more_horiz

Marek Czarkowski: „Fałszywy profesor”

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 19:11
Plagiat jest jednym z najcięższych wykroczeń, jakich może dopuścić się student lub naukowiec. Niestety to zjawisko jest jednak bardzo powszechne na uczelniach i ciężkie do zwalczenia. Dlaczego taka sytuacja występuje oraz jak powszechne jest kopiowanie cudzych pomysłów, ędzie można usłyszeć w reportażu Marka Czarkowskiego "Fałszywy profesor".
Audio
Marek Czarkowski: Fałszywy profesor

Udowodnienie plagiatów prac doktorskich zakończyło karierę polityczną ministra obrony Niemiec Karla-Theodora zu Guttenberga, ministra edukacji Rumunii Ioana Manga. W ubiegłym roku ze stanowiska prezydenta Węgier ustąpił Pal Schmitt, któremu udowodniono popełnienie takiego deliktu. W naszym kraju rekordzista z tytułem profesora przypisał sobie pięćdziesiąt prac naukowych których nie był autorem.

Dr Marek Wroński jest dziennikarzem „Forum Akademickiego” zajmującym się tropieniem takich przypadków i bohaterem reportażu Marka Czarkowskiego pt. „Fałszywy profesor”. W audycji wzięła też udział wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesor Daria Nałęcz. Oszukują nie tylko studenci, oszukują profesorowie, doktoranci a nawet rektorzy… O tym jakie są metody pracy oszustów i jak się bronią przed oskarżeniami opowiemy w reportażu.

PJK

Zobacz więcej na temat: Węgry Rumunia Niemcy

Zobacz także

Zobacz także