more_horiz
Polskie Radio

Iskandery od Putina dla Łukaszenki. Media: prezydenci spotkali się tradycyjnie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 19:15
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence, że jego kraj dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M. - Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - zaznaczył Putin, cytowany przez agencję Reuters.
Aleksander Łukaszenka ponownie przyjechał z wizytą do Rosji, aby spotkać Władimira Putina
Aleksander Łukaszenka ponownie przyjechał z wizytą do Rosji, aby spotkać Władimira PutinaFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN / POOL

"Rosyjski przywódca mówił o tym na spotkaniu z Łukaszenką w Petersburgu. Oświadczył, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, »przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe«" - podała rosyjska redakcja BBC News.

Aleksander Łukaszenka zapowiadał w listopadzie 2021 roku w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwrócił się do Moskwy o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów.

"Atak Zachodu na Białoruś"

Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem "z Zachodu" i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na początku 2022 roku, gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.

6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów posiadających na wyposażeniu zestawy Iskander-M. Ponadto wcześniej ukraiński wywiad stwierdził, że Rosja chce wciągnąć białoruskie wojsko do wojny na Ukrainie. Temu miały służyć sobotnie rosyjskie ostrzały terytoriów Ukrainy z przestrzeni powietrznej Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu Rosja przygotowuje też na terenie Białorusi szereg prowokacji.

Jak napisano w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego - 6 rosyjskich bombowców strategicznych TU-22M wystrzeliło rakiety w kierunku ukraińskich obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego. Samoloty wyleciały z lotniska "Szajkowa" w Rosji, następnie skierowały się w rejon miasta Petryków na Białorusi, stamtąd dokonały ataku rakietowego na Ukrainę i wróciły do Rosji.

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

nt