more_horiz

"Taśmociął" – reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 22:20
Reportaż "Taśmociął" przedstawia sylwetkę Eugeniusza Rudnika - zmarłego 24 października kompozytora i reżysera dźwięku, pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
Audio
  • 23.09.18 "Taśmociął" – reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze
Eugeniusz Rudnik
Eugeniusz Rudnik Foto: Polskie Radio

Eugeniusz Rudnik współtworzył Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Z publicznym nadawcą był związany od 1955 roku. W latach 60. skomponował słynny utwór "Skalary" oraz pierwszy polski utwór kwadrofoniczny "Vox humana".

Zrealizował ponadto dziesiątki dzieł, m.in.  "Ekecheiriję" Krzysztofa Pendereckiego, skomponowaną na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Zmarł 24 października 2016 roku w Warszawie w wieku 84 lat.

Pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce wspominają w audycji jego syn Krzysztof oraz Bolesław Błaszczyk, współpracownik z czasów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Pojawiają się w niej również wypowiedzi Eugeniusza Rudnika z archiwum Polskiego Radia.

Reportaż został nagrodzony między innymi Srebrnym Melchiorem oraz nagrodą w konkursie Grand PiK. Niedawno znalazł się też w elitarnym gronie siedmiu audycji, które powalczą o Prix Italia, jedno z najważniejszych radiowych wyróżnień na świecie.

PR24

_______________

Data emisji: 23.09.18

Godzina emisji: 20:05

Zobacz więcej na temat: reportaż ludzie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak