more_horiz

Jolanta Juszkiewicz – twórczyni teatru niezależnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:05
Jolanta Juszkiewicz – aktorka i reżyserka to ważna i niezwykła osobowość w świecie teatru. Juszkiewicz jest absolwentką PWST we Wrocławiu. Założyła jednoosobowy Kropka Theatre w Sydney, który wprowadza widza w świat performatywny. Artystka Jolanta Juszkiewicz była gościem audycji Kobiety Sukcesu w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 08.06.2017 Jolanta Juszkiewicz: widzowie wchodzą ze mną do bańki iluzji
Jolanta Juszkiewicz
Jolanta JuszkiewiczFoto: www.facebook.com/jolanta.juszkiewicz.8

W Kropka Theatre aktor nie odgrywa kogoś ani też nie jest autentycznie sobą, jest kimś pomiędzy rzeczywistością i iluzją. Wielokrotnie nagradzany Kropka Theatre, który artystka przeniosła z Sydney działa w Warszawie od pięciu lat. Repertuar prezentuje w j. angielskim i j. polskim międzynarodowo w Anglii, Armenii, Albanii, Emiratach, Szwecji, Szkocji, Niemczech, Ukrainie, Rosji, Rumunii, Słowacji, Luksemburgu, Francji, Belgii, Macedonii, Kosowie, Izraelu, Polsce. Według Jolanty Juszkiewicz metody wymyślone przez Grotowskiego otworzyły jej oczy na świat.

– Po szkole byłam głodna innych form teatru niż granego metodą Stanisławskiego, której uczono mnie w szkole. W Indiach i Norwegii poznałam aktorów, którzy uczyli się od uczniów Grotowskiego. Przez podróże nauczyłam się uczenia od innych form sztuki. W Australii osiadłam na dłuższy czas, był dom i wychowywanie dzieci. Teatr założyłam z myślą o poszukiwaniu i ruchu – mówiła reżyserka.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 zaproszenia są wynikiem wielu lat wysyłania ofert. - Po powrocie do Polski ciągle czułam się emigrantem we własnym kraju. Wszędzie napotykałam na opór. Od 9 lat jestem co miesiąc w innym kraju, których odwiedziłam już 30. Czasem dostaje oferty od państwowych muzeów. W moim teatrze oprócz słowa bardzo ważne jest ciało i plastyka, słowo jest podporządkowane im. Widzowie wchodzą ze mną do bańki iluzji – powiedziała Juszkiewicz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/kk

______________________________________________________

Kobiety sukcesu, Kobiety biznesu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.08.2017

Godzina emisji: 14:15


Zobacz więcej na temat: Australia

Zobacz także

Zobacz także