more_horiz

Najbardziej utytułowany polski gimnastyk. Rozmowa z Leszkiem Blanikiem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 16:00
1 marca 1977 roku urodził się najbardziej utytułowany polski gimnastyk Leszek Blanik. Specjalizował się w jednej konkurencji gimnastycznej - skoku, ale mimo tak ścisłej specjalizacji aż 8 razy zdobył mistrzostwo kraju... w wieloboju gimnastycznym. Jednak międzynarodowe sukcesy odnosił w zasadzie tylko w skoku. Dwukrotnie stawał na olimpijskim podium.
Leszek Blanik
Leszek BlanikFoto: Slawek/Wikimedia Commons

Podczas igrzysk w Sydney w 2000 roku zdobył brąz. Na kolejnych igrzyskach w Atenach Blanika jednak zabrakło. Powód był dość prozaiczny - system kwalifikacji olimpijskich, który preferował zawodników wszechstronnych, a nie specjalizujących się tylko w jednej konkurencji. Tę absencję powetował sobie jednak w Pekinie, gdzie zdobył złoty medal olimpijski w swojej koronnej konkurencji. Jest to pierwszy olimpijski tytuł mistrzowski w historii polskiej gimnastyki.

Leszek Blanik jest ponadto mistrzem oraz dwukrotnym wicemistrzem świata oraz mistrzem i wicemistrzem Europy oraz pierwszym polskim gimnastykiem którego nazwiskiem nazwano jeden ze skoków - a mianowicie podwójne salto w przód w pozycji łamanej. Ulubionym sportem Blanika - oczywiście oprócz gimnastyki - są wyścigi motocyklowe na żużlu.

Po igrzyskach w Pekinie postanowił zakończyć karierę, jednak oficjalne pożegnanie odbyło się dopiero 29 maja 2009 tego roku podczas uroczystej gali gimnastycznej w Gdańsku.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:16 PR24 2023_03_26-15-06-26.mp3 Kalejdoskop sportowych legend - 26.03.2023 

***

Audycja: Kalejdoskop sportowych legend

Prowadzący: Rafał Bała 

Gość: Leszek Blanik

Data emisji: 26.03.2023

Godzina: 15.06

PR24

Zobacz więcej na temat: pr24 gimnastyka

Zobacz także

Zobacz także