X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Debata w Ministerstwie Rozwoju. OZE szansą dla terenów wiejskich

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 11:10
Rozwój zielonej energii jest nierozłącznie powiązany z obszarami wiejskimi. Ma ona ważne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego gmin wiejskich, ustabilizowania cen energii, tworzenia nowych miejsc pracy i dywersyfikacji dochodów mieszkańców wsi. W Ministerstwie Rozwoju dyskutowano na temat szans i korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii dla regionalnej gospodarki i lokalnych społeczności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

– Samorządowcy to naturalni sojusznicy rozwoju niskoemisyjnej gospodarki i energetyki odnawialnej. Bez ich udziału nie powiodą się, ani dążenia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej, ani transformacja krajowego systemu nakreślona w dokumentach strategicznych polskiego rządu – ocenił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które było wspólnie ze Związkiem Gmin Wiejskich RP organizatorem konferencji "Zielona Gmina – OZE szansą dla terenów wiejskich" w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

Współdziałanie samorządów z władzami centralnymi

W opinii uczestników debaty sprawiedliwa transformacja polskiej energetyki nie powiedzie się bez przemyślanego współdziałania samorządów z władzami centralnymi. Jednym z głównych narzędzi utrzymania w ryzach kosztów związanych z procesem przemian będą taniejące odnawialne źródła energii.

– Jednak aby osiągnąć te efekty niezbędna jest jasna, ustabilizowana polityka władz centralnych i lokalnych związana z rozwojem odnawialnych źródeł wiejskich – postuluje Dariusz Strugała, burmistrz Jarczewa i wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, który podejmuje inicjatywy w celu dopracowania regulacji i różnych form wsparcia rozwoju zielonej energii, a także wspiera wymianę doświadczeń pomiędzy samorządami w tym obszarze.

Korzyści w skali mikro i makro

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce przez ostatnie 18 lat (2001-2018) wygenerował ok. 3 mld zł wpływów podatkowych do budżetów gmin i do budżetu Skarbu Państwa. Z tego aż 2,1 mld zł stanowił podatek od nieruchomości, który w całości zostaje w gminach wspierając na przykład inwestycje infrastrukturalne m.in. w sieć kanalizacyjną i drogi. Część gmin dzięki dodatkowym wpływom dofinansowuje także wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania u mieszkańców, czy na budynkach użyteczności publicznej.

fotowoltaika1200.jpg
Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa

Jak wynika z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, dzięki postawieniu dodatkowych 3,5 GW mocy wiatrowych po aukcjach przeprowadzonych w 2018 i 2019 r. budżety gmin przez okres kolejnych 25 lat eksploatacji farm zasilane będą  podatkami rzędu 225 mln zł rocznie, z czego ok. 140 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości. Z kolei dzierżawcy gruntów każdego roku będą otrzymywać kwotę rzędu 105 mln zł.

Korzyści odczuwalne będą zarówno w skali mikro jak i makro. Dzięki takiemu przyrostowi mocy koszt energii elektrycznej dla całej gospodarki obniży się o 4,4 mld zł rocznie, a do atmosfery w ciągu roku zostanie wyemitowane o 10 mln ton dwutlenku węgla mniej.

54 mln ton CO2 rocznie mniej

Jak zgodnie przyznali uczestnicy wydarzenia przeszkodą w rozwoju OZE jest tzw. zasada 10H, która nie pozwala na lokalizację wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość turbiny wraz z uniesionymi łopatami. Zasada ta nie tylko utrudniła budowę wiatraków, ale także skomplikowała procesy planowania przestrzennego w gminach w zakresie budownictwa mieszkalnego. Wskutek tego ludzie posiadający działki w pobliżu już istniejących farm nie mogą stawiać w ich pobliżu domów.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pożyczki dla biznesu mają poprawić jakość powietrza

– Do zmaksymalizowania korzyści gospodarczych i środowiskowych konieczna jest likwidacja sztucznych barier odległościowych i rozwijanie nowych projektów w duchu współpracy inwestorów z samorządami i społecznościami lokalnymi. Gdybyśmy mieli w Polsce 22 GW w farmach na lądzie to uniknęlibyśmy emisji rzędu 54 mln ton CO2 rocznie, a roczne rachunki za prąd polskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych spadłyby o prawie 22,8 mld zł – szacuje Janusz Gajowiecki.

psew.pl/DoS, PR24

 

Czytaj także

Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 21:00
- Założenia rządu są piekielnie ambitne - ocenił w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, odnosząc się do planów polskich władz w kontekście polityki energetycznej. Naszymi gośćmi byli również Wojciech Jakóbik z "BiznesAlert.pl", Bartłomiej Derski z portalu "WysokieNapięcie.pl" i Lidia Grzegorczyk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożyczki dla biznesu mają poprawić jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:40
Fatalna jakość powietrza w Polsce wymusza działania zmierzające do poprawy sytuacji. Jednym z nich jest program priorytetowy Energia Plus adresowany do biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycję w panele słoneczne trzeba dokładnie policzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:26
Energia słoneczna wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu rosnących cen energii elektrycznej, źródło prądu jest bowiem darmowe i niewyczerpane. Każdą inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne we własnym domu należy jednak dokładnie przeanalizować, bo jej opłacalność zależy od wielu czynników - radzi Jan Ruszkowski, gość "Czterech pór roku" w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Rosa (Nowoczesna): koniecznością jest odejście od energetyki opartej na węglu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 15:55
– Opowieści o tym, że człowiek nie ma wpływu na ocieplenie klimatu są całkowitą bzdurą – powiedziała Monika Rosa z Nowoczesnej. – W większym stopniu należy stawiać na energetykę opartą o czystsze źródła energii – dodała posłanka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy powstaje na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 16:50
Rozwój odnawialnych źródeł energii wyraźnie W Polsce przyspiesza. Ma na to duży wpływ system ulg i dotacji, zachęcających gospodarstwa domowe do inwestowania w takie projekty. "Zazieleniają się" także instytucje rządowe.
rozwiń zwiń