more_horiz
Polskie Radio

Grób pod podłogą. Wyjątkowe znalezisko w Peru

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 05:27
W Limie, stolicy Peru, archeolodzy odnaleźli grób liczący ponad 500 lat. Znajduje się on pod jednym z domów w centrum miasta. 
Typowy pochówek Indian, żyjących w zachodniej Ameryce Południowej
Typowy pochówek Indian, żyjących w zachodniej Ameryce PołudniowejFoto: Agencja Forum

Naukowcy są przekonani, że grób należał do osób zamożnych. Szczątki zawinięte w płótna spoczywały wśród ceramiki i wartościowych ozdób.

Julio Abanto, który przewodzi grupie archeologów pracujących przy znalezisku, w rozmowie z Reuters stwierdził, że w grobie znajdowało się "wiele wiązek pogrzebowych".

Jego zdaniem pochowani prawdopodobnie należeli do członków elity społeczności Riricancho, która zamieszkiwała teren dzisiejszej Limy przed tym, jak w XV wieku potężne imperium Inków zajęło zachodnią część Ameryki Południowej.

Hipolito Tica, właściciel domu, pod którym odnaleziono grób, nie mógł powstrzymać emocji, gdy dokonano odkrycia.

- To niesamowite. Brakuje mi słów, by opisać, co czuję – powiedział w rozmowie z Reuters.

Wyraził również nadzieję, że dzięki temu odkryciu kolejne pokolenia docenią bogatą historię swojej okolicy.

Wykopaliska rozpoczęły się w poprzednim miesiącu, gdy Hipolito Tica podjął decyzję o przebudowie swojego domu. Nim plany mogły wejść w życie, archeolodzy musieli przebadać ten teren, ponieważ w okolicy już wcześniej odnaleźli pozostałości różnych kultur, zarówno sprzed ery Inków, jak i późniejszych.

Inkowie, znani z umiłowania złota i wyrafinowanych budowli, czego przykładem jest królewska rezydencja na szczycie góry Machu Picchu, zostali podbici przez Hiszpanów w 1532 roku.

Reuters/th