Światowy Dzień Książki

W zabieganym, nowoczesnym świecie już mało kto sięga po książkę. Wędrowanie po zakątkach literackiego świata coraz rzadziej jest naszą rozrywką. Zapominamy o tym, jak wielki wpływ na nas mogą mieć powieści czy biografie.

2014-04-23, 15:00

Światowy Dzień Książki
. Foto: flickr/Kathryn Denman

Posłuchaj

23.04.14 Piotr Dobrołęcki: „Literaturę trzeba promować. Dobrze, że coraz częściej mówimy o książkach (…)”
+
Dodaj do playlisty

Z ostatnich badań czytelnictwa wynika, że ponad 60 procent Polaków nie czyta książek, a tylko niewiele ponad 10 proc. sięga po lektury regularnie.

- To nie jest usprawiedliwienie, ale musimy walczyć z takim trendem cywilizacyjnym, który przenosi wszystko do Internetu. Paradoks polega jednak na tym, że nie rekompensujemy braku styczności z tradycyjną książką czytaniem ebooków – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wieczorek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał Zespół ds. Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa, którego zadaniem było opracowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020.

Znaczenie książek

W Światowy Dzień Książki warto podkreślić zalety czytania. Trzeba pamiętać, że literatura nie tylko edukuje, ale także poprawia jakość naszego życia. Cały rok 2014 ma przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących czytelnictwo.

- Czytanie książek jest czynnością elitarną. Literaturę trzeba promować. Najważniejsze jest promowanie książek wśród najmłodszych czytelników. Pamiętajmy o tym, że książki to także podręczniki, poradniki i przewodniki. Często wydaje się, że książki to tylko literatura piękna – dodał Piotr Dobrołęcki.

Rekord na Dzień Książki

Światowy Dzień Książki można obchodzić w różnoraki sposób. Jedni sięgają po odkładaną od dłuższego czasu lekturę, a drudzy biją rekord Guinnessa w… książkowe domino. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ustawiono ponad 5500 książek. Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Bibliocreatio.

- Od rana wraz z wolontariuszami układaliśmy książki. Wstępnie możemy powiedzieć, że rekord udało się pobić, ale oficjalne wyniki będą znane za około dwa miesiące – relacjonowała Zofia Karaszewska, stowarzyszenie Bibliocreatio.

Celem akcji było nie tylko pobicie rekordu, ale także stworzenie efektu domina dotyczącego wzrostu czytelnictwa.

Gościem Polskiego Radia 24 była także Sylwia Stano, stowarzyszenie Bibliocreatio.

PR24/MP

Polecane

Wróć do strony głównej