Cena uprzemysłowienie rolnictwa, czyli pestycydy pod lupą

2024-02-26, 19:51

Cena uprzemysłowienie rolnictwa, czyli pestycydy pod lupą
Pestycydy stworzono, by ułatwić pracę rolnikom i zapobiegać stratom w plonach, jednak stały się również źródłem nowych problemów. Foto: Fotokostic/Shutterstock

Cały czas zwiększa się globalne zużycie pestycydów, w latach 1990–2017 wzrosło o ok. 80 proc. Dotyczy to także Polski, w której w ciągu ostatnich 20 lat ich sprzedaż została potrojona.

Pestycydy oddziałują niekorzystnie nie tylko na owady i rośliny, przyczyniając się do spadku różnorodności biologicznej, zanieczyszczenia wód i gleb, ale kontakt z nimi stanowi także zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Każdego roku na świecie dochodzi do około 385 mln przypadków zatrucia pestycydami.

To tylko niektóre z niepokojących danych przedstawionych w "Atlasie Pestycydów 2024" wydanym przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie, Koalicję Żywa Ziemia oraz Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach. Z Atlasu płynie też kluczowy wniosek: należy konsekwentnie dążyć do ograniczania stosowania chemicznych pestycydów oraz promować i rozwijać alternatywne rozwiązania.


Posłuchaj

Cena uprzemysłowienie rolnictwa, czyli pestycydy pod lupą (Zmiana klimatu) 24:53
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzący: Marta Hoppe

Gość: Dorota Metera (ekspertka ds. rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska w rolnictwie Koalicji Żywa Ziemia)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej