X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Literatura na dziś: Tyrmand, Nowakowski i Man

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:23
 W dwójkowym "Wieczorze ze słuchowiskiem" druga część premierowego spektaklu "Niepokonani 1920" Domana Nowakowskiego. Jedynka zaprasza na słuchowisko o Marii Skłodowskiej-Curie "Marzycielka". Na Scenie Teatralnej Trójki "WOJNA, DZIECKO, MATKA" Tomasza Mana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/congerdesign
logo

O godz. 10.35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Pomiędzy 18.00 a 19.00 "Dzieci Bliżej Historii" słuchowisko z cyklu zrealizowanego przy współpracy z Polską Fundacją Narodową  - Anna Skuratowicz "Marzycielka"

Reżyseria – Anna Skuratowicz, realizator dźwięku – Agnieszka Szczepańczyk, opr. muz. – Anna Skuratowicz

Renka ma jedenaście lat, dwóch braci i psa Bulgota. Bardzo lubi jeździć na rowerze i z zapałem wykonuje eksperymenty chemiczne. Jest bardzo wrażliwa, ale trochę nieśmiała i brak jej wiary we własne siły. Pewnego ranka, w tajemniczych okolicznościach, pojawia się w jej domu Maria Skłodowska-Curie. Dziewczynka spędza w towarzystwie słynnej noblistki kilka dni, podczas których nie tylko dowiaduje się wiele o życiu uczonej, ale również nabiera pewności siebie.

OBSADA: Katarzyna Herman, Antonina Żbikowska, Joanna Pach-Żbikowska, Paweł Szymański, Adam Biedrzycki, Łukasz Lewandowski, Agata​ Załęcka.

O g. 20.45 - od 8.09 do 20.09 - "Wizna" Jacka Komudy (Fabryka Słów)​.

Po 21.00 Słuchowisko w radiowej Jedynce - Marek Hłasko „Wilk”

Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska, realizacja akustyczna: Maciej Kubera.

Słuchowisko na podstawie debiutanckiej powieści Marka Hłaski "Wilk"

Młodociany bohater "Wilka", Rysiek Lewandowski, marzy o lepszym życiu, niż mają jego rodzice i sąsiedzi. Życie na Marymoncie, w dwudziestoleciu międzywojennym, w dzielnicy biedoty, ludzi wykluczonych i bezrobotnych, którzy nie mając szans na znalezienie pracy, wchodzą na drogę przestępczą, nie jest marzeniem dorastającego chłopaka. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, marzy, aby być jak Ken Maynard, szlachetny kowboj walczący z niesprawiedliwością, w ten sposób Rysiek chce zmienić otaczające go realia.  Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być i gdzie je znaleźć.

"Wilk" to też kronikarski zapis rozbudowującej się Warszawy, w powieści Hłaski pojawiają się opisy konkretnych ulic, niektóre z nich nie istnieją już na mapie miasta, co czyni z książki ciekawy materiał dla varsavianistów. Wąskie, nieutwardzone ulice tworzące górzysty labirynt bez wyjścia, koślawe, grożące zawaleniem domy, bezpańskie psy, ogromne szczury - to wszystko tworzy krajobraz najbliższej okolicy Ryśka Lewandowskiego.

W słuchowisku wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu "Zbieg" autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.

OBSADA: Krzysztof Szczepaniak, Marian Opania, Przemysław Bluszcz, Leon Charewicz, Andrzej Ferenc, Zbigniew Konopka, Elżbieta Nagel, Zuzanna Saporznikow, Miłosz Konkel, Aleksander Sosiński, Aleksander Kaźmierczak, Konrad Szymański​.

O g. 23.50 - od 14 do 27 września "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka Fairweathera (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)​.

logo

19.00 – 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: PREMIERA: Doman Nowakowski „Niepokonani 1920”, cz. 2, reżyseria Emilian Kamiński, realizacja Maciej Słowikowski.


logo

SCENA TEATRALNA TRÓJKI

Godz. 20.05 – TOMASZ MAN - „WOJNA, DZIECKO, MATKA” – powtórka – słuchowisko wyróżnione w konkursie „NASŁUCHIWANIE: NIEPODLEGŁOŚĆ”. W ramach prezentacji spektaklu nadamy także rozmowę z autorem i reżyserem, całość przygotowuje Barbara Marcinik.

Rodzaj poematu Tomasza Mana, napisanego wierszem białym, stanowi wyjątkową propozycję. Nie jest to bowiem tradycyjna sztuka: nie ma scen, didaskaliów, ani nawet spisu osób występujących w niej. Postaci te to tytułowe: Wojna, Dziecko i Matka. Stanowią one raczej metaforę, choć autor i reżyser podkreślają, że okoliczności, w jakich je usytuował, są konkretne. O jaką jednak Wojnę chodzi w tym utworze? Warto posłuchać i poszukać odpowiedzi.

Tomasz Man "Wojna, Dziecko, Matka"

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Marek Otwinowski


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak