Koniec Powstania Warszawskiego "oznaczał dla warszawiaków początek gehenny"

Data rozpoczęcia powstania warszawskiego – 1 sierpnia 1944 roku – jest znana niemal wszystkim Polakom. Jednak moment zakończenia niepodległościowego zrywu, tragicznego w skutkach, wielu osobom umyka. Koniec działań zbrojnych w stolicy oznaczał dla warszawiaków początek gehenny.

2014-10-07, 18:04

Koniec Powstania Warszawskiego "oznaczał dla warszawiaków początek gehenny"
zdjęcie ilustracyjne, . Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

07.10.14 Jędrzej Liski: ludzie ginęli tam tak samo, jak w Warszawie w końcowych dniach powstania
+
Dodaj do playlisty

Powstanie warszawskie oficjalnie zakończyło się 3 października 1944 roku. Wkrótce potem Niemcy zaczęli skrupulatnie – budynek po budynku – niszczyć zabudowę stolicy. Mieszkańcy miasta zostali natomiast wypędzeni ze swoich domów i trafili do założonego na początku sierpnia 1944 obozu przejściowego w Pruszkowie, przez który przeszło około czterysta tysięcy ludzi.

– Obóz w Pruszkowie był miejscem, w którym Niemcy chwilowo przetrzymywali ludność cywilną Warszawy. Następnie z tego miejsca mieszkańcy stolicy byli przesiedlani w inne miejsca lub wywożeni na roboty w głąb Rzeszy albo do obozów koncentracyjnych – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Jędrzej Lipski, TVP Historia.

Gość PR24 wskazywał, że początkowo przyjazd do Pruszkowa był dla mieszkańców Warszawy chwilą wytchnienia.

– W obozie byli lekarze i żywność. Jednak w miarę upływu czasu, do Pruszkowa przyjeżdżało coraz więcej osób. Panował tam coraz większy ścisk, co powodowało mnożenie się chorób i głodu. Ludzie ginęli tam tak samo, jak w Warszawie w końcowych dniach powstania – wyjaśniał Jędrzej Lipski.

REKLAMA

Gość Polskiego Radia 24 mówił również o tym, dlaczego powstanie warszawskie zakończyło się klęską oraz komentował sprawę opublikowania przez Rosjan dokumentów świadczących o rzekomym wsparciu walczącej stolicy przez Związek Radziecki.

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej