X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Wspieramy go, jest korzystny i dla obywateli, i dla wymiaru sprawiedliwości". Ast o projekcie sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:15
- Projekt dotyczący sędziów pokoju wychodzi od prezydenta, a jego wielkim orędownikiem jest Paweł Kukiz, powinien być on procedowany ponad politycznymi podziałami - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast, poseł PiS. 
Marek Ast
Marek AstFoto: PR24/AK

Prezydent Andrzej Duda podpisał inicjatywę ustawodawczą dot. projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu ustawy – przepisów wprowadzających ustawę o sądach pokoju. Oba te projekty mają zostać złożone w Sejmie. Czy uzyskają poparcie większości parlamentu? O tym między innymi mówił Marek Ast, poseł PiS.

- Ze strony PiS jest deklaracja wsparcia w Sejmie tej instytucji, to element naszych uzgodnień z Pawłem Kukizem, który jest wielkim orędownikiem tej instytucji. Mam nadzieję, że projekt zyska większość w parlamencie, rozwiązanie ma służyć bowiem obywatelom i pomóc usprawnić wymiar sprawiedliwości - komentował polityk PiS.


sędziowie pokoju 1200.jpg
Sędziowie pokoju. Prezydent podpisał projekt ustawy tworzonej z Kukiz'15

"Ponad podziałami"

- Projekt wychodzi od prezydenta, powinien być procedowany ponad politycznymi podziałami. Wprowadzenie instytucji sędziego pokoju odciąży sądy rejonowe od spraw drobnych, które będą mogły być załatwiane szybko ku zadowoleniu strony postępowania - podkreślił Marek Ast z PiS.

Zauważył jednocześnie, że projekt dopiero "został wniesiony" i nie każdy zdążył się z nim zapoznać - Trzeba dać wszystkim czas i w momencie gdy dojdzie do pierwszego czytania, wówczas odbędzie się pogłębiona dyskusja, jeśli w projekcie będą jakieś słabości, to w trakcie procesu ustawodawczego zostaną usunięte - mówił gość PR24.

Czytaj także:

Sędziami pokoju będą mogły zostać osoby powyżej 29 roku życia z wykształceniem prawniczym i z co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym. Osoby, które będą chciały zostać sędziami pokoju, będą zgłaszały się na listę zainteresowanych, która w pierwszej kolejności będzie trafiała do Krajowej Rady Sądownictwa. Następnie wszystkie te osoby, które w przekonaniu KRS będą spełniały warunki ustawowe do tego, by zostać sędzią pokoju, będą poddane wyborom powszechnym.


Posłuchaj
14:57 PR24_mp3 2021_11_05-15-07-11.mp3 M. Ast o projekcie sędziów pokoju ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Marek Ast (poseł PiS)

Data emisji: 05.11.2021

Godzina: 15:07 

Czytaj także

Paweł Krulikowski o postawie prezes SN: jako jedna z niewielu zaczyna brać odpowiedzialność za państwo

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 19:09
- Małgorzata Manowska jako jedna z niewielu osób w tym sporze zaczyna brać odpowiedzialność za państwo. Wyszła z założenia, że to co dzieje się teraz wokół Izby Dyscyplinarnej jest dla Polski dysfunkcyjne - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Krulikowski, publicysta. Gościem "Debaty dnia" był także Robert Knap.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekt ustawy ws. sędziów pokoju w październiku w Sejmie". Paweł Kukiz po spotkaniu z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 06:53
- W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który w tej sprawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń