Anika Godel-Chełmecka: filozofia sztuki walki jest filozofią życia

2018-01-14, 13:45

Anika Godel-Chełmecka: filozofia sztuki walki jest filozofią życia
Anika Godel-Chełmecka. Foto: PR24/PJ

Anika Godel-Chełmecka to multimedalistka turniejów z cyklu Pucharu Świata, 9 zawodniczka Mistrzostw Świata, Mistrzyni Polski, V-Ce Mistrzyni Europy w taekłondo olimpijskim. O swojej sportowej karierze i filozofii taekwondo mówiła w audycji Kobiety Sukcesu.

Posłuchaj

14.01.2018 Anika Godel-Chełmecka: „Taekwondo rozwija pod wieloma względami”
+
Dodaj do playlisty

Anika Godel-Chełmecka po zdanej maturze wyjechała na stypendium artystyczne do Niemiec, podczas którego dostała propozycję wyjazdu na kolejnych kilka miesięcy do Danii. Tam też, w tzw. Hojskole poznała sztuki walki. Trenowała  judo, karate i …taekwondo. Już podczas pierwszego treningu  usłyszała,  że ma predyspozycje. Trener Koreańczyk Ko Tai Jeong, który z sukcesami przez kilka lat prowadził duńską kadrę narodową, był nią  zachwycony.

Trenowała w duńskim klubie, jednak  zrezygnowała z powołania do skandynawskiej kadry i  wróciła do Polski. Potem  przeprowadziła się z Warszawy do Poznania. Anika Godel-Chełmecka należy  do najlepszego klubu w Polsce AZS OŚ Poznań, gdzie trenuje  z wybitnymi zawodnikami, pod okiem najlepszych szkoleniowców – Łukasza Schefflera i trenera kadry Waldemara Łakomego.

Jak podkreślała Anika Godel-Chełmecka, filozofia sztuki walki jest filozofią życia. - Taekwondo ma swoją historię i tradycję. Ta sztuka walki rozwija pod wieloma względami – nie można być tylko bardzo silnym lub szybkim, ale też trzeba być dynamicznym, rozciągniętym. Wszystkie elementy są ze sobą połączone. Poziom tej dyscypliny cały czas wzrasta, wszyscy się rozwijają i chcą siebie nawzajem zaskakiwać na zawodach. Jako sportowcy nie skupiamy się na co dzień na tradycji, lecz nie da się osiągnąć sukcesu, jeśli nie jest się pracowitym – mówiła zawodniczka.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 życie sportowca jest piękne, mimo przeciwności. – Bycie sportowcem obfituje w wiele wyzwań, ale tez momentów pięknych, które są wymierne. Dla mnie medale nie mają aż takiego znaczenia, ale sam moment zwycięstwa jest dla mnie wspomnieniem, do którego wracam, co mnie buduje jako zawodniczkę i człowieka. Takie momenty dodają mi pewności siebie i poczucia, że to co robię ma sens. To wpisuje się w filozofie tego sportu – powiedziała Godel-Chełmecka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Kobiety sukcesu, Kobiety biznesu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 13:15


Polecane

Wróć do strony głównej