X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Ratujemy świat" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 15:38
Czy segregacja śmieci ma sens i dlaczego obrona Wizny nazwana jest polskimi Termopilami? Czy decyzja hollywoodzkiej Akademii Filmowej o obowiązkowym udziale w filmie różnych mniejszości zmieni kino?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/FelixDesignStudio
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) segregacja śmieci – pomysł na nowe frakcjonowanie - 5 czy 3 frakcji? Czy to ma sens? Poza tym skończył się okres przejściowy, a zatem mamy już wszyscy obowiązek segregacji – przypomnienie obowiązujących zasad oraz surowszych już kar. Opowie o tym ekspert, Michał Mikołajczyk specjalista od organizacji odzysku opakowań.

Inteligentne, bezdotykowe śmietniki w Ciechanowie, innowacyjny system, jedyny w kraju, który podniósł skuteczność segregacji śmieci z 10 do 90 % i zachowuje czystość. Gościem audycji będzie rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska.

Laptop dla ucznia, a może zwykły komputer lub duży tablet? Jaki kupić, jakie programy zainstalować, na jakie parametry zwrócić uwagę, co jest istotne dla ucznia przy ewentualnym nauczaniu zdalnym? Na pytania odpowie Kuba Marcinowicz z Czwórki, nasz radiowy ekspert.

Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym: bez prawa jazdy w portfelu, e-dowody rejestracyjne, bez polisy OC, AC - jak będzie wyglądać kontrola pojazdu i kierowcy? Czy musimy mieć np. dowód osobisty? Gość - komisarz Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Ponadto konkursy „co tu nie gra” i „od małego dla dużego”. Zapraszają Marzena Kawa i Roman Czejarek.

Po 23:00 „Niechciane” - reportaż Jakuba Tarki

Z roku na rok rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Przyczynia się do tego przede wszystkim brak wiedzy (że zwierzęta rosną, że żyją dłużej niż człowiek, że mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, że chorują) oraz powszechna dostępność takich stworzeń i ich niska cena. Porzucane są żółwie, kameleony, węże, ale także coraz częściej małpy... Jak nasz stosunek do zwierząt świadczy o nas samych? O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na opiekę nad egzotycznymi gatunkami?


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Dominik Wania - pianista, muzyk sesyjny, artysta, który współpracował z takimi artystami jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski czy Marcus Miller. Muzyk będzie gospodarzem najbliższej Domówki z Dwójką. Utwory, które znalazły się na najnowszej płycie "Lonely Shadows" powstały całkowicie metodą improwizacji i są wiernym zapisem procesu tworzenia. Czy występ w ramach Domówki również będzie czystą improwizacją? Rozmowa o godz. 9.30.

Nie milkną echa decyzji hollywoodzkiej Akademii Filmowej dotyczące nowych zasad przyznawania nagród w kategorii najlepszy film. Jak istotny wymóg zmieniający udział różnych grup społecznych, mniejszości zmieni kino i problemy, które porusza? Jakie obawy ma środowisko filmowców? Tym tematem zajmiemy się tuż po godz. 8.30.

W audycji wybierzemy się też na wystawę "Szkło. Męskie rysy"​ w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Natomiast w felietonie Nowa Mowa będziemy "się zgapiać".

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Andrzej Markowski.

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

700 polskich żołnierzy – załoga odcinka Wizna - przeciwko 40 tysiącom niemieckiego korpusu pancernego generała Heinza Guderlana – w książce "Wizna" jej autor, Jacek Komuda, przenosi czytelnika do września 1939 roku. O swojej pracy opowie w audycji o 16.30. Ponadto omówimy wystawienie "Króla Leara" przez Annę Augustynowicz w Legnicy, film Macieja Stuhra inspirowany muzyką Pawła Mykietyna "Drugi koncert na wiolonczelę i orkiestrę". W "Literackich witaminach" – Marcin Wroński.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Waldemarem Dąbrowskim – aud. Andrzeja Sułka

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Przed premierą: „Korsarz” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej – aut. Monika Zając

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Tematy operowe – prowadzi Aleksander Laskowski

logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała  Barbara Marcinik

KRÓCEJ NIE MOŻNA!

Krócej, zarazem lepiej, nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, „całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś”.

Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i przezabawne opowiadania zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać?

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 „odcinków” Mrożkowych miniatur, z których na razie 10 - czyli przez 2 tygodnie - będziemy prezentowali około 11.45.

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas trwania naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90 rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora „Tanga”.

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – „nasza ekipa”!

Dobrej zabawy, kosztem „minionej epoki”!


logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - jak wziąć kredyt studencki? Jakie warunki trzeba spełniać? Kiedy i jak go spłacać? Zapytamy o to Bartosza Turka, analityka finansowego.

Ratujemy świat 14.00-15.00 – kim jest  Szkolny Ambasador Fashion Revolution? Jak nim zostać i jakie ma zadania?

Czat Czwórki 15.00-17.00 - Tygrysy, orangutany, lwy, szympansy, nosorożce… Przedstawicieli tak zwanych gatunków charyzmatycznych jest coraz mniej i to głównie w ich sprawie na alarm biją ekolodzy. Ale wymieranie dotyczy wszystkich kręgowców. Co jest tego powodem? Czy można zahamować ten proces? Czy niedługo przedstawicieli wielu gatunków będziemy oglądali tylko w Ogrodach Zoologicznych? Do dyskusji zaprasza Piotr Firan.

Numer Raz na Fali 22.00-00.00 – Michał Witak zaprezentuje nowości prosto z USA, gdzie branża rap nie zwalnia tempa. Posłuchamy najnowszych singli Conway The Machine, Freddiego Gibbsa, Conway The Machine, Benny'ego The Butchera I Spesh 38.


logo

7:00 "Poranek w PRD" - Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności. W Poranku poszukamy wszystkiego, co kropki posiada. W świecie zwierząt mają je: lampart, dalmatyńczyk, żyrafa, krowa, gepard, motyl, gąsienica, waż, stornica baldaszkówka, bodatek ośmioplamowy, ważka, gąsienica. Nie skupimy się tylko na zwierzakach, bo jak głoszą słowa piosenki: "Taka kropka, takie nic, a potrzebna jest na świecie, z takich kropek cały świat się składa przecież".

15:30 "Jak zostać reporterem" - nowy cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego, ma zachęcać dzieci do nagrywania własnych reportaży.

17:15 "Bezpieczny Maluch" - Kulfon, żaba Monika i policjant z Komendy Stołecznej Policji opowiedzą jak bezpiecznie używać telefonu oraz jak wykorzystać telefon do wzywania pomocy. Dzwonimy pod numer alarmowy 112.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Poznajemy nieznane zakamarki, które warto zobaczyć i zwiedzić w Polsce. Nie trzeba koniecznie jechać na koniec świata, by poznawać niesamowite miejsca. Gość: Maciej Paszek - podróżnik, prowadzący stronę notowPolske.pl.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Nowe aspekty pozytywnego wpływu na dziecko karmienia piersią. Karmienie piersią ma również wpływ na ekologię i czystość naszej planety. Prawdy i mity o karmieniu piersią, np. czy dieta mamy zawsze ma wpływ na samopoczucie dziecka? Goście: prof. Maria Wilińska - pediatra, neonatolog i dr Urszula Bernatowicz-Łojko - neonatolog.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak