X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Schulz, Pilecki i Pilch w piątkowych lekturach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:00
Jako dziecko - piąty. Po śmierci ojca i brata - jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń - wybitny. Jako nauczyciel - nieznoszący swojej pracy. Dzięki Zofii Nałkowskiej - geniusz awangardy. W Drohobyczu -  artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie - jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic. Zapraszamy do Dwójki na lekturę "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej. W Jedynce "Zły" Tyrmanda, a w Trójce opowiadania Mrożka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap
logo

O godz. 10.35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, na gruzach północnego Muranowa, w odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę.

Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki.

O g. 21.45 - od 8.09 do 20.09 - "Wizna" Jacka Komudy (Fabryka Słów)​.

O g. 23.50 - od 14 do 27 września "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka Fairweathera (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)​.

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta: Anna Kaszuba-Dębska „Bruno. Epoka genialna”, czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 5

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 53 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: PREMIERA: Antoni Libera „Liryki lozańskie. Wariacje na temat Jerzego Pilcha” i „Kompot z wisień”, czyta Wiktor Zborowski, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 5


logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

Krócej, zarazem lepiej, nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, "całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś".

Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i przezabawne opowiadania, zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać?

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 "odcinków" Mrożkowych miniatur, z których na razie 10 - czyli przez 2 tygodnie - będziemy prezentowali około 11.45.

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90 rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora "Tanga".

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – "nasza ekipa"!

Dobrej zabawy, kosztem "minionej epoki"!


logo

14:00 Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.

Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12:15 "Bajkowy kącik" - Baśń Braci Grimm „Mysikrólik i niedźwiedź”.

19:10 "Książka do poduszki" - Greta cz.1. To jedna z bajek książki „Niesamowite przygody Toli, Poli i Urwisa” napisanej przez Fundację Tup, tup, tup. Dzięki przygodom sówki Poli, kotki Toli i pieska Urwisa przekonacie się, że nikt, nawet najmłodsze dziecko, nie jest byt młody, by zacząć działać dla natury. Czyta Magdalena Różczka.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak