X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Wieczór odkrywców" i "Serdeczne dźwięki" w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 20:00
W Dniu Myśli Braterskiej szukamy odpowiedzi na pytanie czy harcerstwo jest nadal potrzebne? Porozmawiamy też o Festiwalu Kultury Narodowej Pamięć i Tożsamość. Będzie dużo muzyki, ciekawe rozmowy i perły literatury. Zapraszamy! 
Ein Blick in die Zukunft
Ein Blick in die ZukunftFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam

logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto przyjaźni - to ważny dzień dla wszystkich harcerzy i skautów na całym świecie. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, lub spotykają się przy ognisku. To dzień, który uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Data 22 luty nie jest przypadkowa - w ten dzień urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857) oraz jego żona Olave Baden-Powell (1889). Porozmawiamy o historii harcerstwa i o współczesności. Czy dziś harcerstwo jest potrzebne? O działalności w pandemii? Wizyta w Muzeum Harcerstwa i rozmowa z komendantem Chorągwi Krakowskiej - Mariuszem Siudkiem.

Jak uczyć się na błędach? W świecie, w którym perfekcjonizm w każdej dziedzinie jest bardzo pożądany, błędy postrzegane są jako oznaka słabości lub brak umiejętności. Czy słusznie? Przecież zdarzają się każdemu. Co więcej są nieodłącznym elementem rozwoju zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jak więc nauczyć popełniać błędy dziecko i siebie, zaakceptować je i użyć jako trampoliny do samorozwoju młodego człowieka? Jak samemu wyzbyć się strachu, wstydu i niezdrowego perfekcjonizmu? Ponadto, poradnik koronawirusowy i notowanie Turystycznej Listy Przebojów PL.

19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - Krzysztof Michalski 

PROFESOR EUGENIUSZ ROMER -  W 150 ROCZNICĘ URODZIN

150 lat temu - 3 lutego 1871 roku urodził się we Lwowie Eugeniusz Romer - wybitny polski uczony - geograf, kartograf, klimatolog, statystyk, demograf, ale także geopolityk. Był twórcą nowoczesnej kartografii, ale do historii Polski przeszedł także jako wybitny ekspert, dzięki któremu na konferencji w Wersalu po zakończeniu I wojny światowej nasi politycy mieli argumenty, by odradzająca się Polska mogła mieć należne jej miejsce na mapie Europy i to właśnie On swoją wiedzą i autorytetem naukowym przyczynił się do określenia granic II Rzeczpospolitej… A o życiu, działalności naukowej i eksperckiej profesora Eugeniusza Romera opowiedzą goście Wieczoru Odkrywców: profesor Józefina Hrynkiewicz - socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego - Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej i profesor Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. 


LITERATURA W JEDYNCE

10.35 - od 15 do 26 lutego - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebooku a także w serwisach z audiobookami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku odwiedzamy wystawę "Chopin i jego przyjaciele". Ekspozycja zorganizowana w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina przedstawia krąg osób bliskich kompozytorowi. Jest to też próba zdefiniowania przyjaźni i przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom z przyjaciółmi poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla kompozytora osobami – Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camille’em Pleyelem. Zaprezentowano 30 eksponatów, które układają się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki. Rozmowa z kuratorem wystawy Łukaszem Kaczmarowskim o godz.9.30.​ W niedzielę dotarła do nas informacja o śmierci Jana Lityńskiego. Działacza opozycji w czasach PRL wspominać będziemy w rozmowie z Andrzejem Mietkowskim oraz Wacławem Holewińskim. Początek rozmowy o godz. 8.30. ​W Poranku opowiemy także o Festiwalu Kultury Narodowej Pamięć i Tożsamość. W dniach 22 lutego – 1 marca na stronie fkn.tvp.pl będzie można obejrzeć blisko 100 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej – w sumie 450 godzin treści tożsamościowych powstałych w latach 2018-2020. Ponadto w audycji o architektonicznym Oscarze dla łódzkich studentów, o nowej płycie Walicki Popiołek Duo "Made in Poland" z utworami napisanymi specjalnie na duet fortepian-gitara. Na płycie znalazły się kompozycje nawiązujące do języka muzycznego polskich kompozytorów epoki romantyzmu, utwory inspirowane pięknem przyrody, tradycyjną polską muzyką taneczną i funeralnymi pieśniami z Podlasia.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie: Villa Lobos Prole do bebê, wyk. Artur Rubinstein; Robert Schumann Sceny dziecięce op. 15, wyk. Martha Argerich; Camille Saint-Saëns Le Carnaval des Animaux, wyk. Charles Dutoit, Pascal Rogé, London Sinfonietta & Cristina Ortiz; W.A.Mozarta Czarodziejski flet KV 620, wyk. Walter Berry, Otto Klemperer, Philharmonia Orchestra & Ruth-Margret Putz

11.10-12.00 - Dymitr Szostakowicz II Koncert skrzypcowy cis-moll op. 129, wyk. Alina Ibragimova - skrzypce, Państwowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Federacji Rosyjskiej im. Swietłanowa, dyr.Vladimir Jurowski  

12.05-12.45 - Johannes Brahms Sonata B-dur op. 78, wyk. Andrzej Bauer  - wiolonczela, Piotr Anderszewski - fortepian 

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Maciej Grzybowski

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Piotr Pławner i Piotr Sałajczyk - skrzypek i pianista związani z Katowicka Akademia Muzyczną zaproszą na najbliższą Domówkę z Dwójką.  Ponadto opowiemy o najnowszym spektaklu aktorów toruńskiego Teatru W.Horzycy zatytułowanym "Podwyżka", o spektaklach i planach Teatru Starego w Lublinie oraz omówimy właśnie otwartą wystawę Jana Cybisa w Galerii Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. W "Literackich witaminach" - Tomasz Ososiński.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa ( 22/08.2019 Sala Filharmonii Narodowej)

Jakub Gołąbek Symphony in C; Giovanni Paisiello Koncert D-dur; Franz Schubert Symfonia B-dur D 125;  Ignacy Feliks Dobrzyński Uwertura koncertowa D-dur op. 1; Fryderyk Chopin

Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14; Stanisław Moniuszko Uwertura fantastyczna Bajka

Wyk. Naruhiko Kawaguchi - fortepian historyczny, Tobias Koch - fortepian historyczny, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Benjamin Bayle

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór"/ Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

 

LITERATURA W DWÓJCE:

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 24.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 27.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - gość: Marek Sawicki (PSL), prowadzący: Bartłomiej Graczak

 

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Akordy alterowane" - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska. Spotkanie ze Stowarzyszeniem Apetyt na życie.

23.00-00.00 - "Serdeczne Dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo

 

22.06 - Towarzystwo Niepokornych - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

23.35 - Rozpruwacz kulturalny - zaprasza Jakub Moroz

 

logo

Płyta tygodnia - Bicep "Isles"  

Drugi album duetu grającego taneczną elektronikę.  Matt McBriar i Andy Ferguson pochodzą z Belfastu, jednak od kilku lat tworzą i mieszkają w  Londynie. Płyta "Isles" dotarła na 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Mateusz Kulik

Czym jest sketchnoting? Z angielskiego sketch - szkic, noting - notowanie. Czyli notatki rysunkowe, notowanie z elementami szkicowania, bazgrania, rysowania. Czy ta metoda pomaga przy zapamiętywaniu? Zastanowimy się też nad tym, czy można nauczyć się wczesnego wstawania? Psycholog i dietetyk doradzą, jak stać się rannym ptaszkiem, który pokocha poranki.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - duet Czeluść

KOSA i JUTRØ, reprezentanci krakowskiej sceny basowej, opowiedzą nam o ich nadchodzącym albumowym projekcie - "Wolumin #6". Przed nami moc świeżych utworów od zaprzyjaźnionych producentów, wokalistek i raperów, a także garść opowieści o procesie twórczym.

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

Co wioślarze robią zimą? Jakie inne dyscypliny urozmaicają ich treningi? Jak utrzymywać wysoką formę pomimo upływu lat kariery? O tym wszystkim opowie Adam Wicenciak, wioślarz reprezentacji Polski oraz mistrz kraju na ergometrze.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadania "Wichura" Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

17.15 - "Skarbonka" - Pożyczki są świetnym pomysłem. Możesz mieć już dziś to, za co zapłacisz za rok! Niezupełnie. A dlaczego? O sztuczkach kredytowych w dzisiejszej Skarbonce.

18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dzień Myśli Braterskiej. To święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób harcerze poświęcają się dla drugiego człowieka i na czym konkretnie polegają te zadania, a także czym jest dla nich Dzień Myśli Braterskiej. Gość: Martyna Kowacka - rzeczniczka prasowa ZHP.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Powrót działalności hoteli, również takich dla rodzin z dziećmi. Czy przyjazd do nich jest bezpieczny? Czy są w stanie zachować reżim sanitarny? W jakiej kondycji jest branża hotelarska? Czy rynek zmienił się na tyle, że już nie wrócimy do sytuacji sprzed pandemii? Porozmawiamy też o tym, w jaki sposób hotele odpowiadają na obecne zapotrzebowanie klienta i jak się dostosowują do panujących warunków. Jak ważne jest organizowanie aktywności dla dzieci, a osobno dla rodziców i jak ważne jest, żeby zapewnić klientowi poczucie dobrostanu i odpowiedzieć na indywidualne potrzeby klienta. Gość: Maciej Straus - przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Taniec kwiatków" Bronisławy Ostrowskiej, czyta Patryk Bartoszewski.​​


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką premierowego odcinka audycji Anny Skulskiej będzie Yulianna Avdeeva - zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  w Warszawie w 2010 roku. Artystka została uhonorowana nagrodą specjalną ufundowaną  przez Krystiana Zimermana za interpretacje Sonaty. W programie zabrzmią m.in. Nokturn H-dur op. 62 nr 1 Fryderyka Chopina oraz 15 Wariacji i fuga Es-dur op. 35 „Eroica” Ludwiga van Beethovena.

14.00 - "Zwierciadło Chopina" - Róża Światczyńska i Anna Skulska

Odcinek pierwszy audycji, w której redaktorki zapoznają nas z listami Fryderyka Chopina. Poza fragmentami korespondencji patrona naszej anteny w audycjach usłyszymy również wiele utworów Chopina. W dzisiejszym odcinku zabrzmią m.in. Berceuse op. 57 i Preludium cis-moll op. 45 w interpretacji Tatiany Szebanowej oraz Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 w wykonaniu Nelsona Goernera.

15.00 - "W salonie PR Chopin" - program z komentarzem Marcina Majchrowskiego

Retransmisja z koncertu Jana Krzysztofa Broi w Antoninie w 2018 roku.

17.00 - "Chopin w kulturze polskiej" - Marcin Majchrowski i Bartosz Korzeniewski

W pierwszym odcinku audycji Marcin Majchrowski i Bartosz Korzeniewski będą rozmawiali o pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem audycji Marka Brachy będzie Shura Cherkassky - jedna z największych pianistycznych indywidualności XX wieku. Artystę usłyszymy w repertuarze chopinowskim i nie tylko.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak