IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy szukają szczątków m.in. Emila Fieldorfa „Nila”

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

2017-04-18, 17:00

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy szukają szczątków m.in. Emila Fieldorfa „Nila”
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej wznowił poszukiwania ofiar komunistycznego terroru. Miejscem prac będzie tzw. "Łączka", gdzie w latach 40. i 50. komuniści potajemnie grzebali między innymi żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. Foto: Łukasz Kowalski/IAR

Posłuchaj

18.04.2017 Anna Szeląg: „Na Łączce bestialsko obchodzono się ze zwłokami więźniów”
+
Dodaj do playlisty

Prace zostały rozpoczęte w 2012 roku. Dotychczas w czasie prac znaleziono ponad 200 szkieletów. Ostatni etap prac rozpoczął się obecnie dopiero po przeniesieniu nagrobków z lat 80. Jak podkreślała Anna Szeląg, główna trudność polegała na tym, że badano teren, który był wykorzystywanej w późniejszym czasie w celu pochówków.

- Badaliśmy teren pod alejkami i teren w okolicach, którego stał pomnik poświęcony ofiarom reżimu komunistycznego z 1990 roku. Spośród ponad 200 odnalezionych szczątków osób zidentyfikowanych zostało ponad 50, m.in. mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, ppłk. Stanisław Kasznica, komandorzy Przybyszewski, Mieszkowski i Staniewicz. Spodziewamy się odnaleźć się jeszcze szczątki 100 osób – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Wśród ofiar, które są nadal poszukiwane na "Łączce" na Powązkach, są gen. August Emil Fieldorf, „Nil” (szef Kedywu Komendy Głównej AK), rotmistrz Witold Pilecki, a także płk. Łukasz Ciepliński i jego współpracownicy z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. – Jest nadzieja, że uda się znaleźć tych bohaterów, oparta na badaniach historycznych prof. Szwagrzyka. Na Łączce bardzo często były groby masowe, w tym miejscu bestialsko obchodzono się ze zwłokami więźniów – stwierdziła wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/kk/PAP

___________________ 

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 16:36


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej