Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.
Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
2024-01-09, 11:15
Mocno czekoladowy tort Marcello, który na specjalne okazje pojawia się na polskich stołach, powstał jako hołd dla warszawskiej aktorki, Heleny Marcello, związanej z Teatrami Warszawskimi przez ponad czterdzieści lat – od 1879 do 1923 roku.
Tort Marcello to jeden z historycznych śladów po teatralnych kulturach fanowskich, które wyłaniały się na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku. Książka "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku" odzyskuje wczesne doświadczenia i praktyki fanowskie - pomimo że stanowiły one ważny element polskiego życia teatralnego, zostały uznane za zbyt błahe, by o nich pamiętać.
Jest opowieścią o dziewiętnastowiecznych teatromanach i teatromankach, miłośnikach i miłośniczkach gwiazd scenicznych i przedstawień teatralnych, ujawniającą sploty między historią teatru i historią fanostwa. Kim byli dziewiętnastowieczni fani i fanki? Jak przedstawiały ich ówczesne media? Jak okazywali swoją pasję?
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Rząd 2, miejsce 4
Prowadził: Konrad Szczebiot
Goście: dr Agata Łuksza
REKLAMA
Data emisji: 08.01.2024
Godzina emisji: 23.35
PR24/ka
REKLAMA