas nie kwalifikuje się od razu do pełnego uszczęśliwienia, ale podpowiada nam, że jest możliwość oczyszczenia nie tylko na ziemi, ale i po śmierci. Widziałabym czyściec jako miejsce, w którym oczyszczamy nasze intencje, myśli, słowa i czyny. Nie doceniamy też grzechów przeciwko sobie samym. Jest czas, w którym może nastąpić nasze oczyszczenie, a osobom w czyśćcu możemy pomóc naszą modlitwą. Wiele osób ma poczucie, że osoby umarłe nas wspierają i modlą się za nas - zwróciła uwagę.

- Z jednej strony spotykamy się przy grobie z rodziną, a z drugiej spotykamy się z umarłymi. My też umrzemy i mogą umrzeć nasi bliscy. To święto jednoczenia rodziny i refleksji, że ktoś kiedyś też przyjdzie na mój grób. Wspominamy zmarłe osoby i zastanawiamy się czy już jest w niebie i czy coś trzeba dla niej zrobić. Większość z nas zauważy, że kogoś nie docenialiśmy. Śmierć pozwala nam zauważyć, że dana osoba robiła co mogła, ale odeszła - podsumowała. 

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Sylwia Sułkowska

Polskie Radio 24/pkr

______________________

Data emisji: 01.11.2019

Godzina emisji: 08.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:40
- W Wigilię Wszystkich Świętych, w wielu miejscowościach całego kraju odbędą się Korowody i Bale Wszystkich Świętych. Wydarzenia te stanowią alternatywę dla amerykańskiego Halloween. Ich uczestnicy zwykle przebierają się za ulubionego świętego - mówi ksiądz Franciszek Urmański, duszpasterz z Kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:33
Jaką tradycję i jakie znaczenie mają uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki w polskiej kulturze? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych szukał ks. prof. Józef Naumowicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń