Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszenie na niezwykłe widowisko

- Tegoroczny Koncert Niepodległości inspirowany jest 230. rocznicą insurekcji kościuszkowskiej. Dedykowany jest tamtym powstańcom i wielowiekowej walce chłopów o naszą niepodległość - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

2024-11-10, 11:32

Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszenie na niezwykłe widowisko
Koncert Niepodległości odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Foto: Shutterstock/Real_life_photo

W obchody Święta Niepodległości włącza się Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej. W sali pod Liberatorem MPW 11 listopada odbędzie się Koncert Niepodległości. Projekt realizowany jest już od 2009 roku.

Koncert Niepodległości inspirowany insurekcją kościuszkowską

Na tym wydarzeniu historyczno-muzycznym zaprezentowane zostaną kanoniczne polskie pieśni patriotyczne we współczesnej jazzowej oprawie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym popularyzatorzy historii: Jacek "Wiejski" Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj

Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego (Ogrody sztuki) 23:04
+
Dodaj do playlisty

- Tegoroczny Koncert Niepodległości inspirowany jest 230. rocznicą insurekcji kościuszkowskiej. Dedykowany zaś jest zarówno tamtym powstańcom - insurekcja kościuszkowska miała bardzo szeroki wymiar społeczny, wieloklasowy - ale w całym koncercie skupiamy się przede wszystkim na wielowiekowej walce chłopów o naszą niepodległość - chłopów, włościan, kmieci, rolników - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Górski.

REKLAMA

Wyjątkowe miejsce w Warszawie

W rozmowie poruszono także temat Parku Wolności, który znajduje się przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajduje się tam Mur Pamięci z imionami i nazwiskami wszystkich poległych w powstaniu, fragment zniszczonego w czasie II wojny światowej pomnika Księcia Józefa Poniatowskiego oraz obelisk ku czci adwokatów-żołnierzy powstania warszawskiego.

Jacek Górski przyznał, że kiedy pomysł organizacji koncertów niepodległości świtał mu już w głowie, zastanawiał się gdzie je realizować. Wówczas, zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego przyjrzał się Murowi Pamięci i odnalazł na nim osoby ze swojej rodziny. Wtedy postanowił, by właśnie w MPW organizować te koncerty.

Jak przyznał wicedyrektor instytucji, choć Park Wolności jest doskonałym miejscem na wydarzenia plenerowe, takie jak koncerty, jednak Koncert Niepodległości odbywa się wewnątrz budynku Muzeum. Dlaczego? - 11 listopada, to taka data, która raczej wyklucza koncerty plenerowe, więc odbywa się on w sali pod Liberatorem. Ta sala jest wielofunkcyjna - tłumaczył Paweł Ukielski. Dodał, że w związku z tym na koncert nie wejdą tysiące osób, ale najwyżej kilkaset. - Zainteresowanie Koncertem Niepodległości zawsze jest na tyle duże, że niestety miejsc brakuje - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Ogrody sztuki
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: Jacek "Wiejski" Górski (prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, reżyser, producent, historyk), Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, historyk)
Data emisji: 10.11.2024
Godzina emisji: 08.34

Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej