Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

2018-07-09, 21:16

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej
11 lipca 1943 roku to data, która przeszła do historii jako Krwawa Niedziela. Był to kulminacyjny moment rzezi wołyńskiej. Foto: NAC

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Posłuchaj

09.07.18 Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej
+
Dodaj do playlisty

– Ukraina z szacunkiem odnosi się do Polaków, którzy stali się ofiarami tragicznych wydarzeń na Wołyniu – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który złożył wizytę w Sahryniu w województwie lubelskim. W czasie, gdy Poroszenko uczestniczył w upamiętnieniu ukraińskich ofiar Sahrynia, prezydent Andrzej Duda składał na Ukrainie hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej.

– Mamy do czynienia z próbą wytworzenia pewnego rodzaju analogii. Ukraińcy nie powiedzą, że nie doszło do zbrodni, choć do ludobójstwa się nie przyznają. Wskazują jednak na to, że to była wojna polsko-ukraińska, a Polacy również mordowali Ukraińców – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot. Jak podkreślał historyk, nasi wschodni sąsiedzi chcą postawić znak równości między "tym, co my robiliśmy im i tym, co oni robili nam". – Stąd mieliśmy do czynienia z taką sytuacją: skoro prezydent Duda pojechał na Ukrainę, to Poroszenko pojechał do Sahrynia – mówił ekspert, zaznaczając jednocześnie, że "nie jest tak, że Polacy Ukraińców nie mordowali". – Skala zbrodni jednak jest zupełnie inna – zaznaczył Pleskot.

W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości.

Więcej w całej rozmowie z dr hab. Patrykiem Pleskotem.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/zz

-------------------------------

Data emisji: 09.07.18

Godzina emisji: 20.06


Polecane

Wróć do strony głównej