Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”

Koncerty, wystawy, konferencje, wykłady, biegi – w ten sposób obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca.

2015-02-26, 16:03

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”
Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości/fot.www.wykleci.ipn.gov.pl

Posłuchaj

26.02.15 Michał Kurkiewicz „Byli uznawani za bandytów, (…) ale wszystko co robili, działo się w imię wyższych racji. Szacunkowo było ich nawet 200 tys. – powiedział Michał Kurkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
+
Dodaj do playlisty

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

O tym, co zrobili niegdyś dla Polski, pamiętają dziś żyjący nad Wisłą. A formy uhonorowania Żołnierzy Wyklętych są przeróżne. Oprócz koncertów, wystaw i okolicznościowych wykładów, 1 marca, z placu Zamkowego w Warszawie wyruszy również rowerowa "Masa Krytyczna" leśnych braci. Prawie 20-kilometrowa trasa obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią partyzantów.

„Żołnierzami Wyklętymi” nazywano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z reżimem stalinowskim. W zamian za walkę o niepodległość ojczyzny wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach.

– Byli uznawani za bandytów, którzy występowali przeciwko komunistycznej władzy ludowej, jednakowoż nimi nie byli, bo robili to w imię wyższych racji. Szacunkowo było ich nawet 200 tys. – powiedział Michał Kurkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

REKLAMA

Polskie Radio24/dds

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej