more_horiz

"Powrót do domu" - Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 21:00
Do Polski z Kazachstanu przyjechało 150 osób polskiego pochodzenia. Obecnie mieszkają w ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku. Dzieci będą uczęszczać do polskich szkół.
Audio
  • 13.05.18 „Powrót do domu” - Ewelina Karpacz-Oboładze
Zamek biskupi w Pułtusk. To tam przez rok adaptują się do warunków polskich repatrianci z Kazachstanu
Zamek biskupi w Pułtusk. To tam przez rok adaptują się do warunków polskich repatrianci z KazachstanuFoto: Jędrycha/Wikipedia CC-ASA 3.0

Repatrianci będą mogli przebywać w ośrodku do roku. Czy w tym czasie przygotują się do samodzielnego życia w Polsce? Jak wyglądało dotąd ich życie? Dlaczego zdecydowali się przejechać?

Polskie Radio 24

_____________________

Reportaż w Polskim Radiu 24

Data emisji: 13.05.2018

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce ułatwić repatriację. "Najbardziej palącym problemem jest Kazachstan"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:30
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o repatriacji, która ma ułatwiać obywatelom polskiego pochodzenia osiedlanie się w naszym kraju. W 2016 roku o repatriację w Polsce starało się ponad 2,5 tys. osób. Repatriowano 282 z nich. Gościem Polskiego Radia 24 był socjolog dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 milionów na wspieranie Polonii w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 15:38
Nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów, m.in. do 25 tys. zł na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji i Rady ds. Repatriacji. Oto główne założenia uchwalonej nowelizacji ustawy o repatriacji. Większość zmian zacznie obowiązywać już od 1 maja 2017 roku. O pomocy przeznaczonej dla repatriantów i ich potomków mówili w Polskim Radiu 24: Karol Darmoros dziennikarz IAR, Piotr Pogorzelski, wysłannik Polskiego Radia do Irkucka oraz Jan Pachlowski z Chicago.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zesłańcze szlaki polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:41
Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o repatriacji. „Polska pierwszy raz bierze odpowiedzialność za repatriację”

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 13:21
W tym roku do Polski przyjechało 260 repatriantów.  - poinformowała przewodnicząca Rady ds. Repatriacji Aleksandra Ślusarek. To osoby polskiego pochodzenia, które przybyły z Kazachstanu, Rosji, Uzbekistanu i Ukrainy. Powroty do Polski ma ułatwić grudniowa nowelizacja ustawy o repatriacji. O zmianach w ustawie i sposobach na zwiększenie liczby powrotów Polaków mówiła w audycji Syberia-Polska: Operacja Powrót, Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP.
rozwiń zwiń