more_horiz

"Chcę wrócić do domu" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Doroty Bonieckiej-Górny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 08:50
Mała dziewczynka wtula się w ramiona mamy, obok jej starszy o rok brat trzyma mocno kurtkę mamy. Spod Doniecka jechali do Medyki kilka dób. Są wykończeni. Jednak ich mama znajduje siłę na uśmiech, bo w końcu są bezpieczni. Nie wiedzą jednak co dalej. O losie uchodźców z Ukrainy opowiada reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego, zrealizowany przy współpracy Doroty Bonieckiej-Górny.
Chcę wrócić do domu - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
"Chcę wrócić do domu" - reportaż Adama Bogoryja-ZakrzewskiegoFoto: PAP/DPA/Christoph Soeder

Kilka kroków dalej pięcioosobowa rodzina, która przez 10, 11 dób siedziała w małej piwnicy 2 na 2 metry kwadratowe. A miejscem do spania były skrzynki po ziemniakach. Mają nagrany komórką film, który pokazują i dodają: "dzieci bardzo się bały, gdy przelatywały samoloty. Nigdy w życiu nie czuliśmy się tak zagrożeni". Dziś już są bezpieczni w Polsce.

Wszyscy jednak chcą jak najszybciej wrócić do domu, są też i tacy, którzy już wracają, bo twierdzą, że na Ukrainie jest ich miejsce. Takie i inne obrazy można spotkać w Medyce, przy granicy z Ukrainą. - Jak się szybko skończy wojna, to chcemy wracać do domu, bo tam została nasza rodzina - mówi jedna z bohaterek reportażu. - Rodzice, rodzeństwo. Został 18-letni brat, ale jego nie chcieli wypuścić, ponieważ powinien pójść do armii. Rodzice zostali z nim. On nigdzie jeszcze nie służył - dodaje.

W Medyce, obok przekraczających granicę uchodźców z Ukrainy, można też spotkać, co krok, wspierających we wszystkim wolontariuszy i to nie tylko z Polski, bo z Białorusi, Niemiec, Anglii, Francji czy nawet ze Stanów Zjednoczonych.

***

Reportaż był nagrywany w piątek, 18 marca, w dniu ataku Rosjan na zakłady lotnicze pod Lwowem.

Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Chcę wrócić do domu".

Posłuchaj
14:07 _PR24_AAC 2022_04_17-08-34-04.mp3 "Chcę wrócić do domu" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Doroty Bonieckiej-Górny (SRiD)

***

Reportaż: "Chcę wrócić do domu"

AutorAdam Bogoryja-Zakrzewski przy współpracy Doroty Bonieckiej-Górny

Data emisji: 17.04.2022

Godz. emisji: 8.33

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem