X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Wańkowicz, Tyrmand, Mrożek - literacki czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:50
Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i przezabawne zachwycają zwięzłą formą. Zapraszamy do Trójki na "Krótkie, ale całe historie - opowiadania wybrane" Sławomira Mrożka w interpretacji Andrzeja Mastalerza. W Jedynce "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Fairweathera a w Dwójce "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domelaci
logo

O godz. 10.35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, na gruzach północnego Muranowa, w odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę.

Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki.

19.30 - Lektura w audycji "Jedynka Dzieciom"- 14-25.09 - Monika Krauze BAZANEK I TAJEMNICA RODOWEGO MEDALIONU, czyta Piotr Bajtlik. Wyd. Zielona Sowa​.

O g. 21.45 - od 8.09 do 20.09 - "Wizna" Jacka Komudy (Fabryka Słów)​.

O g. 23.50 - od 14 do 27 września "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka Fairweathera (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)​.

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta: Anna Kaszuba-Dębska „Bruno. Epoka genialna”, czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 4

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 52 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: PREMIERA: Antoni Libera „Liryki lozańskie. Wariacje na temat Jerzego Pilcha” i „Kompot z wisień”, czyta Wiktor Zborowski, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 4


logo

DZIEJE RODZINY KORZENIEWSKICH

Na antenie będą czytane fragmenty reportażu "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza, o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień. Każdy z odcinków trwa ok. 4 minuty.

Emisja w audycjach:

- poranne Do Trójki zaprasza… (o g. 6.50)

- Byle do 13 (o g. 12.45)

- popołudniowe Do Trójki zaprasza… (o g. 16.45)

- Wieczór z Trójką (g. 20.50).

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

Krócej, zarazem lepiej, nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, „całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś”.

Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i przezabawne opowiadania, zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać?

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 „odcinków” Mrożkowych miniatur, z których na razie 10 - czyli przez 2 tygodnie - będziemy prezentowali około 11.45.

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas trwania naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90 rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora „Tanga”.

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – „nasza ekipa”!

Dobrej zabawy, kosztem „minionej epoki”!


logo

14:00 Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.

Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka „Nieznana historia Marzeniusia I” odc. 3. To niezwykła, ale nieznana historia o marzeniach, które gdzieś się zagubiły.

19:10 "Książka do poduszki" - "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" autorstwa Przemysława Wechterowicza, czyta Leszek Filipowicz.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak