X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje w środę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:28
W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy zostajemy w domach, zapraszamy do słuchania Polskiego  Radia. Przedstawiamy, co przygotowaliśmy dla Państwa w środę. Zapraszamy!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Program 1 Polskiego Radia 

W środę w Czterech Porach Roku (9.00-12.00) Agnieszka Kunikowska opowiadała o czytankach online dla dzieci i dorosłych oraz unikatowych domowych koncertach.W programie gościli  Grzech Piotrowskim z Word Orkiestra oraz aktorzy nagrywający dla dzieci i dorosłych.

Ruch to zdrowie
W audycji była mowa również o sposobach na przebywanie na świeżym powietrzu, spacerach z dziećmi, ruchu na dworze, kondycji fizycznej i ćwiczeniach on-line, gdy zamknięte są kluby i siłownie. W programie gościła dr Anna Mrożek, internista, propagatorka aktywności fizycznej.

Juliusz Verne w wersji dźwiękowej
Usłyszeliśmy kolejny odcinek przygód Kapitana Nemo (codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.35), czyli adaptację „20.000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego.

W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski. Powieści Verne'a to klasyka literatury przygodowej nie tylko dla młodzieży, czytana przez wieki.

Co ciekawe, początkowo w powieści kapitan Nemo był Polakiem, powstańcem styczniowym zesłanym na Syberię, który po powrocie pragnął pomścić śmierć rodziny, zatapiając statki rosyjskiej floty handlowej. Słuchowisko wg powieści Juliusza Verne'a "20.000 mil podmorskiej żeglugi" to druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze: "Dzieci kapitana Granta" i "Tajemnicza wyspa".

Od 19.30 do 20.00 w Jedynce Dzieciom wszystko o pasjach naszych milusińskich, które można realizować w warunkach domowych. Audycję prowadzi Joanna Ficińska.
 
Dużo kultury na wolny czas
Pomiędzy godz. 21.00 a 22.00, w ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Moje Książki"Magda Mikołajczuk opowie o powrocie do klasyki z domowych półek. Z powodu epidemii więcej czasu spędzamy teraz w domu, paczki z nowymi tytułami zamówionymi przez internet nie zawsze przychodzą tak szybko, jak byśmy sobie życzyli, więc może lepiej przyjrzeć się własnej bibliotece i wrócić do światowego kanonu lektur?

W "Moich książkach" przypomnimy fragmenty literackiej klasyki w mistrzowskich wykonaniach, a słuchaczy poprosimy o opowieści na temat kanonicznych lektur, do których zdarza im się wracać.
 
O godzinie 23.50 usłyszymy kolejny odcinek "Siły wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" Honore Carla, w interpretacji Henryka Talara.

Program 2 Polskiego Radia 

Od godziny 7.00 "Poranek Dwójki" prowadził Paweł Siwek.

O godzinie 8.30 w audycji  gościł Andrzej Kosendiak, który opowiedział o akcji Narodowego Forum Muzyki online, czyli transmisjach i nagraniach dostępnych w internecie.

Ponadto w audycji:

  • w dniu 88. urodzin Wiesława Myśliwskiego słuchaliśmy, jakie były kulisy powstania powieści "Ucho Igielne",
  • apel lokalnych, pozasieciowych księgarni w całej Polsce o pomoc w przetrwaniu czasów pandemii,
  • po raz pierwszy w historii słynne bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa w całości w wersji online,
  • stereotypy dotyczące twórczych możliwości kobiet kompozytorek, czyli konkurs Music est une femme.

"Znacie, to posłuchajcie"

Od godziny 10.00 w codziennym cyklu przedstawiliśmy muzykę wybraną przez Klaudiusza Barana - rektora Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, akordeonistę i bandoneonistę. Prof. Klaudiusz Baran polecał symfonie Piotra Czajkowskiego. Słuchaliśmy fragmentów Symfonii IV f-moll i VI h-moll w kanonicznym nagraniu Filharmoników Leningradzkich pod batutą Riccarda Mutiego. Zabrzmiał też fragment Symfonii fantastycznej Hektora Berlioza w nagraniu Orkiestry Rewolucyjnej i Romantycznej pod batutą sir Johna Eliota Gardinera.

"To się czyta"

Od godziny 11.00 Tomasz Sapryk czytał debiutancka Książkę Marii Karpińskiej "Żywopłot"

"Pora na życzenie"  - prowadziła Róża Światczyńska 

Od godziny 13.00 to czas, gdy w telefonicznym i mailowym kontakcie ze Słuchaczami rodził się na żywo program muzyczny.

"Zostań w domu" - Słuchaj Dwójki

Od godziny 15.00 sięgnęliśmy do klasyka współczesności Marka Nowakowskiego i jego "Księcia Nocy".

2 kwietnia przypada 85. rocznica urodzin tego niezrównanego piewcy warszawskich zakamarków.

"Wybieram Dwójkę" - prowadził Jakub Kukla

Początek audycji o godzinie 16.00, gościem był Sebastian Cichocki, który opowiedział o wystawie "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany"

Rozmowa z Giovannim Antoninim – prowadziła Monika Zając

Maestro Giovanni Antonini, który jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, na co dzień mieszka i pracuje w Mediolanie, stolicy Lombardii, regionu Włoch najbardziej dotkniętego przez epidemię.

W rozmowie z Moniką Zając dyrygent opowiadał, jak izolacja zmieniła jego życie i plany. O sytuacji muzyków bez etatów we Włoszech i kryzysie ekonomicznym, który nas czeka. Także o festiwalu Wratislavia Cantans - czy istnieje ryzyko, że zostanie przełożony lub nie odbędzie się?

Rozmowa, która rozpoczęła się o 17.30, połączona była z zapowiedzią koncertu pod dyrekcją gościa w audycji "Filharmonia Dwójki"

"Książka do słuchania"

Od godziny 19.15 Wiktor Zborowski czytał premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Warto zostać w domu i słuchać literackiej Dwójki.

"Filharmonia Dwójki"

O 19.30 zapraszaliśmy Państwa na audycję, która upłynęła pod znakiem baroku, wiedeńskiego klasycyzmu i muzyki wczesnoromantycznej, w rewelacyjnym wykonaniu Julii Lezhnevej i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego. Autor, Andrzej Sułek, przypomniał koncert z Festiwalu Wratislavia Cantans (12.09.2013) a w nim:

Franciszka Schuberta Uwerturę w stylu włoskim D.590; Jerzego Fryderyka Haendela Arię Belezzy „Lascia la spina”; Feliksa Mendelssohna Infelice op. 94 – arię koncertową na sopran i orkiestrę; Wolfganga Amadeusza Mozarta Uwerturę Ascanio in Alba oraz Motet Exultate Jubilate KV 165 i Feliksa Mendelssohna IV Symfonię A- dur "Włoską" op. 90.

Koncert poprzedzony był rozmową z dyrygentem Giovannim Antoninim – specjalnie dla Dwójki na ten środowy wieczór.

Całej półgodzinnej rozmowy z Moniki Zając z Giovannim Antoninim można było wysłuchać o 17.30.

"Skarbiec nauki polskiej" - prowadziła Katarzyna Kobylecka

Od godziny 21.30 zapraszaliśmy na spotkanie z autorem książki z serii Monografie FNP (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) dr. Miłoszem Stelmachem, którego praca zatytułowana "Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino" miała niedawno swoją premierę.

Głównym tematem książki jest kino późnego modernizmu, przypadające głównie na lata 70. i 80. XX wieku. Autor analizuje dzieła takich filmowców jak Tadeusz Konwicki i Wojciech Jerzy Has, jak też debiutujących w tym okresie Andrzeja Żuławskiego, Grzegorza Królikiewicza czy Piotra Szulkina.

Program 3 Polskiego Radia

W porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" w (godz. 6.05-10.00)  dwa "Salony polityczne Trójki": o godz. 7.45 rozmowa Marcin Pośpiecha ze Stanisławem Karczewskim, wicemarszałkiem Senatu, a o godz. 8.13 z Piotrem Zgorzelskim, wicemarszałek Sejmu.

W paśmie także materiały przygotowane przez Trójkowych reporterów: 

  • Kubę Witkowskiego – "Nie pozwolę ci się zamknąć"  kampania dla mikroprzedsiębiorstw. Kryzys wywołany przez koronawirusa uderzy w pierwszej kolejności w najmniejszych przedsiębiorców. Grozi im zamknięcie zakładów i redukcja etatów. Właśnie teraz kluczowe jest solidarnościowe działanie. Krajowa Izba Gospodarcza zainicjowała kampanię "Nie pozwolę ci się zamknąć": klienci mogą dołączyć do akcji, przekazując wybranym przez siebie zakładom zaliczkę na poczet przyszłej usługi oraz zachęcając do udziału w akcji w mediach społecznościowych. 
  • Ewę Dudzińską – Czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, by żywność mogła być źródłem czy pośrednim ogniwem transmisji wirusa, ale do pakowania żywności w sklepie powinniśmy używać dostępnych rękawic foliowych oraz torebek. Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze). W domu należy zachowywać właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, prowadzących do zatruć pokarmowych.
  • Monikę Suszek  Koronawirus a kodeks pracy – temat zainspirowany dyżurem telefonicznym. Część słuchaczy pytała, w jaki sposób pracodawca zapewnia bezpieczeństwo np. pracownikom ochrony. Jeden ze słuchaczy chciałby wiedzieć, czy to on powinien zapewnić sobie rękawiczki, płyn do dezynfekcji itp., czy powinien to zrobić pracodawca. Ktoś inny pytał, czy zgodny z prawem jest przymusowy urlop wypoczynkowy. I jeszcze jeden wątek dotyczący zawodowego kierowcy i jego rodziny – czy w sytuacji, kiedy on wraca, jego rodzina powinna być poddana kwarantannie? Bo on przecież nie musi.
  • Mateusza Fusiarza – sportowcy i trening. W jaki sposób sportowcy utrzymują swoją formę? Gdzie i jak trenują?


Ponadto gość telefoniczny – dr hab. nauk medycznych Wojciech Feleszko, immunolog – między innymi o tym, jak działają serologiczne testy na koronowirusa.

W "Informatorze ekonomicznym" o godz. 9.30 rozmowa z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców nt. uproszczonego formularza dot. odroczenia składek w ZUS-ie, który udało się przewalczyć rzecznikowi, a także o sytuacji małych firm  jakie dostaje sygnały od ludzi, ile firm może upaść, jak ocenia pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

O godz. 12.30 cykl "Pamiętajmy o seniorach"  w środę poświęcony unikatowemu projektowi Dobre Wsparcie. Gość Elżbiety Korczyńskiej  Piotr Jaśkiewicz z Fundacji "Nauka dla środowiska", która pracowała przy jego stworzeniu. Inicjatywa wygrała prestiżowy konkurs Komisji Europejskiej "Regio Stars 2019" i została uznana za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych w Unii Europejskiej. Jednym z jego elementów jest aplikacja niezwykle przydatna seniorom. Ale nie tylko… Projekt Dobre Wsparcie był przygotowywany na czas zwyczajny, a nie na moment pandemii. Teraz jednak okazało się, że może być cennym narzędziem w okresie walki z koronawirusem. 

Po godz. 13.00 w czasie "Powtórki z rozrywki" komediowe słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, Panie Sułku". 

Po godz. 13.45 na naszej antenie "Banda Michałka" – odcinkowa powieść dla młodzieży autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej w wykonaniu Marii Seweryn i Marii Peszek.

W paśmie wieczornym, około godz. 19.50 "Mini Powtórka z rozrywki", czyli najlepsze skecze wyselekcjonowane dla Państwa przez Łukasza Szweda.

Z kolei o godz. 20.50 kolejny odcinek "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W obsadzie znaleźli się młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia oraz w epizodycznej roli Seweryna Baryki – Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska.

Czwórka

"Pierwsze słyszę" 

Od godziny 7.00 do 9.00 mówiliśmy o nowym zjawisku w gastronomii, które miało być kulinarnym trendem dekady, nagle stało się modelem ratunkowym dla całej branży. Restauracje z dnia na dzień straciły możliwość przyjmowania klientów i ratują się jedzeniem sprzedawanym na wynos. A tym właśnie są ghostkitchens - to miejsca, gdzie jedzenie zamawia się tylko online i kuchnie, które przygotowują dania wyłącznie z dostawą do domu.

"Stacja Kultura"

Między 10.00 a 12.00 zastanawialiśmy się wspólnie, czy spontaniczne pisanie książek może być dobrym pomysłem pomysłem na czas kwarantanny?

Pisarz Wojciech Chmielarz zaczął spontanicznie pisać nowe książki i publikować codziennie ich fragmenty na Facebooku.

Co czytać w dniach kwarantanny? Zgodnie z regułą #zostańwdomu oraz #czytamniepanikuje twórcy Big Book Cafe dzielą się dobrymi pomysłami na ten czas. Książki można dostać online, zamawiać do paczkomatów czy pobierać ebooki.

Akcja #wreszcietoprzeczytam

Anna Karczewska zachęca do powrotu do książek, które stoją na półkach w naszych domowych bibliotekach. W akcji chodzi o powrót do książek, które do tej pory były odkładane „na potem” a teraz kiedy mamy nieco więcej czasu na czytanie warto do nich wrócić.

"Dajesz Radę"

Od godziny 14.00 do 15.00 inspiracje z sieci - jak żyć, co robić i czym się zająć siedząc w domu? Blogerzy, influencerzy tworzą ze zdwojoną siłą. Jak zachować zdrowy dystans i odpowiednią hierarchię wartości w czasach pandemii?

Jak w dobie koronawirusa dbać o dłonie?

Mycie rąk to najskuteczniejsza forma walki z wirusem jednak u osób ze szczególnie suchą skórą lub chorobami skóry, zbyt częste mycie rąk może spowodować uszkodzenie skóry i ból.

Jak zadbać o wysuszone ręce?

TOP

Między 17.00 a 19.00 KoronaScience - darmowy, internetowy kurs dla studentów, wliczany w punkty ECTS. Może być zaliczony jako przedmiot w toku studiów?

Pracujesz zdalnie? Ukryj bałagan dzięki aplikacjom. Program do prowadzenia wideokonferencji i jego możliwości.

Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Popołudnik" (od godziny 15.00 do 17.00, prowadzi Zbigniew Kozłowski) połączymy się z Gibraltarem i porozmawiamy z Kaliną Jakubczak znaną z anteny jako "Kapitanka Kalinka - reporterka Polskiego Radia Dzieciom na morzach i oceanach". 

Kalina od 12 lat mieszka z rodzicami na jachcie, przemierza morza i oceany, a relacje ze swoich podróży regularnie zdaje na antenie Polskiego Radia Dzieciom (krótkie relacje reporterskie w każdą środę o 10:45).

Wraz z rodzicami jest również współtwórczynią audycji "Rodzina pod żaglami" (w każdy piątek o 17:15). W środę jest również premiera jej pierwszej książki "Kalinka na fali. Życie to przygoda", którą patronatem objęło Polskie Radio Dzieciom. 

Porozmawiamy o jej przygodach, życiu na morzu oraz skąd wziął się pomysł na napisanie książki.

Od poniedziałku do piątku o godz. 19.10 serwujemy dzieciom dawkę dobrej literatury. 

"Książka do poduszki" to wieczorna audycja przygotowująca dzieci do snu. Wśród dźwięków muzyki usłyszeć można fragmenty wybranych książek dla dzieci. 

Od 23 do 31 marca prezentujemy książkę Danuty Parlak "O Misiu, który szukał przyjaciela", czyta Janusz Zadura. To historia o przyjaźni, poznawaniu siebie i wytrwałości w dążeniu do celu. O tym, że każdy – mały, duży, a nawet średni – może osiągnąć to, czego bardzo pragnie.

Polskie Radio Chopin

O godzinie 7.00 Krzysztof Dziuba, w audycji "Muzyka epoki Chopina", przypomniał napisaną przez Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kolegę Chopina z ławy szkolnej, II Symfonię „Charakterystyczną”, w której pobrzmiewa, znana niegdyś wszystkim Polakom, melodia Poloneza Kościuszki.

Zabrzmiały również pełne blasku kompozycje Henryka Wieniawskiego, którego 140. rocznica śmierci upływa w tym roku.

O godzinie 8.00 w audycji "Laureaci nagród specjalnych Konkursów Chopinowskich" Anna Skulska przedstawiła sylwetkę polskiego faworyta warszawskiego konkursu pianistycznego z 1990 roku Wojciecha Świtały, który – choć słynie z interpretacji Chopinowskich polonezów – tym razem zaprezentuje się w repertuarze nieco lżejszym: usłyszymy wiązankę błyskotliwych walców patrona stacji.

Zapraszamy!Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak