more_horiz

"Wirtuoz" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 21:01
O Ignacym Janie Paderewskim mówiono, że jest najlepszym pianistą wśród polityków i najlepszym politykiem wśród pianistów. Na pewno był wirtuozem, kompozytorem, dyplomatą i wielkim filantropem.
Audio
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Na przełomie wieków był najbogatszym artystą na świecie, bez zapowiedzi odwiedzał prezydenta USA, a na jego koncertach główną część publiczności stanowiły omdlewające z zachwytu kobiety. Z ogromnej sławy i wielkich pieniędzy korzystał na rzecz ogarniętej wojną, a potem odbudowującej się Polski.

Zapraszamy w radiową podróż m.in. do warszawskiej fabryki pianin i fortepianów J. Kerntopf, w której Paderewski spędził dzieciństwo oraz do jedynej na świecie posiadłości po mistrzu w Kąśnej Dolnej.

Po reportażu rozmowa z Franciszkiem Pulitem, autorem książek o Ignacym Janie Paderewskim.

Polskie Radio 24

-------------

Data emisji: 06.01.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: Ignacy Jan Paderewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski. Ikona popkultury swoich czasów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 23:59
Ignacy Jan Paderewski. Ikona popkultury swoich czasów. Słynny pianista, niezwykłą popularność i fenomenalne kontakty w świecie polityki i finansjery wykorzystał nader skutecznie, lobbując na rzecz odbudowy państwa polskiego, którego został pierwszym premierem. O mniej znanych faktach z życia artysty opowiadał Marcin Fedisz, kierownik literacki Opery Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń