Warszawa Singera
Liczne wydarzenia muzyczne, literackie, a także wizualne. Do tego inspirujące warsztaty oraz spektakle teatralne. To tylko niektóre z punktów programu rozpoczynającej się XI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Na imprezie nie zabraknie również znanych polskich i zagranicznych artystów.
2014-08-23, 18:43
Posłuchaj
Od 23 do 31 sierpnia w ramach wydarzenia odbywać się będą m.in. spektakle dramatyczne, muzyczne i kabaretowe, monodramy, czytania per formatywne, spotkania autorskie oraz sesje naukowe. Na festiwalu zagoszczą krajowi, a także zagraniczni artyści, m. in. Shmuel Shohat z Izraela ze spektaklem na podstawie „Bajek Robotów” Stanisława Lema, Maia Morgenstern z Teatru Żydowskiego w Rumunii, znana szerokiej publiczności z „Pasji” Mela Gibsona, Olgierd Łukaszewicz, Wioleta Komar i wielu innych utalentowanych artystów.
Bogaty program
Program tegorocznej edycji festiwalu jest niezwykle rozbudowany. Wszyscy zainteresowani znajdą w nim ponad 200 wydarzeń. Organizatorzy chcą przyciągnąć widzów licznymi koncertami, a także zaprosić do świata żydowskiego teatru. Ich celem jest to, by każda z osób, która odwiedzi festiwal znalazła coś dla siebie, coś, co sprawi, że warszawska impreza zostanie zapamiętana na długi czas
– Myślę, że wśród bogactwa naszego programu warto zwrócić uwagę na koncert Kapeli ze Wsi Warszawa Jorgosa Skoliasa w Kościele Wszystkich Świętych. Na festiwalu zagości również Frank London i Yaakov L emmer, co zaowocuje połączeniem funk’a ze śpiewem kantoralnym . Frank London jest zdobywcą nagrody Grammy, a także znakomitym trębaczem i kompozytorem. Szykuje się wobec tego podróż od korzeni muzyki żydowskiej aż po dzisiejszą awangardę Nowego Jorku – przyznał na antenie PR24 Dawid Szurmiej, jeden z organizatorów Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”
Zainteresowanie rośnie
Świetną wiadomością dla organizatorów festiwalu jest fakt, że w ostatnich latach u Polaków widać wyraźny wzrost zainteresowania twórczością żydowską. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że zauważyli oni, iż kultura żydowska jest poważną częścią składową naszego rodzimego dorobku kulturowego.
REKLAMA
– My, Polacy, chyba zaczęliśmy się szczycić, że kultura żydowska jest bardzo mocno powiązana z polską. Jest jej bogatą częścią, więc warto o niej wspominać i jak najczęściej pokazywać. Podczas pierwszych edycji festiwalu ludzie chętnie przychodzili na koncerty. Następnie zainteresowaniem cieszyły się spektakle teatralne, czytanie performatywne oraz warsztaty. Coraz bardziej angażowali się w organizację samego wydarzenia, a także w wymiar edukacyjny propagujący kulturę żydowską – przyznał Dawid Szurmiej.
PR24/Damian Bielecki
Polecane
REKLAMA