70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę oraz jej stolicę. Znajdują się w nim liczne wystawy, ekspozycje oraz dokumenty, które przekazują widzę o powstaniu kolejnym pokoleniom.

2014-08-01, 16:40

70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego
zdjęcie ilustracyjne, . Foto: flickr/Markus Winkler

Posłuchaj

1.08.14 Katarzyna Utracka jest jeszcze wiele tematów związanych z Powstaniem Warszawskim, które czekają na opisanie
+
Dodaj do playlisty

Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Pamięć o 63 dniach walki, ofiarach, w tym 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilnych warszawiaków,  jest wciąż żywa.

Bogate zbiory

Ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Wystrój wnętrza przybliża powstańcza rzeczywistość. Historię tych wydarzeń przybliżają również dokumenty, książki oraz zdjęcia, które są przechowywane w murach muzeum.

- W muzeum znajduje się archiwum, do którego trafiają dokumenty. W naszych zbiorach znajdują się pamiątki, które zostały odnalezione kilkadziesiąt lat po wybuchu powstania. Wciąż trafiamy na nowe, konspiracyjne skrytki powstańcze, które sami odkrywamy. Nasze archiwum wzbogacają nowe materiały pochodzące z rodzinnego archiwum. Do tej pory powstało wiele prac dotyczących powstania, konspiracji. Jednak jako historyk wiem, że jest jeszcze co najmniej kilka niezbadanych tematów, które czekają na opisanie – podkreśliła Katarzyna Utracka, z-ca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Katarzyna
Katarzyna Utracka/fot.Dariusz Adamski/IAR

 

- Od dziesięciu lat muzeum zmienia się i poszerza swoje archiwa. Poza materiałami piśmiennymi, pojawiają się nowe ekspozycje, wystawy i zdjęcia. Muzealnictwo wyszło dziś na zewnątrz, dlatego zachęcamy do aktywnego udziału w m.in. w koncertach przez nas organizowanych. Takie wychodzenie na zewnątrz jest próbą dotarcia z wiedzą historyczną do młodego pokolenia - dodał Szymon Niedziela, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Szymon
Szymon Niedziela/fot.Dariusz Adamski/IAR

Archiwum słowa mówionego

W październiku 2004 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego powstało Archiwum Historii Mówionej. Jego głównym zadaniem jest utrwalenie relacji kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej – uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących dzisiaj w Polsce i za granicą.

- Do tej pory udało nam się nagrać już ponad 3,5 tys. wywiadów z żyjącymi świadkami powstania. Wśród nich są nie tylko czynni uczestnicy walk, ale również ludność cywilna, która w trakcie powstania przebywała w Warszawie. Bohaterami rozmów są ludzie, którzy przeżywali wówczas swoją młodość, zakochiwali się, zawierali przyjaźnie. Zaskakujące jest to, że relacje, które pozostały w pamięci są nadal świeże i bardzo szczegółowo opowiadane - mówił w PR24 Tymoteusz Pruchnik, kierownik archiwum.

PR42/Paulina Olak

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej