more_horiz
Polskie Radio

Światowy Dzień Radia. Specjalne audycje na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 19:00
Polskie Radio to innowacja, łączność i ewolucja! Po latach zaborów odbudowująca się Polska bardzo szybko dołączyła do światowego grona nadawców. Zapraszamy zatem na wyjątkowe: słuchowiska, muzykę, literaturę, reportaż i publicystykę!
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com

Z okazji Światowego Dnia Radia - 13 lutego - Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to innowacja, łączność i ewolucja.

***

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo


W Światowy Dzień Radia dziennikarze Programu Pierwszego poszukają odpowiedzi na pytania, za co słuchacze kochają radio i czym dla nich jest.

06.00-09.00 - "Wolna sobota z Jedynką" - Karolina Rożej

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" z Gołuchowa - Roman Czejarek

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - Maria Szabłowska

Gościem telefonicznym będzie Janusz Józefowicz. Porozmawiamy o trzydziestoleciu musicalu "Metro" i działalności Teatru Buffo w czasie pandemii.

16.00 - Relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Prosto spod Wielkiej Krokwi nadawać będą Marek Solecki i Andrzej Grabowski.

18.05 - "Z muzyką po Kresach" - Aleksandra Tykarska

Autorka opowie o początkach działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie, które sięgają 1928 roku i o słynnych w wileńskim radiu gawędach "Ciotki Albinowej", "Wincuka Markotnego" i "Adwerdki". W audycji dźwięki archiwalne i komentarz Kamila Zalewskiego, korespondenta PR w Wilnie.

19.30 - "Jedynka Dzieciom" - Agnieszka Kunikowska

Dobrosława Bałazy - autorka słuchowisk dla dzieci, reżyser w Teatrze Polskiego Radia, opowie, czym Teatr Wyobraźni różni się od klasycznego teatru, o czym trzeba pamiętać, pisząc słuchowisko oraz jakie są najważniejsze reżyserskie wyzwania.


LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 1 do 21 lutego - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / dr Piotr Rypson - prowadzi Robert Mazurek.

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Polacy w zagranicznych rozgłośniach - prowadzą Andrzej Zieliński i Jakub Kukla

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Bastarda & João de Sousa 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Sławomir Mrożek "Na pełnym morzu"

Prod. 2005, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, wydaje Małgorzata Szymankiewicz
Obsada: Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Jarosław Gajewski

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Giuseppe Verdi Traviata - opera w trzech aktach (Nowy Jork, 18.01.2020), wyk. Aleksandra Kurzak - sopran (Violetta Valéry), Dmytro Popov - tenor (Alfredo Germont), Quinn Kelsey - baryton (Giorgio Germont), Megan Marino - mezzosopran (Flora Bervoix), Maria Zifchak - sopran (Annina), Brian Michael Moore - tenor (Gastone), Trevor Scheunemann - baryton (Il Barone Douphol), Christopher Job - bas (Marquis d'Obigny, Paul Corona - bas (Doctor Grenvil), Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Karel Mark Chichon

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Rewolucje naukowe - aud. Michała Nowaka


logo


00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji o tym, czym jest LARP? Odwiedzimy miejsca, w których trwa jeszcze karnawał - Nicea i Rjeka, choć nasz azymut ustawimy na Nashville. A skoro USA - to matecznik walentynek. Dlatego Jan Pachlowski przedstawi ciekawostki związane z tym świętem. Na przykład kto statystycznie dostaje najwięcej kartek walentynkowych, albo ile Amerykanie wydają na walentynki. A w Polsce - w związku z otwarciem muzeów, galerii sztuki, teatrów oraz kin - zaprosimy na krótki przegląd tego, co instytucje kulturalne zaoferują odwiedzającym po przerwie. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Piotr Ćwik - Kancelaria Prezydenta, Radosław Fogiel - Prawo i Sprawiedliwość, Michał Wójcik - Solidarna Polska, Jan Grabiec - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Anna Maria Żukowska - Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Władysław Teofil Bartoszewski - Polskie Stronnictwo Ludowe. 

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

W Polsce mamy ostatki i zapusty, i czwartek tłusty. W Amerykach jest za to tłusty wtorek (ostatni dzień karnawału przed Środą Popielcową). Z tych wszystkich okazji w "Audycji Podzwrotnikowej" wyemitujemy wszystkie ostatki i resztki, które nie zmieściły się do innych odcinków (z powodów czasowych). 

11.00-12.00 - audycja specjalna - "Zakochani w radiu" - Piotr Łodej 

Audycja poświęcona obchodom Światowego Dnia Radia (UNESCO). 

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - audycja specjalna – "Zakochani w radiu" - Piotr Łodej 

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

W audycji o tym, co się dzieje z procesem o impeachment byłego prezydenta Donalda Trumpa? Co na tym mogą ugrać Demokraci a jak zareagują Republikanie? Z kolei po wizycie szefa unijnej dyplomacji Rosja ostrzega przed zerwaniem stosunków z Unią Europejską. Co to znaczy i jak może wyglądać taki ruch Moskwy? Powiemy też o Nord Stream II – dlaczego tak mocno Niemcy bronią tej inwestycji. Zostało już do położenia tylko 100 kilometrów rury a prezydent Niemiec sugeruje, że gazociąg jest rekompensatą dla Rosji za inwazję Hitlera. Oburzenie w Polsce i na Ukrainie. Będzie także o największych w historii protestach w Indiach. Farmerzy i drobni rolnicy sprzeciwiają się reformie praw dotyczących handlu, kupowania ziemi i sprzedawania produktów. Boją się dominacji wielkich korporacji. Goście: Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej, dr Patryk Kugiel z  Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz ​dr hab. Tomasz Gajownik z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. 

15.00-18.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

18.00-19.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński     

W audycji spotkanie z Arturem Liebhartem, dyrektorem Festiwalu Docs Against Gravity - najważniejsze filmy dokumentalne sezonu w kontekście ogłoszonej w tym tygodniu "krótkiej listy" do nominacji oscarowych i ich dostępność w Polsce. Poza tym - wywiad z Jane Fondą, tegoroczną laureatką Złotych Globów – honorowej Nagrody im. Cecila B. DeMille’a o roli w ostatnim kinowym filmie aktorki (dostępnym w sieci) "Pozycja obowiązkowa" oraz propozycje repertuarowe po ponownym otwarciu kin. 

19.00-20.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska

Światowy Dzień Radia, ustanowiony na rocznicę inauguracji działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych (1946). W kwietniu swój jubileusz będzie obchodziło Polskie Radio. To powód, żeby kolejny program z cyklu poświęcić utworom związanym z tym medium. Program rozpocznie… meczenie Koziołka Matołka; potem Didier Barbelivien zaśpiewa "Dieu a inventé la radio" ("Bóg wynalazł radio"); następnie kanadyjskie trio rockowe Rush zaprezentuje "The Spirit of Radio"; Dalida poprosi "Baisse un peu le radio" (ścisz trochę radio); Alain Morisod & Sweet Poeple ucieszą się, że "Heureusement y’a la radio" (na szczęście jest radio). Będą też inne niespodzianki – decydujące momenty w filmach, gdy radio odgrywa najważniejszą rolę. 

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat i Tomasz Dudek

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski


logo

20.06 - "Aria czy barbaria?" - zaprasza Magdalena Piejko

Żyjemy w czasach, kiedy to impuls, plotka czy fake news z mediów społecznościowych kreują codzienność, kształtują naszą rzeczywistość oraz wartości. W swojej książce "To nie jest propaganda" Peter Pomerantsev udowadnia, że to właśnie online, w social mediach wykorzystywanych przez polityków toczą się nowe wojny o systemy wartości, demokrację i wizję świata. Czy w gąszczu informacji potrafimy oprzeć się wizjom i bajkom i wysupłać to, co jest prawdą? Gośćmi Polskiego Radia 24 będą Wojciech Pokora ze Stowarzyszenia Stop Fake, politolog dr Jerzy Targalski i dr Zbigniew Mankowski.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

Wiele osób utknęło w toksycznych relacjach i obwinia siebie: co robię źle? Co jest we mnie złego? Dlaczego przyciągam toksycznych ludzi? Tymczasem nauka mówi, że drugi człowiek to twoje lustro, ale jako osoba empatyczna, wrażliwa, kochająca, jak możesz mieć za lustro osobę, która jest pozbawiona uczuć? Książka Agnieszki Przybysz "Miłość toksyczna, zniewolona, szczęśliwa, wolna" pozwala rozpoznać toksyczne relacje, chronić się przed manipulacją czy manipulatorami, wyzwolić się z tych relacji i świadomie uzdrowić. Jej autorka będzie gościem Polskiego Radia 24.


logo


14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Ania Hardej

Z okazji Światowego Dnia Radia opowiemy o początkach polskiej radiofonii. "Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa" - brzmiały słowa pierwszego komunikatu, który popłynął w eter w 1925 roku. Program wypełniały wtedy odczyty, koncerty na żywo i z płyt zapowiadane przez spikerów. Przyciągały one do radioodbiorników tłumy podobne tym, które dzisiaj przyciągają seriale. Kogo można było usłyszeć? Czy radio dawało sławę? W cyklu Opowieści z tej ziemi - dziupla w dębie Bartku, w której król Jan III Sobieski ukrył kilka przedmiotów zdobytych podczas wyprawy wiedeńskiej.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Zapusty, Ostatki, Podkoziołek, Śledzik, czyli jak wyglądały ostanie dni karnawału w dawnej Polsce?

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Philly cheesesteak - kanapka, której głównymi składnikami są biała pszenna bułka, cienko pokrojony grillowany stek wołowy, stopiony ser, zielona papryka i cebula. Jej przygotowanie jest proste – wszystko robimy na jednej patelni grillowej - a smak przypadnie do gustu miłośnikom burgerów oraz amerykańskiego fast–food. Będzie też propozycja dania walentynkowego. 

20.00-22.00 - "Prywatka" - Ula Kaczyńska

Z okazji Światowego Dnia Radia rozmowa z Dj-ami znanymi z anteny Czwórki (Ania Kraft, Jurek Przeździecki, Kuba Sojka) o tym, jak wyglądała u nich zamiana konsolety dj-skiej na konsoletę radiową i czym jest dla nich radio.

22.00-00.00 - "Kluboteka" - Norbert Borzym

W Światowym Dniu Radia Dj Bert opowie o pracy radia w terenie, a dokładniej o transmisjach i retransmisjach wydarzeń muzycznych - czyli o tym, jak dzięki radiu muzyka z festiwali i koncertów trafiła do domów. W audycji nie zabraknie przykładów takich retransmisji.

 

logo

Polskie Radio Dzieciom przygotowało z okazji Światowego Dnia Radia rozmowy ze słuchaczami anteny z całego świata - m. in. Japonii, Turcji, Włoch, Niemiec, Francji i Holandii. Opowiedzą, dlaczego słuchają Polskiego Radia Dzieciom, co lubią, co im się najbardziej podoba, a co by zmienili.

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - W cyklu "tradycje karnawałowe" - ostatki na świecie. Wybierzemy się do Indii i Afryki Zachodniej, by sprawdzić, jak tam ludność je świętuje.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Osobowości Polskiego Radia w Światowy Dzień Radia. Gość: Paweł Sztompke - polski dziennikarz i recenzent muzyczny, związany obecnie z Programem 1 Polskiego Radia.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Rozmowa z Martą Kochlewską i Barbarą Kaliciuk - edukatorkami Muzeum Narodowego w Warszawie. Porozmawiamy o wycieczkach rodzinnych do muzeów.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Jubileusz 50-lecia zdobycia pierwszego miejsca na UK Charts "All Things Must Must" George'a Harrisona. Jest to pierwsza płyta wydana przez ex członka The Beatles, po rozpadzie grupy. Tego też dnia mijają 32 lata od zdobycia pierwszego numeru jeden w Wielkiej Brytanii przez zespół New Order. Album "Technique" był pionierskim połączeniem muzyki Balearów i Acid House. W Pół Pięknej Płyty, prezentacja drugiego albumu Anity Baker "Rapture" z 1986 roku, który rozszedł się na całym świecie w liczbie 8 milionów egzemplarzy.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

Zapraszamy na 4 audycje specjalne z okazji Międzynarodowego Dnia Radia

10.00 - specjalne wydanie Romantycznych Weberianów - program z komentarzem Marty Jankowskiej.

14.00 - audycja specjalna o wybitnym pianiście, kompozytorze, którego praca związana była z Polskim Radiem - Władysławem Szpilmanem. Program Magdaleny Sawickiej.

18.00 - program Marty Jankowskiej o radiowcu Karolu Stromengerze.

21.00 - specjalne wydanie Kina Polonia. Chopin Mariusza Gradowskiego. Audycja poświęcona filmowi "Złote czasy radia" Woody’ego Allena.


Zapraszamy!


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem