more_horiz

"Sportowy plan B" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 12:02
Chciał zostać architektem albo piłkarzem. Basen w jego życiu pojawił się, kiedy miał 7-8 lat. - Na początku bałem się wody. Nie chciałem puścić barierek - opowiada Marcin Cieślak, Mistrz Polski w pływaniu, w reportażu Antoniego Rokickiego. 
Marcin Cieślak, Mistrz Polski w pływaniu
Marcin Cieślak, Mistrz Polski w pływaniuFoto: AFP/EAST NEWS

Marcin Cieślak naukę rozpoczął w klubie pływackim Buks Warszawa. Jego trenerami byli: Andrzej Rodkiewicz, Wojciech Rodkiewicz. Kilka lat później przeprowadził się do Krakowa, gdzie został uczniem szkoły mistrzostwa sportowego. W 2009 roku, w wieku siedemnastu lat, został podwójnym Mistrzem Europy Juniorów podczas zawodów w Pradze, w kategoriach: 100 m stylem motylkowym, 200 m stylem motylkowym. Rok później w Helsinkach zdobył srebro w konkurencji: 200 m stylem motylkowym.

Zapytany o najtrudniejsze momenty w karierze, opowiada o niezakwalifikowaniu się na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. - Przetrenowałem dwa lata. Zainwestowałem cały swój czas, energię w pływanie. To mi się nie zwróciło - szczerze przyznaje. Pływak miał wtedy 24 lata, był tuż po ukończeniu studiów na jednej z amerykańskich uczelni i założeniu własnego startupu. - Górowały negatywne emocje, ponieważ była goryczka, dlaczego tyle zainwestowałem swojego czasu, a nie udało mi się rozwinąć... To był życiowy zakręt, gdzie albo kończę pływać, albo odkładam to na razie i zajmuję się innymi pasjami, projektami... - wspomina.

Po trzech latach przerwy od codziennych wizyt na basenie wróciła do niego chęć pływania. Po ośmiu miesiącach regularnych treningów warszawiak zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy. Radość z uprawiania sportu wróciła. Jednocześnie zawodnik pracował nad rozwojem startupu Phlex, który założył w 2015 roku razem ze znajomymi z University of Florida, gdzie ukończył studia na wydziale Business, specjalizacja: Finanse i Ekonomia Przedsiębiorstw. Start-upowcy skonstruowali niewielkie urządzenie, które poprzez szczegółową analizę wyników pływania pozwala sportowcom na znaczną poprawę szybkości.

Opracowano algorytm sztucznej inteligencji, który podpowiada m.in., jak należy zmienić plany treningowe, aby uzyskiwać jak najlepsze osiągnięcia. Phlex spotkał się z bardzo dobrym odzewem. Jedna z inwestorek, była pracownica Apple, przekazała firmie Marcina Cieślaka... milion dolarów na rozwój produktu. Czy trzydziestolatek spełnił swój amerykański sen...? - Czuję się spełniony, ale jestem też bardzo głodny kolejnych doświadczeń i wyzwań - mówi pływak.

W reportażu wystąpił również Paweł Korzeniowski, mistrz świata w pływaniu, olimpijczyk, przyjaciel Marcina.

Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Sportowy plan B".

Posłuchaj
13:33 PR24 2022_04_17-11-45-50.mp3 "Sportowy plan B" - reportaż Antoniego Rokickiego (SRiD)

***

Reportaż: "Sportowy plan B"

AutorAntoni Rokicki

Data emisji: 17.04.2022

Godz. emisji: 11.45

kp

Zobacz także

Zobacz także