X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni". Radio Baczyński. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 05:50
W serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl poświęconym tragicznemu poecie prezentujemy wiersze w interpretacjach wielu wybitnych aktorów oraz piosenki do tekstów Baczyńskiego, których można posłuchać w specjalnie utworzonej stacji internetowej Radio Baczyński.
Materiały promocyjne internetowego Radia Baczyński, uruchomionego z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne internetowego Radia Baczyński, uruchomionego z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grafika Grzegorz Lipiński/PR

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy www.baczynski.polskieradio24.pl złożony z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia - opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny

W serwisie poświęconym tragicznemu poecie prezentujemy także wiersze w interpretacjach wielu wybitnych aktorów oraz piosenki do tekstów Baczyńskiego, których posłuchać można w nowo utworzonej stacji internetowej Radio Baczyński.

Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znają nie tylko czytelnicy poezji. Znają je również – być może czasami nieświadomie – melomani.

"Znów wędrujemy ciepłym krajem,/ malachitową łąką morza". "Jeno wyjmij mi z tych oczu/ szkło bolesne – obraz dni". "Tańczą panowie niewidzialni/ «na moście w Awinion»". "Chcę czerwień zerwać z kwiatów polnych,/ czerwienią nocy spalić krzew,/ jak piersi nieba chcę być wolny,/ w chmury się wbić w koronach drzew".

To fragmenty niektórych tylko – poddanych wokalnej interpretacji – wierszy znakomitego poety. W Radiu Baczyński takich piosenek powstałych do słów autora "Elegii o chłopcu polskim" znajdziemy znacznie więcej – ponad 120 kompozycji! Co istotne: reprezentują one wiele różnorodnych, oddalonych od siebie muzycznych światów.

Znawcy twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wskazywali na swoistą, dostrzeganą na wielu płaszczyznach, muzyczność wykreowanego świata: począwszy od płynącej, zrytmizowanej frazy, a skończywszy na muzycznych obrazach i metaforach. Być może był to jeden z powodów, dla których artyści tak często sięgali po te teksty. Mogły być jednak i inne: nieznająca granic poetycka wyobraźnia. Uniwersalny, mimo historycznego kontekstu, przekaz. Świat emocji bliski nam wszystkim. Prawdziwy. Zapraszający do współodczuwania.

Radio Baczyński. Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Radio Baczyński. Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Wśród wykonawców: Ewa Demarczyk, Halina Wyrodek, Stanisława Celińska, Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, Leszek Długosz, Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik, Roman Kołakowski, Janusz Radek, Sławomir Zygmunt. A także: Chór Polskiego Radia, Chór Narodowego Forum Muzyki, The Ceez, Budka Suflera, zespół Piersi.

Redakcja