X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Stacja Kultura" i "Podróżnik muzyczny". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 21:00
Czy czytanie książek rzeczywiście da się połączyć z wizytą u fryzjera czy z zakupami oraz jakimi źródłami dysponuje badacz rekonstruujący ubiory sprzed prawie tysiąca lat. Jaki jest przepis na "przebój", a także, co by się z nami stało gdyby Grecy nie zwyciężyli z Persami. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jaboo2foto/Shutterstock
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Spotykamy się w niezwykłym skansenie puńskim, w którym historia przeplata się z legendami, m.in. tą o królowej węży… Posłuchamy litewskiej piosenki śpiewanej oczywiście na żywo i pokosztujemy dań tradycyjnej kuchni litewskiej: będzie znakomity chleb litewski, chłodnik litewski, oraz placki po litewsku z ziemniaków nadziewane mięsem i zapiekane. Poznamy tez smak soczewiaków - pochwali się nimi przewodnicząca KGW w Puńsku Elżbieta Januszanis.

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Wszystko rozpocznie się 23 lipca w Tokio i potrwa do 8 sierpnia. Igrzyska Olimpijskie, czyli rywalizacja najlepszych sportowców świata. Zawodnicy będą rywalizować w 37 dyscyplinach, w 339 konkurencjach. O Igrzyskach Olimpijskich, zmaganiach  sportowców i nowych dyscyplinach opowie Filip Jastrzębski.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Utwory Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna oraz nagrodzone kompozycje laureatów Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, Wieczór Włoski, dzieła mistrzów baroku Johanna Sebastiana Bacha i Jana Dismasa Zelenki - w Poranku Dwójki zapraszamy na 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic. Spotkanie z Maestro Wojciechem Rajskim - Dyrektorem Artystycznym wydarzenia - o godz. 9.30. Ponadto w audycji:

- Koniec lockdownu w Wielkiej Brytanii. Czy wraz ze zniesieniem restrykcji wróciło życie kulturalne? Relacja z Londynu Adama Dąbrowskiego.

- Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - XVIII Konkurs Chopinowski - relacje z przesłuchań Eliminacji - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Aram Chaczaturian Gajane (fragmenty), wyk. Orkiestra Teatru Bolszoj, dyr. Jewgienij  Swietłanow; Stéphan Elmas II Koncert fortepianowy d-moll, wyk. Howard Shelley - fortepian, Tasmanian Symphony Orchestra

12.05-12.45 - Płyta na lato: Ludovic Tezier Verdi

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Karol Myśliwiec

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Ensemble Dialoghi (Festiwal Chopin i jego Europa, 25.08.2019)
Wolfgang Amadeus Mozart Aria Donny Elviry Mi tradì quell’alma ingrata z opery Don Giovanni (opr. na instrumenty dęte i fortepian); Gioacchino Rossini Aria Argeny Chi disprezza gl’infelici z opery Cyrus w Babilonie (opr. na instrumenty dęte i fortepian); Joseph Haydn Trio D-dur Hob. XV:16 (oprac. na obój, fagot i fortepian w tonacji C-dur); Michaił Iwanowicz Glinka Trio pathétique d-moll na fortepian, klarnet i fagot; Wolfgang Amadeus Mozart Sonata skrzypcowa e-moll KV 304/300c (opr. na klarnet d’amore i fortepian); Franz Danzi Kwintet d-moll na fortepian, obój, klarnet, waltornię i fagot op. 41; Joseph Haydn Largo z Sonaty D-dur Hob. XVI:37

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Jego początki sięgają XIV wieku. Pierwotnie była to wieża obronna, potem kamienica patrycjuszowska, w końcu rezydencja pałacowa. Był też siedzibą władz wojskowych Księstwa Warszawskiego, miejscem zbiórki konspiratorów w czasie Wiosny Ludów a w XX w. w jego piwnicach tworzył Tadeusz Kantor. Już w najbliższą sobotę Pałac Krzysztofory - bo o nim mowa - otworzy się dla zwiedzających po kilkuletnim remoncie, nieprzypadkowo w imieniny Krzysztofa. O tym jak będzie wyglądało to święto i na czym polegał projekt "Krzysztofory od nowa" porozmawiamy z Michałem Niezabitowskim - dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dzięki inicjatywie Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej przekonamy się też, czy czytanie książek rzeczywiście da się połączyć z zakupami czy z wizytą u fryzjera. W audycji opowiemy także o najnowszej książce Michała Gancarczyka - "Petrus Wilhelmi de Grudencz i muzyka Europy Środkowej XV wieku".

17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Róża Światczyńska

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska

Skrzypaczka Janine Jansen I Orkiestra Paryska na festiwalu w Grenadzie (11.07.2021, Pałac w Alhambrze, Grenada)
Maurice Ravel Nagrobek Couperina; Max Bruch Koncert skrzypcowy g-moll op. 26; Antnonin Dworzak IX Symfonia e-moll op 95 "Z Nowego swiata"
Wyk. Janine Jansen - skrzypca, Orkiestra Paryska, dyr. Klaus Makkela

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - aud. Katarzyny Kobyleckiej

Wśród 100 tegoroczynych laureatów Programu START FNP znalazł się archeolog - Kamil Rabiega - doktorant na Wydziale Archeologii UKSW w Warszawie. Kapituła Nagrody doceniła jego prace badawcze na temat strojów skandynawskich okresu wikińskiego. Młody badacz zidentyfikował i wskazał istotne różnice w sposobie ubierania się Duńczyków, Szwedów i Norwegów na przestrzeni 3 stuleci. Odbywając liczne kwerendy muzealne i analizując znaleziska z Norwegii, Szwecji, Danii, ale także z Polski, Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Grenlandii rozpoznał cechy regionalne a także chronologiczne zróżnicowanie pod względem formy ubioru i struktury tkanin. Jego opracowanie wszystkich odkrytych do tej pory zabytków archeologicznych związanych ze skandynawskim ubiorem stanowi cenny, w pełni nowatorski wkład w poznanie i wprowadzenie do obiegu naukowego ważnych materiałów związanych z kulturą materialną i codziennością w wikińskiej Skandynawii. Rezultatem tych badań było opublikowanie w 2018 roku książki  "Moda wikingów. Stroje skandynawskie we wczesnym średniowieczu". Jakimi źródłami dysponuje badacz rekonstruujący ubiory sprzed prawie tysiąca lat? O tym m.in. w rozmowie z Kamilem Rabiegą - laureatem Programu START.

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka - Michalina Szymborska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Michał Kirmuć 

Sesje fotograficzne dla narzeczonych - nowy trend, który cieszy się coraz większą popularnością wśród par. Profesjonalne sesje zdjęciowe zamawiane są nie tylko z okazji ślubu, ale również w dniu zaręczyn.

Po raz pierwszy w Polsce sprzedano wirtualną miłość. Walutą stało się NFT czyli nowa forma płatności w Internecie. Wirtualne uczucie, w postaci grafiki, influencerka sprzedała za prawie milion złotych.

Biznes e-commerce zyskuje na popularności, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy sklepy stacjonarne zaczęły się zamykać. Handel przeniósł się do sieci. O tym jak założyć sklep internetowy, jak dużo można na nim zarobić i jak odnaleźć się w tym biznesie?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem - Marek Suski, Prawo i Sprawiedliwość.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W lipcu 2001 powstał stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza, poświęcony polskiej kulturze portal internetowy - Culture.pl. O historii, teraźniejszości i przyszłości jubilata

Gość: Red. Nacz. Marcin Pieszczyk

10.45 Fajny film /Ryszard Jaźwiński/ - Za nami już 74 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Przed nami, polskie premiery nagrodzonych filmów, niektóre z nich już niedługo.

Gość: Kuba Armata, krytyk filmowy i uczestnik tegorocznego festiwalu

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

Jak i gdzie spędzić udane wakacje? Jak wynika z sondaży najczęściej wybieranym kierunkiem w tym roku, podobnie jak w zeszłym, to urlop w kraju (43%), jednak co trzeci Polak zamierza również wyjechać za granicę (30%) a 11% ankietowanych nie zamierza wyjechać nigdzie. Co jest jednak warunkiem udanego urlopu? Jak przeżyć urlop i się nie zmęczyć ? Może wcale nie potrzeba wielkich kurortów i drogich hoteli?

Trwa badanie jakości wody w Wiśle. Próbki wody i osadów dennych naukowcy pobiorą w 800 miejscach Wisły – od źródła do ujścia. Wszystko w ramach trwającej właśnie wyprawy naukowej organizowanej przez Uniwersytet Śląski.

Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do obrączkowania piskląt. Tak jest np. na stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, gdzie są obszary „Natura 2000”. Co daje obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?

Eyetracking czyli śledzenie drogi wzroku to metoda wykorzystywana w marketingu służąca badaniu uwagi klientów. Znajomość tego zagadnienia jest bardzo pomocna w przypadku tworzenia stron internetowych - warto bowiem wiedzieć na czym przede wszystkim koncentruje się potencjalny klient i tym sposobem ułatwić sobie możliwość trafienia do niego

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Zasady podróżowanie samolotem w czasach pandemii, czarter czy samolot rejsowy, jakie kierunki najczęściej wybierają polscy turyści?

Czy zaobserwowane w poniedziałek trąby wodne na Zatoce Gdańskiej są zjawiskiem egzotycznym czy typowym? Są groźne czy tylko tak wyglądają?

"Pety na plaży" - to hasło sopockiej kampanii informacyjnej dotyczącej wpływu niedopałków na środowisko naturalne. Okazuje się bowiem, że aż 30 procent wszystkich niedopałków w Polsce nie trafia do koszy na śmieci.

18.45 Reportaż "Olimpijskie kalendarium z Tokio" – Cezary Gurjew

23 lipca rozpoczyna się wielkie święto sportowe. Długo oczekiwane Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Co dzieje się tuż przed rozpoczęciem opowie nam Cezary Gurjew.

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Cieszył się szacunkiem Napoleona i Francuzów; był uwielbiany przez wojsko (czy to austriackie, czy polskie), bo dbał o o warunki bytowe żołnierzy; imponował odwagą i męstwem; do tego był przystojny, a choć uchodził za hulakę i prowadził się nagannie, zawsze był otoczony wianuszkiem pieknych pań. Bohater narodowy? Wzorzec męskości? Legenda romantyków? Wzorzec patriotyzmu? Kim był książę Pepi? 

Gość: Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek

23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Prowadzący przybliżą tym razem słuchaczom dwa tytuły: "Dzieci ziemi i nieba" Guya Gavriela Kaya i "Agent w terenie" Johna le Carre’a.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek 

Ziemia to nasza planeta, miejsce, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie i o które powinniśmy dbać. W codziennym biegu często zapominamy o tych oczywistościach nie zdając sobie sprawy, że nawet najmniejsze zmiany w stylu życia robią ogromną różnicę. Jak żyć ekologicznie? Gościem audycji będzie Margo Zawilska, autorka bloga "Inżynier w zielonych okularach". ​

logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Michał Piwowarek

Gramy na zielonym, czyli podpowiadamy jakie gry zabrać ze sobą na wakacje lub piknik. Tym razem proponujemy grę blefu, w której staramy się jak najdłużej pozostać… niezamoczeni.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Spotkanie z pomysłodawczynią projektu Laterna. Sabina Strzelecka zakochała się w latarniach morskich w dzieciństwie, oglądając "Muminki" i podróżuje szlakiem latarni po Polsce i świecie.

17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Siedmioro uczniów jasielskiego "Ekonomika" pod okiem nauczyciela informatyki opracowało system do monitorowania życia pszczół. Pasjonaci informatyki wystartowali w konkursie "Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu" i otrzymali pieniądze na rozwijanie swojego pomysłu - elektronicznego asystenta rodziny pszczelej. Na czym polega ich system?

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - Darek Matyja

Rozmowa z Patrycją Yamaguchi, Polką mieszkającą na stałe w Japonii, o przygotowaniach do Igrzysk w Tokio i sanitarnym reżimie.

22.00-00.00 - "Nocny TransPort" - Natalia Zamilska

Nowości płytowe i nie tylko - od elektroniki po rock, folk i techno. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Czerwony autobus, czerwone jabłuszko albo nadzieja, która ma kolor zielony... W Poranku poszukamy piosenek z kolorem w tytule. Jaka jest historia tych przebojów? Czy słuchając piosenek skupiamy się bardziej na linii melodycznej czy na tekście? Jaki jest przepis na "przebój"? Odpowiedzi po godzinie 8.00.

10.00-11.00 - "Muzyczne Podróże" - Tym razem odbędziemy podróż do Irlandii. Zobaczymy jak brzmią irlandzkie dudy, flet irlandzki, flażolet, czy harfa celtycka. Sprawdzimy również jakie inne instrumenty rozbrzmiewają na Zielonej Wyspie.

15.00 - 17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Odnawialne źródła energii. Skąd ludzie mogą czerpać energię? Jak dużo energii daje nam Słońce a jak dużo wiatr i czy warto ją wykorzystać? Jaka będzie przyszłość źródeł energii na świecie? Poszukamy odpowiedzi na te pytania.

17.15-17.45 - "Opowieści z lasu Joszka Brody" - Bitwa pod Salaminą. Czy wiesz z jakiej kultury pochodzisz? Co mają do tego greckie triery? Czy można opowiedzieć muzyką o starożytnej bitwie? I co by się z nami stało gdyby Grecy nie zwyciężyli z Persami? Kto spisał ILIADĘ a kto ją zaśpiewał? Zapraszam do posłuchania! Będziemy walczyć razem z Grekami i Persami! Odwagi!​​

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Strefa Rodzica":

1. Kolonie w czasie pandemii. Jak wygląda organizacja kolonii w czasie pandemicznych obostrzeń. Gość: Zbigniew Kozłowski.

2. Festiwale dziecięce w pandemii - Święto Dzieci Gór. Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka - polski muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki "Śleboda".

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - do Nashville przez Mrągowo. W Plenerowym Studiu PRD pojawi się Cezary Makiewicz, autor wielkiego przeboju i zarazem hymnu Pikniku "Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa" (23-25 lipca mamy 40. jubileuszowy Piknik Country).


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski.


.
                

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

W programie interpretacje wybranych utworów Chopina w wykonaniu Jana Ekiera - laureata VIII nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937). Usłyszymy m. in. Mazurek fis-moll op. 6 nr 1, Sonatę h-moll op. 58, Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz Balladę f-moll op. 52.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Rockowo i progresywnie: rockowa fuga w "On Reflection" Gentle Giant, utwory Renaissance i Murphy Blend z cytatami z Chopina, metalowy Jelonek gra mazurki Chopina, a na deser "rewolucyjna" z metalowymi blastami.

22.00 - STUDIO POLSKIEGO RADIA CHOPIN - ELIMINACJE

Zapraszamy na audycje na żywo prosto ze studia Polskiego Radia Chopin. Nasi redaktorzy: Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski oraz Marek Bracha komentować będą zmagania uczestników Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU