X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Polskie Radio

Koncertowy poniedziałek w Polskim Radiu - wieczór ku czci Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 18:00
W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II Polskie Radio przedstawi koncerty upamiętniające Papieża Polaka. Jedynka zaprasza na "Santo Subito". W Dwójce do wysłuchania koncert kameralny z Teatru Wielkiego Opery Narodowej, a Trójka zaprezentuje "Tryptyk Rzymski" Stanisława Soyki do słów napisanych przez Jana Pawła II. Zapraszamy!
Na zdjęciu: Koncert Orkiestry Polskiego Radia z 2015 roku
Na zdjęciu: Koncert Orkiestry Polskiego Radia z 2015 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

JEDYNKA

18.00 Santo Subito – Prorok Naszych Czasów. Koncert z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II.
Wyjątkowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Niepowtarzalne widowisko muzyczne, przygotowane z udziałem znanych artystów. W wydarzeniu wezmą udział: Kamil Bednarek, Beata Bednarz, Stanisława Celińska, Krzysztof  Cugowski, Katarzyna Gacek-Duda, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Sebastian Karpiel-Bułecka, Angelika Korszyńska-Górny, Andrzej Lampert, Natalia Nykiel, Krystyna Prońko, Janusz Prusinowski, Skubas, laureatki The Voice Kids – Natalia Kawalec, Hanna Sztachańska  i Roksana Węgiel oraz Siostra Janina Anna Kaczmarzyk Służebniczka NMP NP, o. Tomasz Jarosz CSsR, o. Rafał Kobyliński SJ. Wystąpią również zespoły DagaDana, Schola Braci Dominikanów z Krakowa oraz siostry ze zgromadzenia „Comunicadoras Eucarísticas del Padre  Celestíal", sekcja Marcina Pospieszalskiego, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak i ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Wydarzenie poprowadzi aktor Maciej Musiał.

DWÓJKA

19.30 – 20.30 - Transmisja audio i wideo specjalnego koncertu kameralnego z Teatru Wielkiego Opery Narodowej z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wykonanie: Szymon Nehring – fortepian, Jan Englert – recytacje: w programie Noktury Fryderyka Chopina i poezja Cypriana Kamila Norwida i Czesława Miłosza.

TRÓJKA

23.00 - Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - Tryptyk rzymski - śpiewa Stanisław Soyka

Płyta zawiera kompozycje muzyczne Stanisława Soyki do słów Tryptyku Rzymskiego napisanego przez Jana Pawła II. W nagraniu albumu muzykowi towarzyszył: poznański chór męski Affabre Concinui, dwie śpiewaczki (alt), kontrabasista oraz Kwintet Smyczkowy. Gościnnie na płycie także Janusz "Yanina" Iwański.

Pierwsza część "Strumień", to piękna refleksja nad upływem czasu; refleksja dotycząca poszukiwania źródła. Oto wielki Papież daje tutaj świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, swojego zachwytu i zdumienia; jest człowiekiem zadającym pytanie, człowiekiem takim, jak my.

Druga część "Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej", to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. W końcu trzecia część to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg.

J"eżeli chodzi o przybliżenie sposobu, w jaki myślę i czego należy się spodziewać w sensie muzycznym, to, po pierwsze, jest to utwór dla śpiewaków. Ja jestem solistą w tym wypadku, aczkolwiek w przyszłości może to być ktoś inny. Zaśpiewa także wokalny sekstet męski, wspaniały zespół z Poznania Affabre Concinui. Zapraszamy dwie panie, dwa alty, które będą śpiewały w sekwencjach stylizowanych na muzykę gospel spiritual. Do tego kontrabas, mój fortepian oraz kwintet smyczkowy. Przy czym kwintet smyczkowy prawdopodobnie nagra swoją partię na instrumentach starych, budowanych na planach renesansowych, wręcz do tego stopnia wiernie, że struny instrumentów są robione z jelit zwierzęcych. Będzie to bardzo ciekawe połączenie kolorystyczne współczesnych instrumentów (mimo że akustycznych) i współczesnych brzmień wokalnych z tym archaicznym właśnie brzmieniem starych instrumentów smyczkowych.

Mam uczucie wielkiej radości i jednocześnie odpowiedzialności. Tryptyk Rzymski Jana Pawła II to wspaniałe świadectwo wypowiedziane niezwykłą poetycką wrażliwością autora. Czuję się zaszczycony tym zadaniem, jakie dane mi było otrzymać i dołożę wszelkich starań, by w jak najwłaściwszy i najpiękniejszy sposób przybliżyć to dzieło za pomocą dźwięków szerokiej publiczności."

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak