X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Konkursy, turystyka i słuchowiska. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:30
Ciepło Choinek w konkursie Jedynki i muzyczny chłód Islandii - nocą w Trójce. Odwiedzimy festiwale filmowe i wokalne, porozmawiamy o polskiej literaturze i posłuchamy klasyki. Ponadto relacje z konkursu drużynowego w skokach narciarskich w Wiśle.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Free-Photos
logo


Na antenie radiowej Jedynki kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki 2020"

Jurorzy oceniają nadesłane prace, spośród których wybiorą 20. Wyróżnione rysunki wezmą udział w całodziennej licytacji. Oceny jurorów ukazują się dwa razy dziennie: po godz. 11.45 w "Czterech porach roku" oraz po godz. 14.45 w "Muzycznej Jedynce". W każdej recenzji zostanie omówiona jedna praca nagrodzona i dwie wyróżnione. 5 grudnia na antenie Jedynki odbędzie się całodzienna aukcja, podczas której do licytacji zostanie wystawionych 20 prac.

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

W audycji - rozmowa na temat siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German. Patronat medialny nad festiwalem ma Program 1 Polskiego Radia. Festiwal startuje 23 listopada o godz. 19.00 na Facebooku i kanale Youtube Festiwalu. Gościem audycji będzie Aldona Michalak, dyrektorka Festiwalu. Ponadto - rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką bestsellera "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", o najnowszej książce "Pięć Stawów. Dom bez adresu". Najbardziej kultowe miejsce polskich gór zupełnie bez adresu! To schronisko, najwyżej położone w Polskich Tatrach, od blisko 100 lat prowadzone przez słynną rodzinę Krzeptowskich. Najlepsza górska książka tego roku. Poza tym - stałe felietony K. Kowalskiego i T. Drozdy.

16.00 - relacja Andrzeja Grabowskiego z konkursu indywidualnego w skokach narciarskich ze skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Stefan Żeromski "Wierna rzeka". Adapt. J. Kukuła, reż. A. Skuratowicz, real. akust. P. Szaliński, Opr. muz. A. Skuratowicz

Nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca.  

Powstanie styczniowe. Młoda szlachcianka, Salomea Brynicka, ratuje życie jednemu z powstańców. Okazuje się nim być sam książę Józef Odrowąż. Bohaterowie przeżywają krótki romans, zakończony rozstaniem. Prosta i uboga mieszkanka dworku w Niezdołach nie nadaje się przecież na żonę arystokraty. Świadkiem rozpaczy i wielkiego poczucia krzywdy Salomei jest wierna rzeka, ona jedna rozumie "męczarnię serca" dziewczyny, która dla swojego ukochanego ryzykowała życiem i której zapłacono za to sakiewką pełną złota i dotkliwym upokorzeniem. Słuchowisko z okazji 95. rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

20.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - Siła dokumentu - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza- Jerzy Artysz - rozmowa w 90. urodziny artysty - Andrzej Sułek

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

Naszym gościem jest Tomasz Prange-Barczyński, który wydał właśnie książkę "Świat na winnych szlakach".

12.30-13.00 - "Czytelnia": Pierre Lemaitre "Kolory ognia", Frédéric Beigbeder "Życie bez końca" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta.

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem": Georg Büchner "Woyzeck", prod. 2008, przekład Jerzy Liebert, adaptacja i reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko; obsada: Mariusz Benoit (Kapitan), Andrzej Blumenfeld (Doktor), Julia Kijowska (Maria), Sławomir Pacek (Andrzej), Danuta Stenka (Małgorzata), Marcin Troński (Tamburmajor), Adam Woronowicz (Woyzeck), Wojciech Wysocki (Komediant).


logo


00.00-04.00 - "Od punka do Franka / weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa Niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Jak zawsze - zagadki i przygody. Tym razem - Mateusz Waligóra - podróżnik, który rowerem zjechał Andy, pieszo przemierzył Gobi i obszedł Polskę…

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

W zdrowym ciele zdrowy duch - rozmowa z psycholog sportu Katarzyną Selwant (pracuje m.in. z Igą Świątek) oraz inne tematy lifestyle’owe.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Homer nazywał ją płynnym złotem. To ona sprawiała, że było jasno w nocy, a w dzień żywiła i upiększała. To ją składano w ofierze bogom i przypisywano boskie pochodzenie. Oliwa. Już Hipokrates przypisywał jej niezwykłe właściwości. W Biblii pojawia się aż 140 razy, opisuje ją Koran i Tora. Jest bohaterką greckich mitów. Podbiła współczesny świat. W listopadzie zaczynają się oliwkowe zbiory. Mity i fakty o oliwie i oliwkach, mnóstwo praktycznych informacji oraz niezwykła podróż w czasie i przestrzeni od stóp góry Karmel przez Cellino di San Marco, pulijską posiadłość Al. Bano Carrisi po Argentynę i Południową Afrykę w programie Anny Kwiatkowskiej "Podróże ze smakiem". Gościem będzie Urszula Rzepczak, dziennikarka, podróżniczka, założycielka Olio d’Autore.

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

Po co nam dzisiaj historia literatury polskiej.., czy jesteśmy częścią zachodu, fenomenem środkowoeuropejskim.., Polską wielokulturową..? Dlaczego o naszej literaturze zawsze mówi się w kontekście literatury rosyjskiej..? Na te - oraz na wiele innych pytań związanych z polską literaturą i sztuką, autorka programu Magdalena Piejko rozmawiać będzie z prof. Anną Nasiłowską, dr hab Dorotą Sawicką i prof. Mikołajem Sokołowskim.​

14.00-15.00 - Retransmisja Gali Nagród Mediów Publicznych - Piotr Łodej

Retransmisja Gali Nagród Mediów Publicznych - wyróżnień Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznanych za 2019 rok w trzech kategoriach: Muzyka, Obraz i Słowo. Ich celem jest uhonorowanie wybitnych polskich twórców - osób, które przyczyniły się do popularyzacji polskiej kultury

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn Bardzo Kulturalny - do trzech razy sztuka" - P. Majewski

Gośćmi Magazynu Bardzo Kulturalnego będą: Jakub Józef Orliński, światowej klasy kontratenor, którego koncert rozpoczynał sezon w Operze Narodowej oraz Grzegorz Piątek, polski architekt, krytyk i historyk architektury, autor biografii Bohdana Pniewskiego - zwycięzcy konkursu na odbudowę z powojennych zgliszcz, warszawskiej Opery Narodowej.​

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - audycja sportowa

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin

Tym razem LESKI i retransmisja koncertu z 2016 roku.

20.00-21.00 - "Scena Teatralna Trójki" - Piotr Majewski

W cyklu "Najcenniejsze Perły Archiwum Polskiego Radia" przedstawimy zrealizowane w latach 80-tych ubiegłego wieku słuchowisko literacko-muzyczne, autorstwa zmarłego w 2013 roku Piotra Orawskiego - wybitnego muzykologa, pedagoga i dziennikarza radiowego, przez wiele lat związanego z Programem III Polskiego Radia​

21.00-00.00 - "Ciemna Strona Mocy" - Aleksandra Kaczkowska

W Polsce mamy już pierwsze przymrozki, a tymczasem na Islandii dzień coraz krótszy. Wspominam Islandię bo na nią przeniesiemy się muzycznie w naszym najbliższym spotkaniu. 21 listopada Björk Guðmundsdóttir obchodzi swoje 55 urodziny. Po Ciemnej Stronie Mocy sięgniemy nie tylko po jej 9 studyjnych albumów ale również po liczne remiksy, nagrania koncertowe i ścieżki dźwiękowe jakie na swoim muzycznym koncie ma ta jedyna w swoim rodzaju artystka z Islandii. Dla dodania kolorytu muzyce z wyspy lodu i ognia odsłuchamy również fragmenty z nowego wydawnictwa grupy Archive. 20 listopada miał premierę album Versions Remixed. Zapraszam na muzyczną podróż z Björk i Archive, w której na pewno przydadzą się Państwu słuchawki. Do usłyszenia po 21:05. Aleksandra Kaczkowska


logo


9.00-11.00 - "Tędy po trendy" - gościem audycji będzie Marcin Mossakowski - twórca filmów, trailerów, reklam i animacji. Jak dziś tworzy się film od koncepcji po gotową produkcję?

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Dawid Godziek opowie o swoim kanale na YouTubie i poszukiwaniu najlepszych Rampage’ów w Polsce.

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - kim jest doradca merytoryczny i jak jest jego rola w procesie tworzenia gier? Łukasz JeffreJ Chmiel zapyta o to Mateusza Wcześniaka, prezesa Movie Games i współzałożyciela True Games​ oraz Joannę Tynor, prezesa DRAGO entertainment​.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - potop nowości od Harpera: Goodie Mobb, słynny producent Salaam Remi i jego autorski album, Seba Kaapstad, afrobeatowa ekipa Kokoroko, latin-funkowy The Bongolian, Fake Blood produkuje hip-hop, The Vision (Ben Westbeech i Kon), Andrew Ashong i Kaidi Tatham, Jordan Rakei i jego bardziej klubowy materiał jako Dan Kye, Seven Davis Jr, Thundercat i Floating Points etc.


logo

11.00 - "Źródełko" - Kaja Prusinowska opowie o świętej Cecylii, patronce muzyki, o rozmaitych instrumentach w ich domu i przedstawi zgadywankę muzyczną na 10 instrumentów. Brygida i Kuba o dudach i melodiach weselnych. Pytanie od przedszkolaków: "Kiedyś słyszałem, że zwierzęta mieszkały z ludźmi? Czy to prawda? Niedziela to też ostatni dzień na nadsyłanie zgłoszeń do konkursu "Nasze muzyczne Źródełko". 

14.00-15.00 - "Dziecięcy Koncert Życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

​​16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Pojęcia związane z patriotyzmem, wolnością i niepodległością. Rozmowa z Marią Pawlak z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Dla dorosłych:

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - Tego wieczoru będą przede wszystkim królować Beatlesi! Nie bez przyczyny. 22 listopada 1963 Ukazał się album "With the Beatles" Beatlesów. Płyta zawiera osiem kompozycji napisanych przez Beatlesów (siedem duetu Lennon/McCartney i jedna stworzona przez George’a Harrisona) i sześć coverów. Krążek stał się numerem jeden brytyjskich list przebojów, spychając poprzedni album Beatlesów na dalsze miejsce. Ponadto w audycji dużo dawka rock'n'rollowego i rythm'n'bluesowego grania.


logo

7.00 - Viva Moniuszko! - zapraszają Anna Lubońska i Marcin Gmys

Kontynuacja audycji, podczas której autorzy opowiedzą o nurcie religijnym w twórczości Stanisława Moniuszki. W programie zabrzmią fragmenty Wielkiej mszy c-moll KV 427 w wykonaniu Camerata Würzburg, Chamber Choir of Europe pod batutą Nicolla Matta, a także I, II i III Litanię Ostrobramską (wyk. Anna Dennis, Marketa Cukrova, Virgil Hartinger, Jarosław Bręk z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

9.00 - "Weekendowe potpourri" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

W niedzielnym koszyku rozmaitości m.in.  Suita z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta (wyk. Pekka Kuusisto, Mira Wang, Ulrich Eichenauer, Jan Vogler), Ballada g-moll op. 23 Fryderyka Chopina w interpretacji Krystiana Zimermana, a także V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena wykonany przez Michaiła Pletniova wraz z Narodową Orkiestrą Rosyjską pod batutą Christiana Ganscha. To wszystko już o godzinie w paśmie

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - zaprasza Marek Bracha

To już trzecia audycja poświęcona fenomenalnej sztuce pianistycznej węgierskiego mistrza klawiatury György'a Cziffry. W programie m.in. Etiudy op. 10 i 25, Walce op. 34, Polonezy op. 26 oraz Sonata b-moll Fryderyka Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak