X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Strefa Prywatna". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:36
81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę i film o niesłusznie skazanym Tomaszu Komendzie. Czy nie potrafimy już żyć bez stymulantów? Wieczorem zapraszamy na mocniejsze brzmienia techno i tech-house oraz jazz. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studiokozirsky
logo

Zapraszamy na cykl krótkich audycji z okazji 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę - emisja: przed godz. 7.00, 9.00, 11.00, 14.00 i 16.00. Przygotowała Dorota Truszczak.

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) w cyklu realizowanym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia (w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej) będziemy mówić zaleceniach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem: profilaktyka, zdrowy styl życia, dieta i inne wskazówki, które znajdziemy w dokumencie. Gość: dr Paweł Koczkodaj, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

W audycji także o tele poradach medycznych. O ich zaletach i wadach w materiale Macieja Oswalda.

Porozmawiamy również o konsekwencjach zamieszczania zdjęć swoich dzieci na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram etc) o czym psycholog Monika Dreger z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.

Jak w każdy czwartek „Smaki polskie” Małgorzaty Raduchy, a w nich przetwory w roli głównej plus konkursy „Co tu nie gra ?” i „Od małego dla dużego” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Zły” wg Leopolda Tyrmada”​. Zapraszają Joanna Racewicz i Roman Czejarek.

Pomiędzy ​13:00 - 15:00 Muzyczna Jedynka - Anna Will

Gościem audycji będzie Anna Jurksztowicz - album „Jestem taka sama”.


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Andrzej Gołda - scenarzysta filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Ten poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska był wielkim wyzwaniem dla twórców. Również dla samego Komendy, który wyraził zgodę na nakręcenie filmu opartego na jego życiu, bo - jak mówi: - Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż…

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na pytania, do dziś nurtujące wszystkich. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Ponadto w audycji:

- spacer po arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach

- w cyklu Książka i kawa: "Sekretne życie pisarzy" Guilliaume`a Musso

- historycy o 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Andrzej Markowski

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Temat 81. rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę będzie poruszony w Wybieram Dwójkę przez gościa – historyka, prof. Zbigniewa Wawera. W audycji zdamy relację z konferencji prasowej zapowiadającej wystawę polskiego malarstwa XIX wieku – "Polska. Siła Obrazu" w Muzeum Narodowym w Warszawie, Anna Augustynowicz i Jacek Głomb opowiedzą o realizacji "Króla Leara" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, a gitarzysta Michał Nagy przedstawi swoja najnowszą płytę zatytułowaną "Fughetta". W Literackich witaminach – Zośka Papużanka.

17.30 –18.00 - O wszystkim z Kulturą – Postawy inteligencji polskiej w II Rzeczpospolitej - Gośćmi Michała Szułdrzyńskiego będą prof. Andrzej Zybala i Maciej Nowak.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Sowieci nie wchodzą – rozmowa z Tymoteuszem Pawłowskim – audycja Wacława Holewińskiego

logo

09.00 - 13.00  Byle do 13.00 Wioletta Myszkowska i Ryszard Jaźwiński

13.00 - 14. 00  Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 – 15.00 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki – Mariusz Owczarek

16.00 – 19.00  Do Trójki zaprasza Karol Gnat

18.12   Reportaż w Trójce

17 września, czwartek

"Cios w plecy" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Rankiem 17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej bez wypowiedzenia wojny wkroczyły na wschodnie tereny Polski.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około miliona 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójką – Marta Malinowska

20.50 fragmenty opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza – przygotowane przez Teatr Polskiego Radia

21.00 - 22.00  Klub Trójki – Piotr Semka

22.00 - 23.00  Audycja muzyczna – Aleksandra Budka/bez wydawcy- taśma

23.00 - 00.00  Audycja publicystyczna – Jakub Jamrozek/ J. Sadowski

 „Uwiązany słoń” - jak działa „wyuczona bezradność”?

Mogą to być: ofiary przemocy, pogodzone z własnym losem, bezrobotni, którzy nie chcą szukać pracy, bo „i tak jej nie znajdą” albo bezdomni, którzy liczą, że ich los powinien zmienić ktoś z zewnątrz.

Wyuczona bezradność to przykry i dokuczliwy stan, w którym nie wierzymy, że nasze działanie ma jakikolwiek sens. Wiąże się z nim brak motywacji, żeby zareagować na naszą sytuację. 

Jak sobie z nim poradzić? Jak sprawdzić czy wpadliśmy w jego sidła?

GOŚCIE: Anna Gradkowska i Anna Antoniuk, psycholożki i psychoterapeutki


logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - świat serialu „Lovecraft Country" w wirtualnej rzeczywistości? Nowy cykl pod nazwą Lovecraft Country: Sanctum pozwoli gościom w pełni przenieść się do serialowej rzeczywistości Krainy Lovecrafta, a widzom na żywo śledzić ich poczynania. Szczegóły ok. godz.8.30.

Dajesz radę 14.00-15.00 - Metro 2033 i uniwersum stworzone przez Dmitrija Głuchowskiego cieszą się popularnością wśród polskich czytelników. Ania Hardej zaprasza na rozmowę o rosyjskiej fantastyce i  języku rosyjskim. Jak łatwo zapamiętać alfabet? Czym różni się rosyjski od białoruskiego, czy ukraińskiego? I wreszcie jak poradzić sobie ze słowami, które w Polsce mają inne znaczenie?

Czat Czwórki 15.00-17.00 - Czy potrzebujemy stymulantów by żyć?  Nie wyobrażamy już poranka bez wypicia mocnej kawy. Niektórzy nie wyobrażają też nie zapalić do niej papierosa. Dla innych stymulantem będą media społecznościowe - wrzucają zdjęcie, żeby znowu dostać setki lajków i na chwilę poczuć się lepiej. Jeszcze inni uprawiają sport. Wszystko, żeby zwiększyć poziom endorfin. Czy nie potrafimy już żyć bez stymulantów? Zaprasza Piotr Firan.

Strefa prywatna 20.00-21.30 – „Życie bez ojca jest dla dziecka życiem niepełnym, czegoś brakuje, coś uwiera…” - pisze Ireneusz Gralik, autor opowiadań i powieści, inspirator rozwoju osobistego. O tym, jak fajnie być ojcem, opowie dziś Kubie Jamrozkowi.

Pora Lexa 22.00-00.00 - pocztówka z Hiszpanii, czyli moc relaksujących, balearyckich klimatów kojarzonych jednoznacznie z Ibizą - klubową stolicą Europy, która ze względu na sytuację pandemiczną przeżywa wielki kryzys. W drugiej godzinie mocniejsze brzmienia techno i tech-house, które rozgrzewały parkiety tamtejszych klubów nocą.


logo

10:45 "Szkoła na morzu Kalinki Kapitanki" - Geometria i matematyka to królowe nauk i nie ma bez nich też żeglowania. Ale właściwie do czego konkretnie służy ołówek na morzu, opowie jak co tydzień Kalinka Kapitanka.

15:30 "Jak będę duży/Jak będę duża" -  Poszukiwacze przygód, odkrywcy i podróżnicy, ale także ci którzy lubią grzebać w ziemi i pasjonują się historią. Jeśli marzycie o tym, aby zostać kimś w rodzaju Indiana Jonesa lub Lary Croft. Dziś mamy propozycję w sam raz dla was. Poznamy zawód archeologa! Jak wygląda jego praca w rzeczywistości? Czy tak jak w filmach polega ona na ratowaniu świata? Czy skupia się na rozwiązywaniu zagadek przeszłości? Aby się tego dowiedzieć porozmawiamy z samym dyrektorem Muzeum Ziemi dr. Cezarym Krawczyńskim.

17:15 "Zbieraj z klasą" - Zwierzęta, które mają wpływ na środowisko. Praca niektórych zwierząt ściśle wiąże się z kondycją naszego środowiska. W audycji poznamy tych kilku cichych bohaterów, którymi są np. bobry, pszczoły, słonie, hipopotamy, piżmaki, a nawet kraby.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Boguś Janiszewski, autor książki "Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią" opowie o tajnikach działania naszego centrum dowodzenia. Dlaczego nastolatki myślą inaczej? Kiedy nasz mózg nie daje rady, a kiedy działa znakomicie? Twój mózg a ty - kto tu właściwe rządzi? A na te pytania odpowiedzi będzie szukać poważny Lew Leopold Grzywa i jego rezolutny towarzysz Filip Karocki Królik. 

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Edukacja matematyczna. Mówi się, że matematyka to królowa nauk. Jak wygląda jej rozkład w podstawie programowej dla szkół? W jaki sposób zainteresować dzieci tym przedmiotem?​ Czy szachy mogą być częścią edukacji matematycznej? Goście: Marcin Karpiński, wykładowca dydaktyki matematyki ze Szkoły Edukacji i Michał Kanarkiewicz, szachista, wykładowca MBA, autor programu telewizyjnego ABC Szachów w Telewizji Polskiej.


logo 

W swojej autorskiej audycji Śpiewnik Chopinowski (g. 13:00) Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Życzenie Fryderyka Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary, Aleksandry Kurzak czy Stefani Woytowicz. Nie zabraknie też opracowania jazzowego autorstwa Kuby Stankiewicza.

Mistrz klawiatury Chick Corea i jego jazzowe „rajdy” po tematach z utworów Chopina oraz Mozarta, a także jego własny Koncert fortepianowy, pojawią się w programie Na jazzowo (g. 21:00) Andrzeja Zielińskiego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak