Ubezwłasnowolnienie to - całkowite lub częściowe - pozbawienie osoby zdolności do czynności prawnych. Ubezwłasnowolnienie następuje w formie orzeczenia sądowego, a jego celem jest troska o interesy osoby ubezwłasnowolnianej.
- Osoba ubezwłasnowolniona jest bezpieczna - zaznaczyła Maria Czerwińska-Litwin. Nie może przez własne działanie m.in. stać się stroną umowy pożyczki.
Podstawowe zadanie: dbanie o podopiecznego
Dla zabezpieczenia praw osób ubezwłasnowolnionych częściowo ustanawia się opiekuna. Osobami ubezwłasnowolnionymi całkowicie opiekuje się kurator.
- Opiekunem prawnym najczęściej zostają osoby spokrewnione z dzieckiem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas opiekunem może zostać osoba niespokrewniona, którą rodzice dziecka darzą zaufaniem - wyjaśniła prawniczka.
Jak podkreśliła gość radiowej Jedynki, podstawowym, wynikającym z kodeksów, obowiązkiem opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej jest szeroko rozumiana dbałość o sprawy osoby ubezwłasnowolnionej.
***
Fundacja "Dzielna Matka" powstała po to, aby motywować matki dzieci z niepełnosprawnością do działania na ich rzecz i w trosce o całą rodzinę.
Jej celem jest wyrównywanie szans i poprawa jakości życia podopiecznych, a także wspieranie w obszarach takich jak: hipoterapia, rehabilitacja, leczenie, reprezentowanie interesów dzieci i matek, egzekwowanie praw oraz budowanie świadomości społecznej.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych
Goście: Maria Czerwińska-Litwin (prawnik, Fundacja "Dzielna Matka") i Vanessa Nachabe-Grzybowska (założycielka Fundacji "Dzielna Matka")
Data emisji: 9.03.2020 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk