more_horiz

Urszula Żółtowska-Tomaszewska gościem w Klubie Księgarza

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 21:00
Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza na relację z Klubu Księgaża, w którym odbyło się spotkanie z reportażystką Urszulą Żółtowską-Tomaszewską.
Audio
  • 09.06.19 Studio reportażu i dokumentu. Urszula Żółtowska-Tomaszewska gościem w Klubie Księgarza
Irena Piłatowska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska w Klubie Księgarza
Irena Piłatowska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska w Klubie KsięgarzaFoto: Antoni Rokicki

Urszula Żółtowska-Tomaszewska W Polskim Radiu pracuje od 1989 roku. Od początku związana z reportażem radiowym. Jej pracę cechuje rzetelna dokumentacja, dociekliwość i pasja społecznikowska. Zrealizowała wiele reportaży o tematyce morskiej. Miała okazję poznać i opowiedzieć historie ludzi, którzy walczyli na morzu w czasie II wojny światowej, a także przypomnieć wielkie tragedie związane z pracą na morzu. Interesuje ją też pokolenie młodych ludzi - ich pasje i życiowe wybory. Laureatka nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. w 1995 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Radia Publicznego za reportaż "Mieciu, przymknij oko"; w 2001 roku wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Radia Publicznego za reportaż "Mores znaczy czarny..."; w 2002 - I nagrodę w kategorii dokumentu w konkursie "Bałtyk 2002" za reportaż "Kronika morskich tragedii"; w 2008 roku - I nagrodę w konkursie "Równe i równiejsi", a ostatnio, w 2017 roku III nagrodę w konkursie "Bałtyk 2017" za reportaż "Siostra Anioł".

"Prawdziwy partyzant" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, pan Bronisław musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Z więzienia we Wronkach wyszedł w 1952 roku.
W reportażu mówi o tym, jak żyło mu się z piętnem "bandyty". Pan Bronisław, mimo dziewięćdziesiątki był wszędzie tam, gdzie miał okazję porozmawiać o historii tamtego  trudnego wojennego i powojennego czasu. Uważał to za swój obowiązek.

__________________

Data emisji: 09.06.19

Godzina emisji: 20.05

Zobacz także

Zobacz także