more_horiz

Kapłan i aktor - wspomnienie ks. Kazimierza Orzechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 11:52
Zanim usłyszał powołanie do kapłaństwa, był aktorem. Przez 15 lat występował na teatralnych scenach, zadebiutował w filmie. W reportażu "Bo Ty jesteś ze mną" w Polskim Radiu 24 wspomnienie księdza i aktora - Kazimierza Orzechowskiego.
Audio
  • "Bo Ty jesteś ze mną" - reportaż Ireny Piłatowskiej o ks. Kazimierzu Orzechowskim ("Reportaż w PR24")
Ks. Kazimierz Orzechowskikadr z filmu Jeszcze nie wieczór
Ks. Kazimierz Orzechowski/kadr z filmu "Jeszcze nie wieczór"Foto: Materiały promocyjne

Kazimierz Orzechowski zmarł w sierpniu 2019 roku, w wieku 90 lat. Od końca lat 40 występował w teatrze, od 1957 roku - w filmach. W 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie. W stanie duchownym był kapelanem aktorów, ale nie porzucił dawnego rzemiosła - występował okazjonalnie w filmach i serialach.

Znicz 1200.jpg
Radiowe wspomnienia o tych, którzy odeszli

"I Ty też!"

Moment swojego powołania do kapłaństwa wspominał ze szczegółami. - Wszedłem do kościoła sióstr wizytek. Na ambonie był jakiś ksiądz i mówi o jakimś świętym - w tamtej chwili nie wiedziałem jeszcze, o kim - że ten święty "złożył koronę swego życia, żeby pójść za Chrystusem, zmienić swoje życie". I nagle patrzę, jak z tej ambony we mnie leci jakiś palec, jakaś ręka, strzela prosto we mnie: "I ty też!" - i to poleciało do mnie - mówił ks. Orzechowski wspominając moment, w którym usłyszał powołanie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Chwila" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

W reportażu "Bo Ty jesteś ze mną" Ireny Piłatowskiej ks. Kazimierz Orzechowski opowiadał o swoich rolach, miłości do Edith Piaf i o tym, co dla niego w życiu najważniejsze.

Zachęcamy do wysłuchania opowieści.

***

Audycja: "Studio reportażu i dokumentu"

Reportaż: "Bo Ty jesteś ze mną"

Autorka: Irena Piłatowska

Data emisji: 1.11.19

Godzina emisji: 11.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także