X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Czesław Wołłejko - pamiętny filmowy Chopin

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:40
34 lata temu, 7 lutego 1987 roku zmarł aktor i reżyser teatralny, Czesław Wołłejko. Zagrał wiele ról w teatrze i w filmie, ale zdecydowanie najwięcej w Teatrze Polskiego Radia - blisko 300.
Czesław Wołłejko w spektaklu Koncert, reż. Kazimierz Kutz, 1965 r.
Czesław Wołłejko w spektaklu "Koncert", reż. Kazimierz Kutz, 1965 r.Foto: NAC/Edward Hartwig

Czesław Wołłejko - urodzony w 1916 roku w Wilnie - debiutował w wieku 23 lat w teatrze w Grodnie, tuż po wybuchu II wojny światowej, w sztuce "Panna Maliczewska" w reżyserii Aleksandra Węgierko. Podobno reżyser zachwycił się młodym aktorem i nazwał go "istnym cherubinem". Burzliwy czas wojny Wołłejko przetrwał pracując w grodzieńskiej restauracji jako kelner. Po wojnie szukał swojego miejsca w teatrach w Białymstoku, Lublinie, Łodzi i Poznaniu. Na dłużej zaangażował się jednak w teatrach w Warszawie, m.in.: Polskim (1953-65, 1967-68), Współczesnym (1968-77, 1983-87) i Ateneum (1977-83).

Cherubin Szyfmana

W jednej ze sztuk Czesława Wołłejkę zauważył Arnold Szyfman, dyrektor warszawskiego Teatru Polskiego, zachwycił się i w 1948 roku ściągnął do siebie.

- Miał odpowiednią postawę do ról romantyczno-tragicznych - mówiła Joanna Godlewska - krytyk i historyk teatru w audycji Iwony Malinowskiej w Polskim Radiu w 2014 roku. - Przystojny mężczyzna o patrycjuszowskich rysach, pięknym głosie. Pisano nawet, że był to aktor romantyczny o szerokim geście, niepokojącej wibracji głosu, że płonął w każdym ruchu i słowie - dodawała.

Posłuchaj
14:46 czesław wołłejko.mp3 "Czesław Wołłejko". Audycja Iwony Malinowskiej z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów". (PR, 16.05.2014)

 

W roku 1950 zagrał bardzo istotną dla swojej kariery rolę - tytułowego Don Juana w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego. Przedstawienie choć niezwykle cenione przez krytyków, wzbudziło podejrzliwość cenzury komunistycznej i szybko zostało zdjęte z afisza.

Role Chopina

Kolejnym przełomowym momentem była rola Chopina w filmie Aleksandra Forda "Młodość Chopina" w 1951 roku.

- Film - mówiąc szczerze - dzisiaj jest nie do oglądania, ale przyniósł popularność Wołłejce - oceniała w Polskim Radiu Joanna Godlewska.

Postać wrażliwego artysty przylgnęła do Wołłejki i 5 lat później zagrał Chopina raz jeszcze w ważnym i docenionym przez publiczność spektaklu "Lato w Nohant" w reżyserii Marii Wiercińskiej (1956).

W roku 1969 przeniósł się do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie dał się poznać jako doskonały aktor komediowy, pogłębiający swoje postaci.

- Wołłejko potrafił kpić z siebie jako amanta - opowiadała w Polskim Radiu Joanna Godlewska. W 1967 roku grał Szambelana w "Panu Jowialskim", zagrał też Jenialkiewicza w "Wielkim człowieku do małych interesów". To była rola przy całej komediowości rysująca złożoność psychologiczną postaci - komentowała.

Wołłejko filmowy

Czesław Wołłejko była aktorem charakterystycznym z jednej strony a z drugiej potrafił przetransformować się niemal nie do poznania w kolejnych rolach, co szczególnie widoczne jest w filmach.

- Jeśli chodzi o emploi Wołłejki, to jego role szły dwutorowo: grał zarówno amantów komediowych, jak i  bohaterów tragicznych - mówiła Joanna Godlewska w Polskim Radiu.

Wołłejko zagrał w wielu filmach: Hetmana w "Weselu" Andrzeja Wajdy oraz barona Humaniewskiego w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, barona Krzeszowskiego w "Lalce" Ryszarda Bera a także Pławickiego w "Rodzinie Połanieckich" w reżyserii Jana Rybkowskiego. Ostatnia jego rola filmowa to Vadier w filmie Wajdy "Danton".

az

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem introwertyczny, dlatego zostałem aktorem"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 19:00
- Byłem szalenie zamkniętym, nieśmiałym człowiekiem. Te młodzieńcze kompleksy wciąż we mnie tkwią. Wstydzę się swoich przeżyć - przyznawał w rozmowie w 2001 roku Zbigniew Zapasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XIX Festiwal "Dwa Teatry" – i już po!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 02:00
Tak, czekaliśmy na nasz jedyny wspólny festiwal – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – prawie rok (XVIII odbywał się pod koniec czerwca). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezwykle utalentowany artysta". Piotr Gliński docenia Henryka Talara w jego jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 17:29
"Dał się Pan poznać jako artysta niezwykle utalentowany. Na scenach współpracował Pan z największymi polskimi reżyserami i aktorami" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej aktora Henryka Talara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieńczysław Gliński – ponad sto ról przed kamerą

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 05:52
12 lat temu, 8 lipca 2008 roku, w Warszawie zmarł słynny aktor teatralny i filmowy Wieńczysław Gliński. Przez lata był także jednym z najbardziej popularnych aktorów Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń