X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Reportaże, festiwale i promocja zdrowia. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:35
Dlaczego te same czyny matki i ojca są oceniane różnie? Kto ważniejszy: żona, czy matka? Jak obliczać indeks glikemiczny? Poza tym - reportaż "Miłość po latach" o ukochanych, których na 72 lata rozdzieliło Powstanie Warszawskie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/smorazanm
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) w cyklu "A to Polska właśnie" naszym gościem będzie Sławomir Koper, autor książki „Sekretne życie autorów lektur szkolnych”, z której dowiadujemy się o mało znanych faktach z biografii m.in. Aleksandra Fredry, Zygmunta Krasińskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. 

Porozmawiamy także o bezpieczeństwie w górach. Ten temat będzie się pojawiać w Czterech Porach Roku w każdy piątek po godz. 10.00, a rozpoczniemy od spotkania z Rafałem Kotem ratownikiem TOPR. Jak w każdy piątek najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów. Plus konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Zły" wg Leopolda Tyrmada​. Zaprasza Sława Bieńczycka.

Pomiędzy 13:00 a 15:00 - Muzyczna Jedynka - Zbigniewa Zeglera

Piątkową Muzyczną Jedynkę zdominuje twórczość głównej bohaterki audycji - Cleo - z którą (po 14:20) porozmawiamy o mającym tego dnia premierę, długo oczekiwanym albumie "SuperNOVA".

Po 23:00 „Miłość po latach”- reportaż Joanny Bogusławskiej

Poznali się latem 1943 roku i zakochali od pierwszego wejrzenia. Niestety, wspólne życie przerwało Powstanie Warszawskie. Po 72 latach rozłąki spotkali się ponownie, a ich uczucie odżyło na nowo. Pani Barbara była przekonana, że Andrzej zginął w czasie wojny. Tak się nie stało. Po wojnie udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę naukową i gdzie mieszka do dziś. Również pan Andrzej myślał, że już nigdy nie zobaczy swojej "ukochanej Basi", która podobnie jak on - przeżyła piekło wojny, a następnie zamieszkała w rodzinnym Klarysewie.

Oboje założyli rodziny, ale już od wielu lat - jako wdowcy - żyli samotnie. Andrzej Budzyński znalazł w internecie wywiad z Barbarą Kulińską-Żugajewicz, opowiadający o jej konspiracyjnej działalności podczas II wojny światowej. Wysłał pierwszy list i tak się wszystko zaczęło się od nowa. Po kilkumiesięcznej wymianie korespondencji przyleciał do Polski, spotkali się trzykrotnie.​


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Seria wydawnicza Polish Jazz ukazuje się od połowy lat sześćdziesiątych, a dopiero trzeci raz w jej historii album sygnowany jest nazwiskiem perkusisty. W Poranku Dwójki opowiemy o płycie "The Orchid" Macieja Gołyźniaka, która w tym prestiżowym katalogu ukazuje się z numerem 85.

Lider tak mówi o swoim albumie: - Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo mi bliskiej Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. To z jednej strony ulubiony przeze mnie ostatnio, współczesny hiphopowy groove, ale i jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. [...] To jednak zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów z przystankiem w ulubionej Skandynawii". Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Gołyźniakiem od 9.30.

W audycji zaprosimy też na wyjątkową radiową premierę: w weekendowym "Wieczorze ze Słuchowiskiem" zaprezentujemy (w dwóch częściach, w sobotę i w niedzielę) słuchowisko "Niepokonani 1920" w reż. Emiliana Kamińskiego. Powstało ono w stołecznym Teatrze Kamienica i przedstawia kluczowe momenty bitwy nazywanej Cudem nad Wisłą. W tekście napisanym przez Domana Nowakowskiego znajdujemy wciągającą relację z wydarzeń, które w czasie bitwy miały miejsce w sztabie armii, na froncie oraz w domu rodziny Malickich. Wyjątkowości tej opowieści przydają współczesne komentarze narratorów, kreowanych przez niezrównanego Franciszka Pieczkę i znakomitą Paulinę Holtz.

W tym wyjątkowym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 aktorów, na co dzień związanych z Teatrem Kamienica w Warszawie. Nagrania powstawały kilka tygodni, w związku z rygorami bezpieczeństwa wymuszonymi pandemią. Więcej o słuchowisku "Niepokonani 1920" po godz. 8.00.

Ponadto w audycji:

- 63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

-  polska prapremiera „Nany” Émile'a Zoli w reż. Moniki Pęcikiewicz w Teatrze Polskim w Poznaniu​

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Andrzej Markowski

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Mama, która daje dziecku cukierki, żeby przestało płakać w sklepie, albo włącza bajkę na telefonie, żeby mogła popracować, w oczach innych „nie radzi sobie z macierzyństwem”. Tata, postępując tak samo, jest bohaterem, zaangażowanym w wychowanie dziecka. Autorzy książki Tata nie ma siły Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski - goście Wybieram Dwójkę -  opowiadają o podwójnych standardach, według których ocenia się rodziców. Przyznają się do błędów, niepowodzeń i tego, że jako młodzi ojcowie totalnie nie wiedzieli, co robić. Ich "nieporadnik" stanowi zabawną, uroczą i szczerą opowieść o wspaniałej i męczącej przygodzie, jaką jest rodzicielstwo.

Ponadto w audycji 39 Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka, a w Literackich witaminach – Dariusz Dziurzyński.​

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Tomaszem Koniecznym – aud. Pawła Siwka 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: „Jeśli myślicie o mnie, to bez smutku” – aud. Doroty Gacek

logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – "Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane" – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

Krócej, zarazem lepiej, nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, "całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś".

Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i przezabawne opowiadania, zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać?

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 "odcinków" Mrożkowych miniatur, z których na razie 10 - czyli przez 2 tygodnie - będziemy prezentowali około 11.45.

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90 rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora "Tanga".

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – "nasza ekipa"!

Dobrej zabawy, kosztem "minionej epoki"!


logo

Najlepszy Dzień Tygodnia 7.00-9.00 -  kochają ją Ci, którzy są na diecie, mają problemy z paznokciami i którzy chcą podnieść swoją odporność. Kapusta. Jest niskokaloryczna i ma tyle witaminy C, co cytryna. Jak ją podać, by nie nabrała kaloryczności, nie powodowała bólu brzucha i jednocześnie miała swój niepowtarzalny smak?

Hejterska 4  11.00-12.00 – Kamil Jasieński zaprasza na  kolejną zwariowaną muzyczną podróż, tym razem do krainy najdziwniejszych i pokręconych mashupów. Ozzy w wersji disco? Tylko w Czwórce!

Stacja Nauka 12.00-13.00 - Jak obliczać indeks glikemiczny? Dlaczego jest to ważniejsze niż liczenie kalorii w trakcie diety? W audycji porozmawiamy  również o przyprawach – kiedy tracą ważność – i o rafach koralowych niszczonych przez … kremy z filtrami UV.

Dajesz radę 14.00-15.00 – Ada Janiszewska podpowie, jakie będą najmodniejsze buty w sezonie jesień-zima 2020/2021. Przy okazji dowiemy się, w jakich butach chodził „człowiek lodu” Oetzi, który żył ok. 3300 roku p.n.e. i po co wkładał w nie słomę z traw.

BeatMaszyna 00.00-02.00 – Piotr Truszkowski zaprasza na  przegląd albumowych nowości: Liv.e, Disclosure, Undadasea, Kamaal Williams, oraz taneczny, europejski house. ​W drugiej godzinie specjalny set przygotowany przez Samarana - francuskiego DJ-a i producenta, którego utwór "Paris Madness" na serwisach streamingowych osiągnął prawie 2 mln wyświetleń!


logo

7:00 "Poranek w PRD" - W niedzielę obchodzimy "Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka". W programie zastanowimy się, jak życie przedszkolaka wygląda, czy przedszkola w Polsce różnią się od tych na świecie i co dla przedszkolaka jest najważniejsze.

15:30 "Popołudnik w PRD" -  Audycja nadawana z Nowego Sącza, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Oprócz relacji z festiwalu w programie świętujemy Dzień Geologa. Odbędziemy podróż do wnętrza ziemi.

15:30 "Słowo do słowa" -  Opowieści o frazeologii, czyli o stałych powiedzonkach, które mamy w języku. Czasami są bardzo barwne, a cechują się tym, że nie mają znaczenia dosłownego. Dziś zastanowimy się co oznacza określenie "babie lato" i kiedy go używamy.

17:15 "Rodzina pod żaglami" - Prawie każdy w Chorwacji odwiedza po drodze jeden z kilku parków narodowych. Park Wodospadów KRKA ma też ukryte legendy i nieznane miejsca. Opowiedzą słuchaczom o nich podróżnicy, którzy zaglądają tam od 10 lat.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wybierzemy się do Ameryki Północnej i odwiedzimy jej największe miasta Las Vegas, Los Angeles, Waszyngton, Chicago. Nasz amerykański przewodnik, czyli Paweł Paluch opowie nam o najważniejszych atrakcjach tych miast.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" Żona czy matka - kto jest ważniejszy? Czyli o tym jak radzić sobie z konfliktami najbliższych osób.

Mimo ze są to dwie najważniejsze kobiety w życiu mężczyzny i obie chcą dla niego jak najlepiej, to często każda z nich ma inny plan na to szczęście. Właśnie wtedy dochodzi do konfliktów. W jaki sposób sobie z nimi poradzić? Jak załagodzić sytuacje, żeby nie urazić żadnej ze stron, a może wręcz przeciwnie, należałoby opowiedzieć się po którejś z nich?

O ciężkich sytuacjach rodzinnych porozmawiamy z psychologiem Katarzyną Kucewicz.


logo 

Bohaterką premierowej audycji Anny Skulskiej Laureaci nagród PR… (g. 8:00) będzie wybitna polska pianistka i zasłużona pedagog, laureatka Konkursu Chopinowskiego w 1949 roku, Regina Smendzianka. W programie zabrzmią utwory Chopina i Koncert fortepianowy C-dur Beethovena.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak